ÚvodAktualityVýlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko
Zážitky

Výlety cyklovlakem do Slaného, na Kokořínsko a Křivoklátsko

  • 28. května 2020
Není nic jednoduššího než sbalit kolo, svačinu, kamarády a vyrazit někam, kde je hezky. Abyste to k takovým místům měli co nejblíže a nemuseli se trmácet po frekventovaných silnicích, o to se starají cyklovlaky – buď speciální linky anebo vlaky, které vás přepraví i s koly.

Cyklohráček zamíří do Slaného a na Okoř

O víkendech a svátcích od 30. května do 1. listopadu 2020 jezdí z Prahy Hlavního nádraží kolem hradu Okoř, až do Slaného, výletní vlak Cyklohráček. Je to opravdu vlak speciální, protože se tu zabaví každý. Ve voze plném her lze uspořádat turnaj v dámě nebo piškvorkách, půjčit si hru nebo knížku. Nejmenší staví hrady z kostek, skládají puzzle a malují, cyklisté zaparkují kola a mohou jízdu využít k drobným opravám; nářadí i sady na lepení duší si půjčíte přímo ve vlaku, k dispozici je i kompresor na dofouknutí kol.

Každý víkend vyráží z Prahy hl. n. vždy v 9:04 a 13:03, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:53. Během letošní sezóny je Cyklohráček každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů (nejbližší termíny 30. 5., 6. 6., 20. 6., 4. 7., 18. 7. 2020).

Z Prahy jede Cyklohráček krásnou trasou Pražského semmeringu. Cestou uvidíte Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nádherné výhledy z výšky na Prahu. Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře (stanice Noutonice), navštívit můžete románskou rotundu na Budči (zastávky Kováry nebo Zákolany), zoopark v Zájezdě i historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.
 

Cyklovlakem na Kokořínsko

Zalíbilo se vám údolí říčky Pšovky a okolí Harasova, Kokořínsko neboli krajina kolem hradu Kokořína a známé skalní Pokličky? Není nic jednoduššího než se sem vydat dalším speciálním cyklovlakem Kokořínský rychlík. V roce 2020 vyjíždí každou sobotu až do 1. listopadu v 8:27 z Prahy-Vršovic, Hlavního nádraží v 8:36 a zastavuje v Praze-Vysočanech, Praze-Čakovicích a Neratovicích, dále zamíří do Mělníka (příjezd v 9:29), odkud pokračuje do Lhotky u Mělníka (10:03) a do Mšena (příjezd v 10:33). Kapacita vlaku je 128 míst k sezení, do vozu pro přepravu jízdních kol se vejde přibližně 15 bicyklů.
 
Další výletní tipy podél trasy? Třeba rozhledna na Vrátenské hoře a za pěkných letních dnů skvělé koupaliště ve Mšeně – pokud máte rádi styl art deco, stane se z něj vaše srdeční místo. Zpět ze Mšena se vlak vrací odpoledne v 17:03 hodin, v Praze je v 18:57 hodin.
 

Rakovnickým rychlíkem na Křivoklátsko

rakovnický rychlíkRakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes BerounKřivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru.

Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží (9:08) proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna (9:51). Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor (10:21), Zbečno (10:32) a Roztoky (10:43) do Křivoklátu (10:49). V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník (11:07). Na cestě vlak projede jak po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak celkem i 5 tunely. Zpět do Prahy se vrací z Rakovníka v 15:34, Křivoklátu 15:50, Nižboru 15:15 a Berouna 16:25. Zpět mna Smíchově je v 17:17, na Hlavní nádraží dorazí v 17:26 hodin. Vlak jezní každý víkend od 23. května do 1. listopadu 2020.
 

Výlety s koly z půjčoven ČD od 14. června 2020

Přemýšlíte o cyklovýletu a nechcete se vláčet s vaším kolem? Pokud přemýšlíte o zapůjčení kol v některé z půjčoven ČD (ČD bike), bude to možné i letos, avšak
kvůli infekci koronaviru jsou nyní uzavřeny, až do 14. června 2020.


České dráhy provozují půjčovnu například ve stanici Praha-Smíchov (celoroční provoz), od začátku dubna do konce října si můžete bycikl vypůjčit v rámci Středních Čech například ve stanicích Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Poděbrady, Nymburk, Neratovice, Beroun a Mělník. Půjčovnami samozřejmě disponují i další regiony. Příjemné je, že kolo můžete po projížďce vrátit i na jiném nádraží. Ve všech půjčovnách je k dispozici celkem 90 kol. Ve stanicích Praha-Smíchov, Kolín, Kutná Hora a Lysá nad Labem mají i po dvou dětských kolech, ve stanicích Praha-Smíchov a Kolín dvě elektrokola. 

Vypůjčená kola vám zdarma přepraví v osobních a spěšných vlacích na řadě tratí, například na trati z Prahy do Berouna, z Prahy do Kolína, z Nymburka do Rožďalovic a do Mladé Boleslavi, z Mělníka do Mšena a do Lysé nad Labem, z Kolína do Čáslavi, z Lysé nad Labem do Milovic a z Kutné Hory do Zruče nad Sázavou.
 
Vypůjčená kola můžete také bezplatně uložit v úschovnách, a to ve stanicích Beroun, Čáslav, Karlštejn, Kutná Hora, Libice nad Cidlinou, Mělník, Praha-Smíchov a Velký Osek. Navíc například kola vypůjčená na hlavním nádraží v Nymburce lze vrátit ve stanicích Kolín, Lysá nad Labem nebo Poděbrady. Díky tomu si můžete naplánovat řadu výletů bez nutnosti vracet se do výchozí stanice; podrobnosti najdete na webu www.cd.cz/cdbike.
 
kolo čd bikeVšechna kola mají předpisovou výbavu a pravidelný servis. Při jejich zapůjčení je nutné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský a řidičský průkaz nebo pas), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Zdarma si také můžete kolo uschovat ve vybraných stanicích vybavených úschovnou zavazadel. Po celodenním výletu za poznáním krás naší přírody a kulturních památek nemusíte kolo vracet v místě, kde jste si ho vypůjčili – lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích, kam opět můžete dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo.
Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Rakovnický rychlík

23. 3.26. 10.
Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu od konce března do konce října.

Kokořínský rychlík

23. 3.28. 10.
Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do prvního listopadového víkendu.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Podřipský motoráček

29. 3.3. 11.
Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od 29. března 2024 do posledního říjnového víkendu.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Další aktuality

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj