ÚvodAktualityZa hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady
Památky

Za hraběnkou Terezií a jejími služkami vyrazte na Nové Hrady

  • 6. července 2023
Mají vaše děti rády kostýmové prohlídky? Tak to byste neměli při svých cestách vynechat státní hrad a zámek Nové Hrady, kterým vás provedou upovídané služebné Zlatuše a Květuše. Přijďte se na ně podívat každý červencový čtvrtek! Prohlídky se konají v 10:10, 12:10 a 14:10 hodin, kvůli velkému zájmu doporučujeme rezervaci vstupenek předem.
Nové HradyChystáte se na návštěvu jihočeského sídla Nové Hrady? Pak svým dětem dopřejte dětské prohlídky s Květuší a Zlatuší! Upovídané a prostořeké služebné přiblíží život na zámku i život poddaných. Přijďte se na ně podívat ve dnech 6., 13., 20. a 27. července, další možností je návštěva 22. a 31. srpna, kdy budou služebné rovněž k zastižení. Prohlídky vychází vždy v 10:10, 12:10 a 14:10 hodin a jsou vhodné pro děti od 3 do 8 let. Vstupné na ně stojí 180 Kč.

Na Nových Hradech se ale bude určitě líbit i dospělým návštěvníkům. Ti si mohou vybrat z několika okruhů – kromě klasické historické expozice zaměřené na rod Buquoyů je k nahlédnutí také byt panského úředníka, časově situovaného do počátku dvacátého století. Samostatně bez průvodce je možné si prohlédnout hradní příkop.
 

Malebné Terezino údolí láká na vzácné dřeviny

Terčino údolíGotický hrad byl od konce 13. století až do počátku 20. století v držení významných šlechtických rodů, pánů z Hradů, z Landštejna, Rožmberků, Švamberků a Buquoyů. V okolí se nalézá malebné Terezino údolí s vzácnými dřevinami, umělým vodopádem a dekorativními stavbami.
 
Objekt vznikl kolem poloviny 13. století jako průchozí strážní hrad na zemské stezce do Vitorazska. Od pánů z Landštejna ho koupili roku 1358 Rožmberkové a v jejich majetku zůstal až do smrti Petra Voka z Rožmberka v roce 1611. Za třicetileté války získal novohradské zboží císařský generál Karel Bonaventura Buquoy a jeho potomkům patřily Nové Hrady až do roku 1945.

Dodnes průchozí hrad se dvěma branami a nezvykle mohutným vyzděným okružním příkopem nabízí návštěvníkům portrétní galerii, která představuje nejvýznačnější členy rodu od zakladatele české větve Karla Bonaventury až po Jiřího Augusta, vynálezce hyalitu. Ve vstupní věži byla obnovena síň slávy zřízená Buquoyi k poctě vítěze na Bílé hoře, v patře nad ní byla otevřena expozice buquoyského sklářství.
Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Stropnický vodopád v Terčině údolí Příroda

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Terčino údolí u Nových Hradů Příroda

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Strom svatebčanů v Terezině údolí Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů Ubytování

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů

Hamerský mlýn se nachází na začátku Terčina údolí. Budova pochází z 18. století, v současné době se zde nachází pension.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí Příroda

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí Příroda

Bývalé kneippovací chodníky v Terčině údolí

Terčino údolí patří díky své poloze a výjimečným klimatickým podmínkám k místům, které byste na Novohradsku neměli opomenout. Zpestřete si procházku tímto krásným údolím chůzí po dně potoka, který nabízí přirozenou reflexní masáž plosek nohou.

Další aktuality

Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj