ÚvodAktualityZoo Ostrava otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce
Příroda

Zoo Ostrava otevřela nové expozice v Pavilonu evoluce

  • 26. ledna 2018
Pavilon evoluce v ostravské zoo prezentuje více než 30 evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. Nyní přibyla také nová zvířata v nových expozicích a některé stávající druhy se dočkaly nových prostorů.
ŠimpanzPavilon evolucezoo Ostrava vznikl komplexní přestavbou původního pavilonu pro vodní ptáky.

Obří mnohonožka, hororová žába a ryby – tenká jehla a drobná patetra. To jsou živočichové, které nově uvidí návštěvníci ostravské zoologické zahrady v Pavilonu evoluce. Kromě toho se někteří již chovaní zástupci dočkali nových prostorů – například bahník nebo halančíci.

Novým zástupcem bezobratlých je mnohonožka kamerunská (Archispirostreptus sp.). Přesné vědecké pojmenování druhu zatím nemáme, víme jen, že žije v Kamerunu. Má černé tělo a rezavě zbarvené nožky, kterých může mít více než 300 párů! Patří k největším mnohonožkám světa, délka těla může dosáhnout až 20 cm. Mnohonožky jsou obvykle býložravé, živí se tlejícími rostlinami. Jsou rozšířeny skoro po celém světě, včetně České republiky. U nás ale žijí mnohonožky mnohem menší (o velikosti cca 5 cm).
 
Obojživelníky zastupuje žába, které „rostou vlasy“ – vlasatice třásnitá (Trichobatrachus robustus). Jde o 11 cm velký druh bizarní žáby, která obývá okolí potoku v Kamerunu, Kongu, Rovníkové Guinei, Nigérii, Gabonu a Angole. Zmíněné „vlasy“ jsou ve skutečnosti dermální papily, které mají samci v době rozmnožování. Je možné, že to souvisí s péčí samce o vajíčka – přes papily se může vstřebávat kyslík rozpuštěný ve vodě podobně jako pres vnější žábry. Dospělci pobývají na souši, avšak vajíčka kladou na kamenech v bystřinách. Krom této mimořádné anatomické zvláštnosti má také schopnost zalomení kůstky prstu, čímž se uvolní ostrý kostěný drápek, což muže být účinná obrana vůči predátorům. V kombinaci s vlasovými útvary jde o natolik bizarní druh, že si tato žába například v anglickém jazyce vysloužila pojmenování hororová žába (horror frog).
 
A nakonec přibyly dva nové druhy ryb. V akváriu, které dosud obývali halančíci, jsou k vidění jehly obrovské (Microphis aculeatus) – ryby příbuzné mořským koníkům. Mají protáhlé, až 20 cm dlouhé tělo. Obývají bujně zarostlé vody dolních úseků řek (estuária a mangrovy) na západním pobřeží Afriky. Migruje do moře podél pobřeží, ale k rozmnožování potřebuje vodu sladkou. Péče o potomstvo je u jehel podobná jako u koníků – oplozené jikry nosí samci, po vykulení se o ně již dál nestará. Akvárium s nimi obývají patetry Powellovy (Neolebias powelli) – velmi drobné ryby (okolo 1,6 cm), které jsou endemitem delty Nigeru. Odhaduje se, že tento druh obývá rozlohu menší než 10 km2 a je kriticky ohrožený. Západní Afriku provází celá řada konfliktů, ale pro patetry jsou nejtragičtější konflikty odehrávající se v oblasti delty Nigeru, která je bohatá na ropu. Zdejší povstalecké skupiny útočí na ropnou infrastrukturu.

ŠimpanzZa vznikem těchto povstaleckých skupin ale ve velké míře stálo necitlivé působení ropných firem ve velmi křehkém ekosystému delty. Dnes je proto v deltě Nigeru mnoho druhů velmi vážně ohrožených.
 
Zoo Ostrava je otevřena každý den v roce: leden (9-16 hod.), únor (9-17 hod.), březen (9-18 hod.), duben-srpen (9-19 hod.). Pokladny a pavilony se zavírají o hodinu dříve.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj