ÚvodAktualityVelikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?
Zážitky

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.

Batikování rostlinami

rostliná batikaJednoduchou metodou zdobení velikonočních vajíček jsou obtisky listů, tzv. batikování rostlinami. Princip je takový, že než se vejce ponoří do barevné lázně, přichytí se na něm lístek, čtyřlístek, kvítek nebo jiná rostlina a pakse  vajíčko nabarví. Doporučujeme vajíčko s lístky zavázat do čtverečku z vyřazené silonové punčochy (čtvereček se zaváže provázkem a takto ošetřené vejce se ponoří do barvy). Lze použít i stahovací obinadlo nebo jiný elastický materiál a lístek zespodu lehce namazat krémem na ruce, aby se na vajíčko přilepil a nepustil pod sebe barvu.
 
Z rostlinek můžete použít například kousek natě z petržele nebo mrkve, čtyřlístky a trojlístky, listy jahodníku nebo maliníku, mladé pampeliškové lístky, výhonek řebříčku… a další. Pokud byste si letos chtěli trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte naše tipy na barvení vajíček přírodními barvami.


Barvená vajíčka s obrysem a abstrakce octem a sodou

velikonoce barvení vajíčekNemáte možnost nikde nasbírat rostlinky? Nevadí, zkuste vyzdobit vajíčka obrysem, tj. papírovým vzorem (kytičky, motýlky, sluníčka, zajíčky atd.), který si vystřihnete, nalepíte na vejce a pak ponoříte do barevné lázně. Barvu nechte zaschnout a poté odstraňte papírové dekorace. Když vajíčko přeleštíte špekem, bude se krásně lesknout.

Abstraktní malba na velikonoční vajíčka je prostě bomba, kterou musíte vyzkoušet. Stačí si uvařit vajíčka natrvdo, mít po ruce potravinářské barvy (barvy na vajíčka), vodu, ocet, jedlou sodu, větší misku a mřížku. Nejprve uvaře vejce a mezitím si připravte barvy – stačí smíchat lžičku sody společně se lžičkou vody a potravinářským barvivem. Kolik barev chcete na vajíčku mít, tolik si jich jednotlivě namíchejte do malých mističek. Na vychladlá vejce naneste štětcem vybrané barvy, či namalujte vzory dle své fantazie, které se meze nekladou. Posledním krokem je použití octa – barevná vajíčka položte do větší mísy, kde je budete pomalu polévat octem. Reakcí octa a jedlé sody vzniknou intenzivnější barvy, které se navzájem propojí. Octem nemusíte nutně polévat celé vajíčko, pokud budete chtít, naneste jej kapátkem pouze na část skořápky. Poté nechte vajíčka uschnout na mřížce.
 

Klasické batikování voskem

vosková batikaTato starobylá technika zdobení velikonočních kraslic chce dávku trpělivosti, výsledek ale bude stát za to. Je třeba si nejprve připravit pár věcí: včelí vosk, špendlík s kulatou hlavičkou, svíčku a polévkovou lžíci. Samozřejmě nesmí chybět barvy, které budeme používat. Horkým voskem se začíná malovat na bílé vajíčko, které se postupně namáčí do barvy – od nejsvětlejší po nejtmavší odstín. Vosk postupně zakrývá jednotlivé barevné plochy a po jeho odstranění získáme batikovaný vzor.
 
malování kraslicNejčastěji se začíná bílými linkami – tzn., plochy, které mají zůstat bílé zakryjeme voskem. Pak se vajíčko namočí ve žluté barvě a voskem se zakryjí ta místa, která mají zůstat žlutá. Postupně jde vajíčko do oranžové a červené barvy, poslední je černá tuš. Vajíčko se pak nad kahanem (svíčkou) zbaví vosku a kraslice je na světě.
 
krasliceJak si připravíme „kahan“? Stačí mít silnější svíčku, ke které se připevní ohnutá lžíce tak, aby se na ní dal tavit vosk. Špendlík s kulatou hlavičkou se zapíchne do něčeho, v čem bude po dobu malování dobře držet (tužky, klacíku, korku, tlustší špejle, čínské hůlky…), lze použít i redispero (musí se ale počítat s tím, že se voskem zničí). Vajíčko odmastěte octem a složitější vzor si jemně nakreslete na skořápku. S rozehřátým voskem pracujte rychle, snadno tuhne. Jedno namočení je akorát na jeden tah. Po namočení v barvě osušte vajíčko toaletním papírem nebo hadříkem a nechte dobře uschnout. Při odstraňování vosku postupujte pomalu a dejte pozor, aby se barva dotykem s ohněm nespálila.
 

Voskový reliéf

kraslice voskový reliéfVoskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkladě, ale můžete si vytvořit i spoustu jiných barevných kombinací... Voskový reliéf je také o poznání jednodušší než vosková batika. Všechno, co k tomu budete potřebovat jsou vyfouknutá vajíčka, voskovky s velkým obsahem vosku, špendlík a tužka, svíčka a kalíšky od čajových svíček.

voskovkyDo kalíšku vložte voskovku s kouskem včelího vosku v poměru 3:1 a nahřejte ho. Nechte voskovku zcela rozehřát, ale dejte si pozor, aby vosk nezačal příliš bublat. Do tužky s gumou na konci (popř. korku, špejle, klacíku) zapíchněte špendlík, namočte jej do kalíšku s voskem a začněte tvořit. Musíte ale pracovat rychle, protože vosk brzy tuhne. Jedno namočení vám vystačí právě pouze na jeden tah. Vzor může být jakýkoli, ale nejčastěji se používají různé kombinace kapek, půlhvězdiček, půlkruhů, copánků, ratolestí nebo věnečků. Jestliže chcete mít vzor vícebarevný, připravte si najednou více barev v kalíšcích od svíček, postupně je (nejlépe s pomocí pinzety) budete dávat na kahan. Voskem ozdobené vajíčko necháme pořádně zaschnout. Poté jej můžeme ubrouskem pořádně vyleštit, aby se krásně lesklo.
 

Kraslice malované tuší

kraslice tušíTaké malba tuší patří ke klasickým metodám zdobení kraslic. Malují se většinou rostlinné motivy, cibulové vzory (cibulák) anebo prostě podle vaší fantazie. Kromě tuše budete ještě potřebovat perko a bezbarvý lak.
 
Maluje se na omyté a osušené vajíčko. Na bílá vajíčka se obvykle maluje modrou tuší (nejlepší pro cibulový vzor), na barevná se hodí bílá tuš (např. na tmavě modrém). Tuš schne velice rychle, jen bezprostředně po jejím nanesení dáváme pozor, abychom si nerozmazali právě namalovaný tah. Nakonec kresbu zatvrďte bezbarvým lakem.
 

Kraslice ozdobené slámou

slámová krasliceDalší tradiční, ale velmi časově náročná metoda zdobení velikonočních vajec. Je k tomu zapotřebí samozřejmě sláma, ostré nůžky, disperzní lepidlo, které rychle schne a jeho přebytky lze odrolit (např. Herkules) a jehlu na pomazání kousků slámy lepidlem. Ke zdobení slámou jsou jako podklad vhodné tmavší, syté pastelové barvy, na kterých se bude světle žlutá sláma dobře vyjímat.
 
Důležitá je příprava slámy: Jednotlivá stébla podélně rozřízněte ostrým nožem nebo žiletkou na dvě poloviny a asi na hodinu je namočte do vlažné vody.

krasliceVlhká nabobtnalá stébla rozložte na vhodnou podložku a položte tak, aby byla plocho rozvinutá. Prkénkem je přiklopte a zatižte dostatečně těžkým závažím. Až bude sláma suchá a plochá, nařežte si ji malým ostrým nožem nebo žiletkou na malé kosočtverečné dílky. Tradičně se ke zdobení kraslic používaly kosočtverce, ale klidně můžete vyzkoušet i jiné tvary, například úzké pásky. Fantazii se meze nekladou. Kousky slámy se na vajíčko připevňují lepidlem. Popsaným způsobem z kosočtverečků slámy vytvoříte celé vzory, většinou šesti nebo osmicípé hvězdice.
 

Kraslice zdobené drátkem

Nkraslice drátejprve se vajíčka nabarví a pak se na zdobení drátem používají drátky o průměru 0,25–0,4 mm. Mohou být měděné, které jsou měkké a dobře tvarují, ale i z jiných kovů. Mosazný má barvu zlatou, včelařský drát stříbrnou, nebo se ve výtvarných potřebách dají sehnat i drátky barevné. Jestliže chcete drátky dozdobit korálky, je vhodný skleněný rokajl.
 
Z nářadí si budou zapotřebí štípací a kulaté kleště. Budete jimi stříhat drát, rovnat ho nebo točit do spirál. Vhodné je i šídlo nebo velká jehla na úpravu oček. Síťovaný výplet vytvoříte dvěma drátky, které v pravidelných úsecích zkřížíte, případně jedním, kdy drát zachycujete za křížení předcházející řady. Podle potřeby drát nastavujte, spleťte konec starého se začátkem nového, kousek upleťte a zbytek odstřihněte.
 

Škrabání kraslic

škrábaná krasliceOdhadnout, jak správně připravit barvu pro vyškrabávání je dost těžké a mezi „rejsováky“ se jednalo o tajemství předávané z generace na generaci. Běžně se totiž stává, že při vyškrabování se z rukou uvolňuje teplo a barva se rozmazává na již vyškrábané plochy. Začátečníkům proto doporučujeme začínat na vyfouknutím vajíčku, které se obarví anilinovými barvami. Po zaschnutí barvy můžeme vzít ostrý předmět a začít škrábat.
 
borkovanyMotiv, který budeme škrabat si předkreslíme bílou pastelkou. Bude dobře vidět a zbytky pastelky po dokončení snadno setřete. Je lepší motiv kreslit postupně. Nejprve si nakreslit základ, vyškrábat ho a potom přidávat postupně detaily nebo další motivy.
 
Při škrábání na nůž příliš netlačte, skořápku byste si propíchli. Lepší je postupně rýhu několikrát nožem projet. Větším počtem proškrábnutí získáte světlou silnější rýhu. Jedním škrábnutím se dotvářejí detaily, třeba na listech nebo stínování.
 

Leptaná velikonoční vajíčka

leptaná krasliceZejména na Valašsku se kraslice zdobila také leptáním, což je obrácený postup k příbuzné voskové batice. Vajíčko se nejprve obarví a pak se na skořápku nanese vosk. Poté se vejce ponoří do kyselého roztoku připraveného nejčastěji se šťávy z kyselého zelí nebo octové vody, který odstraní barvu z nezakrytých ploch. Barva tak zůstane jen pod naneseným voskovým vzorem.
 
Dávno zapomenutým způsobem je zdobení vajec pomocí kyseliny mravenčí. Obarvená vajíčka se vkládala do mraveniště, kde se mravenci postarali o „volný vzor“.
 

Vzory z jezerní sítiny

kraslice sítinaBydlíte v krajině rybníků? Pak určitě znáte i jezerní sítinu – vypadá trochu jako dlouhá pažitka, ale zatímco pažitka je uvnitř dutá, sítina jezerní v sobě má bílou houbovitou dužinu. Na kraslice zdobené sítinou nemusíte vybírat pouze bílá vajíčka, hnědé skořápky se pod ní schovají.
 
Vyloupnutá bílá dužnina ze sítiny je na omak podobná velice jemnému molitanu. Na skořápku se lepí v proužcích, spirálách a vlnovkách těstem z mouky, vody a tekutého lepidla a doplňuje se barevnými stužkami nebo textilem.
 

Krajková vajíčka – Madeirové kraslice

madeiraTato technika zdobení vajec se dělá vyvrtáváním drobných otvorů. Kraslice pak připomíná madeirovou krajku. I když patří k nejmladším technikám zdobení velikonočních kraslic, stává se víc a víc populární. A jak tedy postupovat? Na čisté vejce si předkreslete vzor – místa, kde budou otvory. Malou modelářskou vrtačkou či gravírkou pak otvory vyvrtejte. Vyvrtané vejce vložte do čisticí lázně ze Sava a vody, pak je důkladně omyjte vodou. Rozehřátým voskem orámujte vyvrtané otvory. Pracujte špendlíkem s hlavičkou, zabodnutým do tužky.

Vyvrtané kraslice můžete i barvit nebo na ně nanášet barevné vosky (na orámování). Nejoblíbenější jsou ale čistě bílé madeirové kraslice. Ozdobit vrtáním se dá každá skořápka, ale nejlépe se tato technika používá na vejce husí, která mají dostatečně pevnou skořápku. Obyčejná vejce slepičí mají tendenci praskat.
 

Nejznámější kraslice z Moravy i Čech

kraslice moravaNejtradičnější mezi tradičními jsou slovácké batikované kraslice. Každá vesnice měla svůj originální vzor, dodnes se dají velmi dobře rozeznat - Vnorovy u Strážnice, Ostrožská Nová Ves, Uherský Ostroh nebo Hluk má své zavedené vzory.
 
Borkovany na Břeclavsku jsou jedinou obcí v České republice, která má v obecním znaku již od roku 2004 velikonoční kraslici. Ne náhodou. V malé vesničce poblíž Klobouk u Brna žilo Velikonocemi ještě před pár lety po celý rok na sto maléreček. Tamní kraslice jsou známé po celém světě, kam se jich donedávna ročně vyváželo i sto padesát tisíc. K typickým motivům patří karafiát v různých obměnách a květ růže, od plátkové s kruhovým (někdy mřížkovaným) středem, k bohatší stolisté se stínovanými okvětními lístky.
 
borovany krasliceZejména na Hané byla rozšířená technika zdobení vajec slámou. Stébla ovesné nebo ječné slámy je nejprve třeba vyrovnat a pak nastříhat na miniaturní kousky určitých tvarů. Na jednu kraslici ze slepičího vejce se může nalepit 300 až 700 tvarů. Zdobení jedné slepičí kraslice trvá 6 až 24 hodin, pštrosí jeden týden a křepelčí 2 až 6 hodin. 
 
Zdobením kraslic se na Valašsku živily celé rodiny. Nejčastěji se používala technika batikování. Na Valašsku se kromě geometrických motivů uplatňovaly zejména rostlinné a zvířecí. Nechybí motivy jako srdíčka, která představují lásku, beraní rohy symbolizující plodnost nebo třeba vidle a hrábě značící dobrou úrodu. Často se batikovaly bíle na černé vajíčko, ale používala se i oranžová a červená barva.
 
krasliceV Čechách jsou nejznámější chodské kraslice, kde se používala barevná batika i vyškrabování. Dnes jsou zde známá černá vajíčka s barevným voskovým reliéfem. Na Plzeňsku se vajíčka zdobila často i zajímavými nápisy a veršíky, které si můžete dodnes přečíst na řadě dochovaných kraslic v regionálních muzejích. Často v nich nechybějí ani slovíčka v němčině: „Pomláska je pro radost, ale smrt jest pro žalost, hesky Pán jest pro potěšení; zum Anndenken“. „To vajíčko malovaný je vod srdce darovaný.“ „Pěkné pozdravení pro mé potěšení v srdci svém chovám a kdo ke mně přijde a laskavý bude, pomlázku mu dám.“

kraslice do caletkyJižních Čechách jsou nejpopulárněji tzv. Doudlebské straky. Jsou to kraslice zdobené voskovou batikou, jejíž vzory se „píšou" špendlíkovou hlavičkou nebo seříznutým husím brkem – kotejšem. Mezi nejčastější motivy na těchto kraslicích patří holubička, sluníčko, klásky, věnečky a kytičky, tedy vše, co má nějakou spojitost s jarem. Pojmenování straky souvisí s barevností kraslic. Když je někdo spatří pohromadě například v ošatce, vytvoří kraslice krásnou strakatou směsici barev. V Jižních Čechách kraslice zapékaly do „caletky“ – copu z kynutého těsta.
Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou? Gurmánská turistika

Velikonoce: Jak nabarvit velikonoční vajíčka přírodní barvou?

Také rádi barvíte na Velikonoce vajíčka? Zkuste to letos jinak – pomocí přírodních zdrojů, které znávaly i naše prababičky. Nemusíte se bát, že vaše vajíčka budou mít nevýrazné barvy, s přírodními zdroji lze dosáhnout široké palety pestrých odstínů! A když nakonec vajíčka vyleštíte kouskem slaniny, budou se navíc krásně lesknout. A co budete potřebovat? Stačí si připravit běžně dostupné suroviny, například červené zelí, cibuli, kurkumu nebo víno.

Národopisné muzeum Národního muzea Kultura

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Galerie kraslic v Libotenicích Kultura

Galerie kraslic v Libotenicích

Galerie kraslic je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou – vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny.

Městské muzeum Klobouky u Brna Kultura

Městské muzeum Klobouky u Brna

Svou uceleností jednotlivých kolekcí a estetickou hodnotou patří muzeum k nejpozoruhodnějším sbírkám na Moravě. Muzeum shromažďuje sbírky na témata archeologie, národopis, keramika, textil, malba na skle a kraslice.

Městské muzeum Veselí nad Moravou Kultura

Městské muzeum Veselí nad Moravou

Budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci Kultura

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

Expozice a výstavy Regionálního muzea v Žatci jsou umístěny ve třech budovách – v Husově ulici, v ulici Zeyerově a v ulici Volyňských Čechů. Všechny se nacházejí mimo městské centrum.

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště Kultura

Potomákovo muzeum lidových krojů v Popovicích u Uherského Hradiště

Potomákovo muzeum lidových krojů se může pochlubit nejen unikátní sbírkou místních krojů, ale také dochovaným dobovým zařízením kuchyně nebo tzv. hodovým právem. Návštěvu je však nutné nutno předem telefonicky dohodnout.

Expozice kraslic v Borkovanech Kultura

Expozice kraslic v Borkovanech

V jihomoravské obci Borkovany je k vidění expozice unikátních tzv. résovaných (vyškrabávaných) kraslic. Věhlas těchto bohatě zdobených kraslic dávno přesáhl hranice České republiky. Expozicí provádí jedna z maléreček, která vyškrabování přímo na místě zájemcům předvádí.

Letohrádek Mitrovských v Brně Zážitky

Letohrádek Mitrovských v Brně

Navštivte místo, kde se scházela brněnská aristokratická smetánka, a které navštívil 8.12.1805 i sám císař Napoleon. Ve freskové výzdobě hlavního sálu můžete objevit i skryté a tajemné symboly zednářské lóže. Přilehlé sály lákají na pravidelné atraktivní výstavy.

Vesnické muzeum Huštěnovice Kultura

Vesnické muzeum Huštěnovice

Cenné a vzácné předměty utvořily Expozici lidového bydlení a života lidu v Huštěnovicích. Snoubí se zde doklad selský a měšťanský, jeden druhému nevadí, vhodně se doplňují. Je zde nábytek a předměty denní potřeby z období mezi světovými válkami, některé jsou daleko starší.

Další aktuality

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj