Úvod > Aktuality > Tradice: svatý Hubert, patron myslivců a lovců, lovecké slavnosti, zvěřina a výlety do svatohubertských míst
Zážitky

Tradice: svatý Hubert, patron myslivců a lovců, lovecké slavnosti, zvěřina a výlety do svatohubertských míst

  • Vydáno23. října 2023
Svátek svatého Huberta, patrona jezdců, střelců, lovců a myslivců, připadá každoročně na 3. listopadu. Už od konce září se ale v jezdeckých stájích pořádají Hubertovy jízdy jako připomínka starých honů na lišku a konec závodní jezdecké sezony. Jaké další slavnosti svatého Huberta provázejí a kde ochutnáte dobroty ze zvěřiny? Vypravte se s portálem Kudy z nudy na svatohubertské výlety.
Hon na lišku kdysi
Hon na lišku nyní
Příběh o ochránci všech lovců a myslivců svatém Hubertovi (655–727) začíná na jihozápadě Francie v Akvitánii. Hubert, podle legendy akvitánský princ, si plnými doušky užíval život privilegovaného šlechtice z bohaté rodiny. Jeho milovaná žena Floribana ale zemřela při porodu a krátce nato Hubert na lovu zažil nečekané setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící zlatý kříž. Skrze jelena k němu tehdy promluvil bůh, který se ptal: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Hubertův přístup k životu se po tomto zážitku skutečně změnil: zřekl se světských radovánek a honů, začal vést pokorný život a naučil se vážit si darů přírody i volně žijících zvířat. Kromě toho se stal knězem, později dokonce franckým biskupem, založil katedrálu v Lutychu a zasloužil se o šíření křesťanství. Po smrti byl roku 744 svatořečen a stal se patronem myslivců, lovců a střelců.
 

Hrabě Špork, Řád svatého Huberta

Popularita svatého Huberta je v českých zemích velká. Postaral se o ni hlavně František Antonín hrabě Špork, který roku 1695 založil lovecké bratrstvo Řád svatého Huberta a stal se také jeho prvním velmistrem. Hrabě byl vynikající myslivec, který na svých panstvích v Lysé nad Labem a v Kuksu zavedl řadu mysliveckých a loveckých zvyklostí, s nimiž se seznámil ve Francii. Byly to především parforsní hony, způsob lovu, který lovcům umožňoval předvádět své bohatství jako důkaz společenského postavení. Hrabě zavedl loveckou hudbu, zakládal obory a bažantnice a jeho dokonale školení myslivci byli zváni na jiná panství jako odborníci k řízení myslivosti. Řád sv. Huberta připomíná také pomník císaře Karla VI. v Hlavenci; hrabě Špork jej nechal postavit v místech, kde při slavnostním honu 3. listopadu 1723 udělil císaři odznak řádu sv. Huberta.

Smrtí hraběte Šporka v roce 1738 řád zanikl, znovu založen byl v roce 1992. Řád svatého Huberta nyní sídlí v Kuksu a kromě provozování myslivosti a ušlechtilé honby, uchovávání mysliveckých tradic, etiky a zvyklostí, pořádá každoroční podzimní Svatohubertské slavnosti, akci určenou pro širokou veřejnost. Letos proběhly na začátku října. 
 

Svatohubertské slavnosti a Hubertovy jízdy

Obnovená tradice oslav patrona lovu a lovců nabízí během října a listopadu celou řadu akcí, od slavnostních poutí přes až po podzimní Hubertovu jízdu, kterou 28. října 2023 pořádá Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem. Štvanicím na lišku ale už dávno odzvonilo, lišku představuje jeden z jezdců, který má na oblečení připnutý symbolický liščí ohon. Hubertova jízda končí ukořistěním liščího ocasu a večerní slavností.

Tradičně bohatý program pro malé a velké nabízejí také Hubertské slavnosti na Plumlově, které se konají 28. října, a Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň, které jsou na pořadu dne 4. listopadu. 
 

Speciality ze zvěřiny: kde si pochutnáte?

Na svatého Huberta si vzpomenete také v restauracích, kde se pořádají zvěřinové hody anebo kde je zvěřina tradiční položkou na jídelním lístku. Udělejte si výlet třeba do Valtic, kde vám v Zámeckém hotelu nabídnou do 27. října speciální zvěřinové menu. Zárukou úspěchu pro milovníky zvěřiny bývají restaurace, které mají v názvu zakomponovaná slova Myslivna, Hájenka či Lovecká – platí to jak pro hotel a restauraci MyslivnaTřeboni, tak pro restauraci Lovecká bašta ve Strakonicích. Speciality ze zvěřiny chystá také restaurace NarpaLánech anebo stylová Restaurace Pension Kladská u Mariánských Lázní.

V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět Restaurace Hájenka v Kersku. Máte chuť na kančí kýtu se šípkovou omáčkou nebo kančí výpečky se zelím, jídla, která proslavily Hrabalovy Slavnosti sněženek? Nabízejí tu obě varianty, a těm, co se nedokážou rozhodnout, předloží talíř Hájenka a půlku se šípkovou, půlku se zelím. Na jídelním lístku najdete i zvěřinový guláš, zvěřinový cheesburger či srnčí na houbách.
 

Setkání se svatým Hubertem: skály, lesy, kaple a neobjevená místa

Kam vás pozveme na výlety za svatým Hubertem? Třeba do BrništěMáchově kraji, kde se skalami vine atraktivní stezka plná skalních reliéfů včetně slavného svatohubertského jelena. Reliéf s viděním svatého Huberta je také jedním z lépe dochovaných uměleckých kousků barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna v Betlému u Kuksu. Jedním z působivých míst Lednicko-valtického areálu je kaple sv. Huberta z roku 1855. Také sloužila lovcům, po honech se u ní konávaly a dodnes občas konají děkovné bohoslužby.

Za svatým Hubertem se ale nemusíte vypravit jen do přírody a do lesů. Setkání s jelenem, což je nejtradičnější svatohubertský výjev, najdete například v sochařském provedení od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa na domě U Zlatého jelena v Tomášské ulici v Praze na Malé Straně. Podle Brokoffova vzoru vytvořil podobnou sochu Ignác František Platzer, a to v na Starém Městě v Michalské ulici na domě U Tří tykví, zvaném též U Jelena. Hubertovo jméno nese také řada studánek, pramenů a kapliček – podívejte se na ně, možná mezi nimi najdete tip na příjemnou podzimní procházku do přírody.
Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě

Obrázková cesta lesem Ochoza v Novém Městě na Moravě

V lese Ochoza na okraji Nového Městě na Moravě visí na stromech osm obrázků, jejichž motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Cesta za obrázky, která je značena žlutočerveně, začíná v parku na náměstí.

Kovová plastika sv. Huberta v Loučné nad Desnou

Kovová plastika sv. Huberta v Loučné nad Desnou

Zámecká zahrada v Loučné nad Desnou skrývá kovovou sochu sv. Huberta, která pochází z roku 1846 a byla vyrobena pro rodinu Kleinů.

Kaplička sv. Huberta na Benecku

Kaplička sv. Huberta na Benecku

Kaple byla postavená v roce 2005 a poslední červencovou neděli se zde konají poutě. Zvonička zvoní pravidelně – ráno, v poledne a večer.

Kaple sv. Huberta a Galerie dřevěných soch ve Velkých Karlovicích

Kaple sv. Huberta a Galerie dřevěných soch ve Velkých Karlovicích

Kaple sv. Huberta z roku 2014 je zasvěcená patronu myslivců. Dominantou kaple je dřevěný vyřezávaný oltář s výjevy z života svatého Huberta.

Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Kaple sv. Huberta u Vyklantic

Moderní kaple byla vysvěcena v srpnu 2018. Kaplička svatého Huberta stojí v krásném prostředí petrovských lesů u Vyklantic na Vysočině.

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Hubertova vyhlídka v Peci pod Sněžkou

Na severní straně Černohorského rašeliniště vás dřevěný chodník dovede k upravenému vyhlídkovému místu nazvaného dle Sv. Huberta.

Lesnická naučná stezka Zákupy

Lesnická naučná stezka Zákupy

Naučná stezka vás zavede do okolních lesů. Stezka je udržovaná a označená rozcestníky. Po cestě jsou rozmístěny informační tabule, které představují zdejší faunu a flóru, historii vyšší lesnické školy v Zákupech a osobnosti zdejšího kraje.

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Studánka sv. Huberta u Jetřichovic v Českém Švýcarsku

Hubertovu studánku s pramenem sv. Huberta naleznete na žluté značce vedoucí podél Jetřichovické Bělé z Jetřichovic k Ferdinandově soutěsce a Dolskému mlýnu.

Socha sv. Huberta v Hradeckých lesích

Socha sv. Huberta v Hradeckých lesích

Dřevěná socha svatého Huberta, patrona myslivců a střelců, kterému se v místních lesích podařilo spatřit jelena se zlatým křížem mezi parožím, se nachází uprostřed Městských lesů Hradce Králové, na červené značce vedoucí z Plachty do Albrechtic nad Orlicí.

Lesopark Martinská stěna

Lesopark Martinská stěna

Lesopark nesoucí název Martinská stěna byl zbudován patrně již za první republiky, kdy o toto místo pečoval tehdejší německý okrašlovací spolek Hubertus. I přes dlouhé období úpadku se podařilo lesopark obnovit a dnes patří k nejoblíbenějším částem Dobřan. Oblíbená je zde také 25metrová skulzavka.

Naučná stezka Babí lom

Naučná stezka Babí lom

Na trase dlouhé necelé 2 kilometry je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují činnosti, které jsou každodenní součástí jejich práce. Malé čtenáře po stezce provádí mravenec Lesík, který hravou a vtipnou formou vysvětluje zajímavosti z prostředí Brněnských lesů.

Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

26. 10.
Hubertova jízda v Kladrubech nad Labem pro veřejnost

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vás zve na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se uskuteční v sobotu 26. října.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Příběh uměnímilovného hraběte a barokních lázní Kuks

Příběh uměnímilovného hraběte a barokních lázní Kuks

Vypravte se na výlet za příběhem hraběte Františka Antonína Šporka, jedné z nejpozoruhodnějších osobností českého baroka. Když zazní jeho jméno, řadě lidí se okamžitě vybaví Matyáš Bernard Braun, sochařské alegorie ctností a neřestí a hlavně Kuks, velkolepý areál kousek od Jaroměře.

Hotel a restaurant Sv. Hubert v Božím Daru

Hotel a restaurant Sv. Hubert v Božím Daru

V centru Božího Daru najdete pohodovou atmosféru, stylově zařízené pokoje a kvalitní služby Hotelu a restaurantu Sv. Hubert. Hotel leží nedaleko lyžařských vleků i upravených běžeckých stop. Svým hostům nabízí komfortní ubytování, příjemné rodinné prostředí a vysoce kvalitní služby.

Hotel Myslivna v Třeboni

Hotel Myslivna v Třeboni

Hotel Myslivna se pyšní neobvyklou historií. Asi byste si, ještě před několika staletími, nepřáli strávit zde byť jedinou noc – na místě dnes útulného rodinného hotelu stávala totiž Schwarzenberská věznice a později také obecní šatlava.

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují

Pramen sv. Huberta v Jiráskových skalách u v Teplic nad Metují

Pramen sv. Huberta najdete na okraji Teplického skalního města, v Jiráskových skalách. Vývěr pitné vody se nachízí nedaleko stromu s obrázkem svatého Huberta.

Studánka svatého Huberta na Prosečském hřebenu

Studánka svatého Huberta na Prosečském hřebenu

Studánka se nachází nedaleko červeně značené cesty z Proseče nad Nisou na východní rozcestí Prosečského hřebenu. Voda ze studánky je pitná a v horkých dnech příjemně osvěží.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 , Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Čarodějnické pohádky na zámku Úsov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.4. – 28.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Stavění Máje Všem Pannám Hradeckým, Ratibořické ovčácké slavnosti 2024, Kytara v Českém ráji – hudební festival, Cyklobusy v Jizerkách 2024, ČEZ RunTour Kopřivnice 2024 . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky

Seznamte se: 24. dubna má svátek Jiří

Jiří je oblíbené jméno mnoha českých mužů: podle odhadu jich v České republice žije přes 300 tisíc. Význam jména Jiří se odvozuje z řeckého slova géorgos, tedy rolník či pěstitel. Se stejným jménem se setkáváme po celém světě, i když má různé varianty: na Slovensku je to Juraj, v Polsku Jerzy, v Maďarsku György, v němčině Jürgen, v angličtině George a ve španělštině Jorge. Všem Jiřím, Jirkům a Jiříčkům přeje Kudy z nudy 24. dubna vše nejlepší k svátku!
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!
Zážitky