ÚvodAktualityV ostravské zoo v pavilonu Malá Amazonie mají nově nožovky běločelé
Příroda

V ostravské zoo v pavilonu Malá Amazonie mají nově nožovky běločelé

  • 13. listopadu 2021
V pavilonu Malá Amazonie v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přibyl v akváriu nový druh – nožovka běločelá. Pět jedinců této ryby se zvláštním protáhlým tvarem těla bylo dovezeno ze Zoo Hodonín po ničivém tornádu.
Amazonská rybaAkvárium v ostravské zoo o objemu 5 000 litrů představuje známý a častý typ sladkovodního biotopu v povodí Amazonky – řeku s černou vodou. Jedná se o měkkou (téměř bez obsahu minerálních látek) a kyselou vodu s vysokým obsahem tříslovin, huminových kyselin a dalších látek rostlinného původu (zvláště z napadaných listů, kmenů a větví), které dávají vodě tmavou barvu, někdy připomínající až černý čaj. Nejznámější černou řekou je Rio Negro, kde žijí i neonky.

Dalším typem přítoků Amazonky jsou řeky s čirou a řeky s bílou vodou. Čirou řeku představuje v Malé Amazonii stávající nádrž s vodopádem. Jejími obyvateli jsou ryby, které jsou díky dobrému prokysličení vody výtečnými plavci. Téměř dokonale hydrodynamický tvar má například leporinus pruhovaný. Bílé řeky tečou z And a nesou s sebou velké množství minerálů a jílovitých částic. Voda je tak velice kalná a ryby se v ní hůře pozorují. Proto se v expozici Malá Amazonie nachází ukázky biotopů s čirou a černou vodu.

Nožovka běločelá (Apteronotus albifrons) je jeden z nejznámějších druhů z řádu nahohřbetí a jako typický zástupce této skupiny ryb se vyznačuje zvláštním protáhlým tvarem těla s vlnícím se ploutevním lemem, skrytým způsobem života a slabými elektrickými signály, kterými komunikuje s ostatními jedinci svého druhu. V přírodě se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely po Paraguay. Dorůstá délky až 50 cm. Zoo Ostrava získala nožovky ze Zoo Hodonín v rámci likvidace tamního akvarijního pavilonu kvůli následkům tornáda.

Kromě rybích obyvatel se můžete znovu těšit i na zástupce drápkatých opic – rodinu tamarínů pinčích, velké pavouky sklípkany či drobné šípové žáby dendrobátky neboli pralesničky.
Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě Příroda

Zoo Ostrava – Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě

Zoo Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj