ÚvodAktuality#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích
Památky

#světovéČesko a Hotel International Praha aneb kousek Moskvy v Dejvicích

  • 4. června 2020
Hotel International v Praze-Dejvicích je nejtypičtější ukázkou socialistického realismu v České republice. Stavba, velmi podobná Lomonosovově univerzitě v Moskvě, vznikla v letech 1952–1956, původně jako zařízení Ministerstva Obrany. V padesátých letech se ale jednalo o nejluxusnější hotel v Československu, který měl téměř dvě stě pokojů.

Hotel International je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře

Hotel International
Lomonosova univerzita
Hotel International Prague v podobě stupňovité věže je dnes zařazen do seznamu kulturních památek Prahy. Impozantní budova, jejímž předobrazem byla Lomonosova univerzita v Moskvě má zajímavou historii.

InternationalStavba měla původně sloužit k ubytování vojáků, ale armáda nakonec o budovu nestála, jelikož by naddimenzované ubytovací kapacitu nemohla plně využít. Z megalomanské stavby se tak stal nakonec hotel, a nutno podotknout, že ve své době vůbec nejluxusnější v zemi. Budova projektovaná Vojenským projektovým ústavem a postavená v letech 1952 až 1956 je jedním z nejlepších příkladů tzv. sorely v české architektuře.

internationalRozhodnutí o výstavbě tak velkolepého projektu se ujal ministr obrany Alexej Čepička, který dle dobového tvrzení doufal, že se slavnostního otevření hotelu zúčastní i Josif Stalin. Reprezentativní hotel měl velebit sílu sovětského bloku. Součástí původní stavby byl i protiatomový kryt, který byl zčásti přeměněn na zázemí pro zaměstnance a částečně funguje jako expozice. Hotel zaujme jak svým vzhledem, který se vyrovná mohutným stavbám v Moskvě, tak svou kvalitní výzdobu, na které se podíleli přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Velkoryse pojednaný prostor vstupní haly a schodiště, štuková a malovaná výzdoba stropů, mramorové obklady sloupů a výtvarná díla na stěnách navozovala dojem palácového interiéru.

InternationalJe zde například mozaika Maxe Švabinského s motivem pestrobarevné kytice nad točitým schodištěm v posledním patře arkádové věžičky), kovolitecké práce Jana Nušla, úchvatné skleněné lustry a svítidla ze skláern v Kamenickém Šenově a Valašském Meziříčí, zaujmou také velkolepé gobelíny Cyrila Boudy či sgrafita stěn a stropů Stanislava Ullmana a Josefa Nováka. Jedná se většinou o náměty ze života městského a venkovského lidu, která se objevují i na gobelínech. Zjímavý je také urbanistický význam objektu, který tvoří výškovou dominantu Dejvic a v zásadě půdorysně navazuje na prvorepublikové urbanistické řešení Dejvic.
 

Předobrazem hotelu byla moskevská Lomonosova univerzita a Stalinovy sestry

Lomonosova univerzita MoskvaJestliže pocházíte z Dejvic a ocitnete se v Moskvě, budete si připadat "jako doma". Architektonický styl šesté pražské čtvrti se tomu moskevskému velmi podobá, i když se velikostí nemůže s hlavním městem Ruska rovnat. Známý ráz dodávají městu hlavně "Stalinovy sestry" – stavby postavené na Stalinův podnět v duchu sorely, tedy socialistického realismu, které jsou i v ruském měřítku dohnány k velkoleposti. Jedná se o sedm mrakodrapů, postavených v letech 1947 – 1957. Nejpůsobivější z nich je budova Lomonosovy Moskevské státní univerzity v Leninských horách. Je vysoká 240 m (do roku 1990 byla nejvyšší budovou v Evropě), dohromady má 33 kilometrů chodeb a 6 000 místností. Postavena byla v letech 1949 – 1953. Náleží k ní rozlehlý areál s velkou parkovou plochou, botanickou zahradou a více než padesát budov. Stavba se Svou velkolepostí i významem stala symbolem Moskvy.

Moskva ministerstvo věcí zahraničníchTaké šest zvývajících budov bylo postaveno v neméně okázalém duchu, aby dokázalo demonstrovat sílu Sovětského svazu. Využití mají různé – některé slouží jako bytové komplexy, hotely či vládní budovy. Jedná se o  dům na Kotelničeském nábřeží, hotel Ukrajina, budova Ministerstva zahraničních věcí, hotel Leningradskaja, dům na Kudrinském náměstí a Administrativní a obytnou budovu u stanice metra Krasnyje Vorota. I po více než 50 letech stále patří mezi nejpompéznější stavby v Moskvě. V době svého vzniku byly navíc nejvyššími budovami ve městě.
 

Tajemství a rarity Internationalu

international prahaVraťme se však zpět do Prahy, bylo by škoda nezmínit zvláštnosti, rarity a určitá tajemství dejvické stavby. Pomineme divoká 80. léta, kdy International pořádal každoročně Staropražský bál pro občany Prahy 6, který byl tak oblíbený, že zde oslavy trvaly nepřetržitě i dva dny anebo ukázky zvířat z Cirkusu Berousek, kdy po červených kobercích chodili velbloudi, tygři i medvědi.

Mimo bizarní vzpomínky dobových pořadatelů těchto společenských akcí zůstává v Internationalu mnoho dalších zajímavostí. Skutečnou raritou je jeden gobelín Cyrila Boudy, nazvaný Praga Regina Musicae, jež je umístěn ve vstupní hale. Pozorný návštěvník na něm najde jeden unikátní detail – Stalinův pomník na Letné. Z původně tří gobelínů s "frontou na maso" se zachoval již pouze tento jediný.

internationalA na závěr něco, o čem přemýšlí každý kolemjdoucí – vrcholová pěticípá hvězda. Zvláštní shodou okolností došlo k tomu, že zůstala na svém místě dodnes. Původní hvězda byla zasklena červeným rubínovým sklem a opatřena vnitřním osvětlením, aby ve tmě zářila. Dnešní hotelový řetězec má paradoxně ve svém znaku rovněž pěticípou hvězdu, i když v barvě zelené. A tak nakonec stačila pouze vyměna zasklení.
 

Kam se vydat za dalšími ukázkami socialistického realismu

  • PorubaMěstský obvod Ostrava-Poruba je znám svou architekturou ve stylu socialistického realismu 50. let, tzv. sorelou, která je inspirována vzhledem sovětských velkých měst, ale zároveň v sobě ukrývá prvky antiky, renesance a klasicismu.
  • Zahradní Město ve stylu sorela vás překvapí ve městě Ostrově. Postavené bylo ve stylu francouzské zahrady a vyrostlo v 50. letech 20. století.
Grand hotel International Prague Ubytování

Grand hotel International Prague

Hotel International Prague je česká národní památka se zajímavou historií. Nachází se v klidné rezidenční čtvrti na Praze 6, v bezprostřední blízkosti centra města. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů v kategoriích Standard, Superior, Executive, Executive Tower a Tower Suite.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru Památky

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících – protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Prohlídkové trasy městem Ostrov Zážitky

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.

Další aktuality

Blíží se otevření proměněného nádraží Bubeneč, v létě otevře Stanice 6

Projekt Stanice 6, který vzniká v budově bývalého nádraží Bubeneč nedaleko Stromovky, by měl otevřít v létě 2024. V jedné budově vzniká bistro, galerie a k tomu prostor pro kulturní, sportovní a volnočasové aktivity. Rekonstrukci chátrající budovy, kde vlaky nestaví již od roku 2014, zpozdila pandemie covid a skrytý špatný stav konstrukce. Budova je památkově chráněna. Nádraží Bubeneč či chcete-li Stanice 6 bude první nádražní budovu v Praze, co dostala na stálo jiný účel.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha