ÚvodAktualityPřijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní
Zdroj foto: Vína z Moravy a vína z Čech
Gurmánská turistika

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

  • 12. září 2023
I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.

Litoměřické vinobraníDesítky stánků s vynikajícím burčákem, starodávná řemesla, několik pódií včetně historické scény, rozmanitý kulturní program na náměstí i na nádvoří hradu. To vše vás čeká v  Litoměřicích, v rámci letošního vinobraní.

Litoměřické vinobraní nabídne na náměstích a v ulicích historického centra Litoměřic v sobotu 16. září ochutnáte vína a burčáky ze všech vinařských oblastí v Česku. Kulturní program bude probíhat na mnoha scénách – hudební, gastronomické a historické dění obsadí Mírové náměstí, divadelní nádvoří, hradní nádvoří, nádvoří kina, Tržnici Felixe Holzmanna, Dominikánské náměstí a klub Baronka. Z oblíbených kapel se můžete těšit například na skupinu Slza, Tublatanka, No Name LT na hudebních scénách a The Gangnails, Tydle Vidle a Fatal Punishment v Klubu Baronka. Na historické scéně se objeví šermíři a duelanti či kejklíři a žongléři. Nebude chybět historický průvod, který se ve 14:30 sešikuje u hradu a v 15:00 se vydá do ulic. 

Litoměřice jsou okresní město na soutoku Labe a Ohře v severních Čechách. Město leží na jižním úpatí Českého středohoří na pravém břehu řeky Labe, do něhož se na protější straně Labe od jihu – od blízkého města Terezín - vlévá řeka Ohře. Za doby Rakouska-Uherska bylo město oblíbeným rájem penzistů, protože se zde nachází jedno z nejteplejších klimat v České republice. Na základě toho se na svazích Labe odedávna pěstuje vinná réva.

Litoměřické vinobraní 2024

21. 9.
Litoměřické vinobraní 2024

Oslavy vína a burčáku za doprovodu historického a kulturního programu pro nejširší veřejnost proběhnou v září. Užijte si příjemné a pohodové zážitky s vínem a hudbou v centru královského města Litoměřice.

Mělnické vinobraní 2024

20. 9.22. 9.
Mělnické vinobraní 2024

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Výlet z královského města Litoměřice na Mostnou horu

Výlet z královského města Litoměřice na Mostnou horu

Autem, vlakem, autobusem, na kole a dokonce i lodí! Takřka všemi druhy dopravy jsou dostupné Litoměřice, královské město na soutoku Labe s Ohří. Projděte se hisorií v městské památkové rezervaci s unikátním podzemním sklepením, galerií a muzeem, expozicí českého vinařství, lákavá je také projížďka parníčkem po řece Labi… Koncentrace atraktivních lákadel pro návštěvníky každého věku a zájmů je v Litoměřicích opravdu nebývale vysoká.

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic Památky

Zřícenina hradu Kamýk u Litoměřic

Zbytky středověkého hrádku Kamýk stojí na strmé skále v nadmořské výšce 382 metrů nad stejnojmennou vsí. Hrad nechal postavit král Jan Lucemburský k ochraně cesty do Litoměřic. Zároveň plnil hrad i funkci signalizační.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích Památky

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství Památky

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Biskupské i veletržní Litoměřice Kultura

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Litoměřice

Litoměřice

Litoměřice leží na březích Labe, v místech, kde končí úrodné nížiny Polabí a Brána Čech zvaná Porta Bohemica se otvírá do zalesněných svahů Českého středohoří. Město je dávným centrem vinařství a má malebné historické centrum, ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice Gurmánská turistika

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.

Vinařství Johann W Třebívlice Gurmánská turistika

Vinařství Johann W Třebívlice

Johann W je obnovené vinařství, které nabízí prohlídky pro veřejnost. Za jedním z největších vinařských projektů v Čechách poslední doby stojí podnikatel a místní patriot Jan Dienstl.

Litoměřická vinařská oblast Gurmánská turistika

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská doblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Litoměřice vždy byly velkým historickým soupeřem Mělníka v obchodování. Stejně tak soupeřila tato města i v obchodu vínem, hlavně na trzích v Praze.

Další aktuality

Cibulák, slavný porcelán s cibulovým vzorem je na světě už 285 let

Víte, že porcelán s modrým dekorem zvaný cibulák se na stolech poprvé objevil už před 285 lety? Byl tak oblíbený, že na jeho výrobě postupně založilo živnost několik porcelánek. U nás se vyrábí už více než 130 let v porcelánce v Dubí na Teplicku, před časem tu dokonce vzniklo speciální muzeum: Dům porcelánu s modrou krví.
Kultura, Ústecký kraj

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.
Příroda, Ústecký kraj

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Zážitky, Ústecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Památky, Ústecký kraj

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Příroda, Ústecký kraj

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Památky, Ústecký kraj

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Příroda, Ústecký kraj

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Příroda, Ústecký kraj