ÚvodAktualityFestival Jeden svět pokračuje v září
Kultura

Festival Jeden svět pokračuje v září

  • 11. září 2020
Od 11. září 2020 začne v Praze festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který bude trvat do 13. září 2020. Pod heslem „Až naprší a uschne“ se festival zaměří na téma klimatických změn a jejich dopad na lokální krajinu. V areálu Kasárna Karlín bude uvedeno 16 dokumentárních snímků, z nichž 14 bude doprovázeno debatami s tvůrci nebo odborníky.
festival jeden světPodzimní pokračování festivalu Jeden svět přinese řadu českých i mezinárodních premiér. Mezi nimi bude mimo jiné rovněž zahajovací projekce programu v Kasárnách Karlín – světová premiéra snímku Češi jsou výborní houbaři od Apoleny Rychlíkové. Dokument sledující pohledem mimozemských výzkumníků vztah Čechů k přírodě a krajině má premiérový charakter i pro samotný festival. Díky mimořádnému termínu 11. 9.ve 20:00 bude první zahajovací projekcí vhistorii festivalu, která proběhne v letním kině.

V letním kině se budou promítat další dva snímky: Psí láska (12. 9. ve 20:00) Lindy Kallistové Jablonské a Provinční městečko E (13. 9. ve 20:00), za které si odnesl Zvláštní cenu poroty České soutěže Dmitrij Bogoljubov. Kromě dvou filmů program nabídne všechny letos oceněné snímky.

Obnovený program 22. ročníku festivalu Jeden svět se koná na různých místech v Praze, například v kině Atlas, Biu Oko, v kině EvaldDOXu, Lucerně, Ponrepu, Kině 35, Světozoru, Městské knihovně a na dalších místech.
 

Letošní novinkou je promítání v Aeru

Postiženi muzikouNově se mezi "jednosvětími" kiny představí žižkovské Aero, v němž se mimo jiné 22. září odehraje poslední projekce pražské části festivalu, kterou uzavře snímek Radovana Síbrta Postiženi muzikou o kapele The Tap Tap, v níž hrají a zpívají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem.

Jeden svět je však mnohem větší než Praha. V období od 17. září do 24. října se proto postupně připojí 23 dalších měst po celé České republice. Díky odhodlání a ohromnému úsilí všech realizačních týmů tak diváci a divačky budou moci zhlédnout většinu filmů, na které se od března těšili. Podrobný program festivalu s rozpisem všech filmů naleznete na stránkách pořadatele.
Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu Zážitky

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Kino Aero – kino, ve kterém se budete vznášet Zážitky

Kino Aero – kino, ve kterém se budete vznášet

Jeden z nejstarších filmových klubů v ČR uvádí měsíčně na 60 různých filmů. Aero je kino s jedinečnou atmosférou, kam si můžete zajít na předpremiéry i premiéry nových filmů, osvědčené klasiky, páteční a sobotní noční projekce, tematické filmové přehlídky.

Bio Oko – legendární kino Prahy 7 Zážitky

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko mezi Letnou a Holešovicemi je jedním z posledních kinosálů v ČR, které si uchovaly svou původní atmosféru. Budova vznikla v roce 1940 jako poslední součást nově postaveného bloku obytných domů. Autory návrhu byli architekti Jaroslav Stockar-Bernkopf a Josef Šolc.

Kino Světozor v Praze Zážitky

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.

Komorní kino Evald v Praze Kultura

Komorní kino Evald v Praze

Menší artové kino na Národní třídě je pojmenováno podle významného filmového režiséra Evalda Schorma-

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha