ÚvodAktuality#světovéČesko a Křižíkova fontána na pražském Výstavišti: fascinující hra světel, vody a hudby
Památky

#světovéČesko a Křižíkova fontána na pražském Výstavišti: fascinující hra světel, vody a hudby

  • 7. července 2021
Křižíkova světelná fontána byla už v době svého vzniku považována za vrchol technického umu. Při Jubilejní zemské výstavě v roce 1891 ji obsluhoval František Křižík s týmem ochotných spolupracovníků, dnes se o všechno starají počítače. Výsledek je ale fascinující stejně jako na konci 19. století.
Dvě světelné fontány s fascinující vodní choreografií: Křižíkova fontána na pražském Výstavišti a fontána Font Màgica ve španělské Barceloně
Křižíkova fontána na pražském Výstavišti
Font Màgica v Barceloně
Jednou z nejzajímavějších staveb pražského Výstaviště je světelná fontána, vybudovaná geniálním vynálezcem Františkem Křižíkem (1847–1941). Poprvé se rozsvítila 24. května roku 1891 při zahájení Jubilejní zemské výstavy a coby „Fontaine lumineuse“ proslavila Prahu po celé Evropě. Její dnešní podoba vychází z rekonstrukce v roce 1991.
 

Světelná fontána v roce 1891…

V roce 1891 při konání Jubilejní zemské výstavy byla Křižíkova světelná fontána ozdobou holešovického Výstaviště. Pro fontánu na velkorysém půdorysu 30 x 40 metrů tehdy „český Edison“ František Křižík použil vlastní vynález, 26 obloukových lamp, umístěných pod proskleným dnem bazénu. Kolem nich rozmístil padesát vodních trysek. Ty pomocí elektromotoru hnaly vodu do výše několika metrů, před světly pak Křižíkovi spolupracovníci v pravidelných intervalech ručně vyměňovali barevné filtry.


Přestože celý zázrak obsluhovalo jediné čerpadlo, které navíc sloužilo také pro další fontány v okolí, výsledný dojem byl dechberoucí. Osvětlení totiž neměly jen trysky, ale i vodopády, stékající z horního bazénu, takže světelná fontána byla vysoká několik desítek metrů. Praha do té doby rozhodně nic podobného nepoznala a zář světel prý bylo vidět až ze Starého Města. Fontána po dobu konání výstavy fungovala každý večer, přičemž ji osobně obsluhoval sám Křižík.
 

…a Křižíkova fontána z roku 1991

Za druhé světové války se z původního bazénu stala požární nádrž a v druhé polovině 20. století se už na Křižíkovu fontánu téměř zapomnělo. Ne však úplně: v nové podobě byla upravena pro Všeobecnou československou výstavu konanou přesně sto let po Jubilejní zemské výstavě v roce 1891. Samozřejmě vypadá jinak než kdysi a barevnými skly už neotáčejí lidé, fontánu ovládá počítač se speciálním, na zakázku vytvořeným softwarem.

Obnovená Křižíkova fontána se skládá ze dvoukilometrového potrubí, 1248 podvodních reflektorů s pěti barevnými spektry, 3000 trysek a desítek čerpadel a reproduktorů. Když k tomu připočtete vodní plochu s velikostí 1500 metrů čtverečních, 1650 kubických metrů vody a hlavní vodotrysk, který tryská do výšky 30 metrů, výsledkem jsou světelná a vodní představení, nad nimiž diváci žasnou stejně jako naši předci na konci 19. století.

Novou éru Křižíkova fontána zahájila v květnu 1991 Vltavou Bedřicha Smetany, díky využití moderních technologií se ale její možnosti od té doby posunuly ještě dál. Původní i klasická operní a baletní představení jsou barvitou směsicí laserových, světelných i pyrotechnických efektů, umožňují filmovou projekci na vodní stěnu a další zajímavé prvky. V prostoru Křižíkovy fontány se pořádají koncerty, přehlídky i gastronomické akce, je možné si ji pronajmout pro soukromé účely.
 

Kolegyně světelné fontány v Barceloně

  • Seriál #světovéČesko tentokrát míří do španělské Barcelony, k jejímž nočním lákadlům patří Zpívající fontána / Font Màgica na úpatí kopce Montjuic s kulisou Národního muzea katalánského umění v pozadí. Je o něco mladší než pražská Křižíkova fontána, byla postavena pro světovou výstavu Expo v roce 1929.
  • Každý den po západu slunce (přičemž časy se během roku mění) fontána nabízí nevšední podívanou, v níž se propojují barvy, hudba a vodní choreografie. Repertoár se obměňuje, ke stálicím ale patří klasika, moderní hudba z filmů (Kmotr, Gladiátor, Pán prstenů) a samozřejmě slavná píseň Barcelona od Freddieho Mercuryho a Montserrat Caballé. Mimochodem, píseň byla natočena pro letní olympijské hry 1992, které se konaly právě v Barceloně, ale Freddie Mercury se jich nedožil, zemřel roku 1991.
  • Hudební programy fontány najdete na webu, na představené nepotřebujete žádný lístek a vše je zdarma. Má to jediný háček: obrovské množství lidí a nezbytnou tlačenici. Kdo chce dobré místo, odkud bude slyšet i vidět, musí tu být hodinu a půl až dvě předem.
Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

Vydejte se po stopách Františka Křižíka Zážitky

Vydejte se po stopách Františka Křižíka

Právě před 175 lety, 8. 7. 1847, se narodil jeden z našich nejvýznamnějších vynálezců – František Křižík. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací. Mimo to však zdokonalil systém železničních návěstidel, navrhl řadu elektráren, zřídil městské pouliční osvětlení mimo jiné v Písku a Jindřichově Hradci, vybudoval tramvajovou linku na Letné a vynalezl i vylepšil mnoho dalších zařízení. Navštivte místa, která jsou s tímto vynálezcem spojena.

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Křižíkova fontána v Praze Zážitky

Křižíkova fontána v Praze

Křižíkova světelná fontána navržená slavným českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem byla poprvé spuštěna 24. května roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy a rekonstruována v nové podobě pro Všeobecnou československou výstavu konanou v roce 1991.

Restaurace Pražan Gurmánská turistika

Restaurace Pražan

Restaurace Pražan je stylová restaurace na pražském Výstavišti s kapacitou až 250 míst a bezbariérovým vstupem. Nově zrekonstruovaný interiér Restaurace Pražan na pražském Výstavišti – Praha 7 je výjimečným místem!

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha