Úvod > Aktuality > Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků
Památky

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Poslechněte si audio verzi článku
Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Zámek PloskoviceZ historického hlediska se projekt Habsburský rok 2024 zaměří na členy rodu, kteří v Čechách a na Moravě pobývali dlouhodobě a měli tady své zázemí a domov. Projekt bude slavnostně zahájen na konci března. Hlavními objekty letošního ročníku budou státní zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy.

Sezona návštěv hradů a zámků se blíží. naplánujte si s námi výlet a vydejte se třeba do Ploskovic na Konopiště nebo do Zákup. Když se v roce 1848 vzdal rakouský císař Ferdinand I. Habsburský trůnu ve prospěch svého synovce Františka Josefa I., přesídlil na Pražský hrad. Za svá letní sídla si vybral právě  zámky v Zákupech a Ploskovicích. Jakou proměnou sídla prošla?
 

Po Zákupech jezdil excísař výtahem

Díky habsburským penězům se zanedbaný zámek v Zákupech proměnil v pohodlnou rezidenci v tehdy módním stylu druhého rokoka. Na úpravách interiérů, v nichž měl žít bývalý panovnický pár, se podílela řada českých umělců, například malíři Josef Navrátil a Vilém Kandler nebo sochaři Václav Levý a Emanuel Max. Protože Zákupy nepotřebovaly tolik změn, do svého nového sídla bývalý panovník poprvé přijel v květnu 1851. Později sem pravidelně jezdívali i jeho příbuzní včetně vládnoucího císaře Františka Josefa I. a jeho mladších bratrů, arcivévody Karla Ludvíka a Ferdinanda Maxmiliána, který se později stal mexickým císařem.

Zámek ZákupyDnes jsou interiéry zákupského zámku upravené podle dobových fotografií tak, jak je znali právě Habsburkové, navíc při prohlídce se dozvíte spousty perliček a pikanterií. Raritou je osobní výtah s luxusní kabinou a mechanismem od firmy Ringhoffer, který stárnoucímu monarchovi usnadňoval pohyb po zámku, a také různé dobové vynálezy v podobě hracích strojků – orchestrionů.
 

Císař v Ploskovicích

I když Ferdinand I. zvaný Dobrotivý abdikoval, přesto ho doprovázela početná družina. Úpravy nevelkých Ploskovic proto byly rozsáhlejší: zámek se zvýšil o jedno patro a přibyly i další prostory. Také zdejší interiéry se tehdy dočkaly zbrusu nové výzdoby od stejných tvůrců jako v Zákupech, výběr draperií a tapet však provedla sama císařovna. Císař sem poprvé přijel v květnu 1854. Z Prahy se sem obvykle jezdívalo kočárem, roku 1867 excísař poprvé cestoval vlakem.
 

Následník z Konopiště

Při prohlídce soukromých apartmá na zámku Konopiště budete mít pocit, že jste se vrátili o sto let zpátky do časů, kdy na zámku žil následník habsburského trůnu František Ferdinand d´Este se svou rodinou. Arcivévoda koupil konopišťské panství už v roce 1887, ale žil tu hlavně po sňatku s hraběnkou Žofií Chotkovou. Společně zámek proměnili v honosné rodinné sídlo a poblíž založili okrasnou růžovou zahradu se skleníky.

Podobně jako v Zákupech se díky dobovým fotografiím i na Konopišti podařilo místnosti vybavit původním nábytkem. Proto občas budete mít pocit, že se tady stále bydlí. Z omylu vás ale vyvedou různé detaily, například rodinné snímky vyrůstajících dětí následnického páru anebo šaty, které měla Žofie na sobě na poslední cestě v Sarajevu, při osudném atentátu v červnu 1914. Je na nich dobře vidět i díra po střele, která jí způsobila smrtelné zranění.
 

Víte, že…?

  • Přestože Ferdinandovi I. kdysi lékaři předpovídali krátký život, po abdikaci žil ještě 27 let. S oblibou chodíval Prahou po Národní třídě, kde dětem rozdával bonbony a chudým almužny.
  • Zákupech byl naposled v roce 1874, zemřel 29. července 1875 ve věku 82 let na Pražském hradě. Jeho ostatky poté byly převezeny do kapucínské krypty ve Vídni.
  • Po smrti Ferdinanda I. v roce 1878 převzal Ploskovice jako osobní majetek císař František Josef I. Několikrát sem přijel jeho syn, korunní princ Rudolf, a to i se svou ženou, dcerou belgického krále princeznou Štěpánkou. Po ní byla pojmenována rozhledna na Špičáku nad Českou Lípou, postavená roku 1885. Rudolf zemřel vlastní rukou na zámečku Mayerling v roce 1889. Posledním členem rodu Habsburků, který přijel do Zákup, byla roku 1904 jeho dcera, arcivévodkyně Alžběta.
  • Ploskovicích se dochovaly zbytky výtahu z dvacátých let 18. století a údajně ve stejné době vznikl i výtah na zámku Zákupy. Ten byl později upraven pro excísaře Ferdinanda I. a je považován za nejstarší dochovaný výtah v českých zemích.
Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžová zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Věda a historie není nuda: kontroverzní přestavby památek

Věda a historie není nuda: kontroverzní přestavby památek

Co spojuje hrady Helfštýn, Karlštejn a Špilberk, katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, Museum Kampa, Kunsthalle na Klárově, a karlínskou Invalidovnu? Jsou to spory, hádky a ostré výměny názorů o jejich moderní přestavby. Něco jiného si myslí odborníci a historici, něco jiného návštěvníci, občas se do sebe dokonce pustí dvě či více skupin památkářů.

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Po stopách šlechtických rodů: příběh manželství následníka trůnu Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové

Kdyby se jediný syn císaře Františka Josefa I. nezastřelil v Mayerlingu, nejspíš by František Ferdinand d’Este prožil běžný život váženého šlechtice. Jenže výstřel z roku 1889, který sprovodil ze světa korunního prince Rudolfa, přenesl nástupnictví na rodinu mladšího bratra vládnoucího císaře.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi – v roce 2024 zámek uzavřen z důvodu rekonstrukce

Zámek Ploskovice – zámek s umělými vodními jeskyněmi – v roce 2024 zámek uzavřen z důvodu rekonstrukce

Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer vybudoval někdy mezi lety 1720-30 nedaleko Litoměřic jednopatrový zámek, přibližně čtvercového půdorysu, pro Annu Marii Toskánskou z rodu Sasko-lauenburského, manželku toskánského vévody Gastona III., posledního z rodu Medici.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámecký park Ploskovice

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Umělé jeskyně Grotty na zámku Ploskovice

Pod zámkem Ploskovice se nachází uměle vytvořené jeskyně z počátku 18. století. V roce 1988 bylo přistoupeno alespoň k částečné rekonstrukci a jeskyně byla znovu zařazena do prohlídkové návštěvnické trasy.

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Prohlídkový okruh Za Habsburky do Benešova a okolí

Benešov a Konopiště je neodmyslitelně spjato s velmi významnou osobností Františka Ferdinanda d´Este. Celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria, arcivévoda Rakouský byl poslední a nejdůležitější vrchností na Benešovsku.

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Výlet s tajenkou: Za medvědy a Bílou paní na zámek Konopiště

Projděte se s dětmi okolo zámku Konopiště. V turistickém informačním centru Benešov nebo Konopiště obdržíte mapu a křížovku. Pokud splníte všechny úkoly a vyluštíte tajenku, dostanete za ni malou odměnu. Délka trasy je 5 km a jedná se o lehkou trasu pro děti od pěti let.

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Stezkou Za Habsburky do Benešova a okolí

Vydejte se po stopách Habsburků po doporučeném prohlídkovém okruhu. Navštívíte s místa spojená s arcivévodou F.F. d´Este, následníkem rakouskouherského císařského trůnu a posledním majitelem rozsáhlého konopišťského panství, včetně zámku Konopiště.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky