ÚvodAktuality#světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den
Památky

#světovéČesko a hrady Točník s Žebrákem: pohodlný výlet na dva hrady za jediný den

  • 17. května 2021
Žebrák a Točník, Točník a Žebrák. Žádné jiné hrady u nás nejsou tak propojené jako tyhle dva a když zkrátka zamíříte na jeden z nich, musíte navštívit i ten druhý – ostatně k tomu láká i zvýhodněná společná vstupenka. Nejlépe dochované české souhradí totiž dělí jen pár stovek metrů a pouhá půlhodina chůze. Nezabloudíte, při pohledu z jednoho budete ten druhý mít před sebou jako na dlani.
Dvě mohutné pevnosti, opodál střežené dalšími menšími hrady: hrad Točník se Žebrákem a slovenský hrad Strečno se Starým hradem
hrad Točník se Žebrákem
hrad Strečno se Starým hradem
Přestože je každý z hradů jiný, kdekdo si je plete. Základní rozlišení přitom je vcelku prosté: Točník je na kopci nad stejnojmennou obcí, Žebrák pod ním. Jinak ale mají podobně dlouhou historii i osudy, spojené s českým a římským králem Václavem IV. K jeho vášním patřily les, lov a chov psů, a tak nové hrady nebudoval podobně jako jeho otec, císař Karel IV., jako reprezentativní sídla u důležitých zemských stezek, ale spíš jako pohodlná útočiště před okolním světem tam, kde se cítil dobře. Oblíbil si zejména křivoklátské lesy a hrady Křivoklát a Žebrák.
 

Žebrák, hrad pod kopcem

Byť vás na první pohled upoutá mohutná válcová věž, Žebrák je z obou hradů skromnější a menší. Byl postaven ve druhé polovině 13. století pány Zajíci z nedalekého brdského hradu Valdek jako strážní hrad na křižovatce cest ke Zbirohu a Křivoklátu. Král Václav IV. jej nechal kompletně přestavět ve velkolepou rezidenci a prý patřil k nejhezčím v zemi. Z tehdejší krásy ovšem zbylo jen málo: v roce 1395 hrad vyhořel, a tak král nechal v letech 1398–1401 na skalnatém hřebeni nad Žebrákem vybudovat nový nádherný hrad Točník. Na Žebráku prý rád pobýval i pak, ovšem o sto let později hrad znovu vyhořel a zpustnul. Dnes je tu k vidění torzo paláce, temná hladomorna a již zmíněná věž (bergrift), využívaná jako rozhledna. Když si pořídíte společnou vstupenku, můžete zamířit vzhůru na kopec a na Točník.
 

Točník, hrad na kopci



Monumentální Točník bývá díky výjimečné architektuře označován za poslední hrad a zároveň první zámek v Čechách. Byl bezpečný a velkoryse navržený: Velký sál druhého patra dokonce svými rozměry 34 x 15 metrů předčil do té doby největší reprezentativní síně na Karlštejně (22 x 8,5 m), románský sál na Pražském hradě (32 x 9 m) a sál na Křivoklátě (28 x 8 m). Při prohlídce spatříte Královský a Purkrabský palác se sgrafitovou výzdobou, torzo hradní věže, repliku středověkého šlapacího jeřábu, s jehož pomocí se opravují palácové krovy, či 92 metrů hlubokou studnu, kterou v 16. století vytesali kutnohorští havíři. K prameni se ale přes veškerou snahu neprokopali, studna proto sloužila jako cisterna na zachycenou dešťovou vodu.

Kutnou Horou Točník vzdáleně spojuje Královská kaple ve Vlašském dvoře: podobná bývala i na hradě, ale byla zbořena už v 16. století. V obou místech najdete také Václavovy osobní oblíbené symboly, točenici a ledňáčka.

Pokud ještě váháte, vězte, že Točník je skvělým cílem rodinných výletů: od roku 2013 tu totiž žijí medvědi Agáta a Martin, které znáte z dokumentu Václava Chaloupky Méďové na cestách. Kromě nich na hradě a malé farmě pod ním bydlí i další zvířata: kozy, králíci, kachny, prasata, ovce a samozřejmě všudypřítomní netopýři. Odehrávají se tu středověké jarmarky i hudební a šermířská vystoupení, při nichž se seznámíte s pestrou paletou historických řemesel, tanců i dobových lahůdek. Hrad si prohlédnete sami, jen s tištěnými texty, a můžete se zdržet jak dlouho budete chtít; komentované prohlídky s průvodcem probíhají jen o prázdninách.

Točník a Žebrák znáte i z filmu: Juraj Jakubisko tu natáčel film Bathory a ve filmu Kytice se Točník mihne jako sídlo macechy z básně Zlatý kolovrat.
 

Slovenské souhradí: Strečno a Starý hrad

  • Mezi slovenskými městy Žilinou a Martinem, tam kde se řeka Váh prodírá pohořím Malá Fatra, proti sobě na skalách stojí dvě středověké pevnosti – Starý hrad a Strečno. Starý hrad je volně přístupný, hůře dostupný a divočejší, naopak Strečno, založené v polovině 14. století, je sídlo vzorně zrekonstruované, památkově upravené a přizpůsobené pro pohodlný pobyt návštěvníků. Je jednou z poboček Považského muzea v Žilině.
  • Z jednoho hradu na druhý to je vzdušnou čarou necelé dva kilometry a pěšky necelých pět, ale z jednoho na druhý není vidět, výhledu brání strmé horské hřebeny nad Váhem.
  • Strečno, kdysi hrdý symbol feudální moci středního Pováží, nezničil na rozdíl od ostatních hradů požár. Byl částečně zbořen na konci 17. století na příkaz císaře Leopolda, protože se stal útočištěm povstalců. Dnes se tudy můžete volně procházet, kochat se výhledem z hlavní věže, navštívit stálou expozici mapující dějiny hradu a okolního kraje anebo některou z řady akcí pro děti i dospělé. Na hradě se konají výstavy umění, v létě zpestřují prohlídky rytíři, sokolníci a řemeslníci, oblíbené jsou i noční prohlídky a letní hradní škola pro děti s výukou historických řemeslnických dovedností, setkání uměleckých kovářů a běh do hradních schodů.
  • Když roku 1689 noví majitelé pročesávali hrad Strečno v naději, že najdou poklad, pronikli i do hrobky v hradní kapli. Byly tu uloženy rakve několika hradních pánů, a to včetně ostatků nejznámějšího majitele hradu, uherského palatina Františka Vešeléniho a jeho první manželky Žofie Bosniakové. Proslavila ji dobročinnost a zbožnost, a traduje se, že kvůli pomoci chudým a potřebným občas zapomínala sama na sebe. Říkalo se jí Světice ze Strečna a roku 1644 ve čtyřiatřiceti letech podlehla tuberkulóze. Jaké bylo překvapení hledačů pokladů, když po tolika letech našli její tělo v hradní kryptě téměř neporušené? Dnes už byste tu Žofii hledali marně, byla pochována v kostele v blízké Tepličce nad Váhem, kam se za ní dodnes vydávají věřící.
  • Pod hradem Strečno najdete zajímavou oddechovou zónu v podobě malebné středověké vesničky Paseka s malými roubenými domky a doškovými střechami. K vidění je dům středověkého pekaře, rybáře a bylinkářky, útulna pro poutníky a zvonice, nechybí ani ohniště s grilem a studna. V amfiteátru se předvádí ukázky dobových řemesel a konají se tu kulturní vystoupení, pro děti tu mají dřevěné hřiště s motivy hradní architektury.
Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

12. 7.13. 7.
Letní kulturní festival Hrady CZ – Točník

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí hradu Točník představí špičku současné české a slovenské hudební scény.

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Velký okruh Křivoklátskou vrchovinou

Velký okruh Křivoklátskou vrchovinou

Okružní výlet vede přes značnou část kraje okolo střední Berounky. Můžete vidět hned tři významné památky: hrad Točník, Žebrák a zámek ve Zbirohu. Poznáte atmosféru této oblasti. Trasa je náročnější a vhodná pro zdatnější cyklisty. Délka trasy je 68 km.

Hvězdárna Žebrák Zážitky

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů Příroda

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Další aktuality

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj