ÚvodAktualityVýstava plakátů Alfonse Muchy je nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky!
Krome zážitku z unikátní výstavy si mužete odnést domu i exkluzivní reprodukce umelcových plakátu
Kultura

Výstava plakátů Alfonse Muchy je nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky!

  • 17. června 2013
Výstava díla Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla v Obecním domě se stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky. V úterý 18. června 2013 krátce po 10. hodině, kdy bude výstava otevřena, očekávají organizátoři již 100 000. návštěvníka!
Alfons MuchaZájem o výstavu Muchových plakátů je stále neutuchající. Zítra, v úterý 18. června, se očekává příchod jubilejního 100.000 návštěvníka. Při této příležitosti zároveň předají organizátoři výstavy šek na částku 100 000 Kč na likvidaci povodňových škod.

Prostory Obecního domu v Praze se proměnily v centrum vrcholu české secese. Unikátní expozice Alfonse Muchy představuje dosud nejkomplexnější přehled jeho tvorby, zahrnující autorovo české, francouzské i americké období. Expozice, kterou tvoří více než 150 artefaktů (včetně plakátů, dekorativních panó, předmětů denní spotřeby, kalendářů a pohledů), je jedinečná především díky své rozsáhlosti. Vystavené exponáty nabízí pohled na všechna tři umělcova období práce pro tisk – pařížské, americké i české. Najdou se mezi nimi i exponáty, které vznikaly v době, kdy již tvořil pouze na přání svých přátel nebo pro charitativní účely.

Ivan Lendl začal svou sbírku kompletovat po setkání s Muchovým synem Jiřím, s nímž ho seznámil tehdejší trenér československého týmu pro Davis Cup Jan Kukal. Důležitý mezník pro něj představovala spolupráce s kurátorem Jackem Rennertem ze Spojených států, předním znalcem v oblasti plakátového umění. Design výstavy je výsledkem práce architektů renomovaného studia Olgoj Chorchoj. Koncipovali jej tak, aby propojili minulost se současností. Zaměřili se na potlačení původních secesních dekorací Obecního domu, aby svou rozmanitostí nerušily návštěvníky při vnímání expozice.

Výstava je až do 30. července otevřena každý den v týdnu
, od pondělí do neděle od 10 do 19 hodin. Abyste nemuseli stát dlouhou frontu u pokladny Obecního domu, můžete pohodlného nákupu vstupenek prostřednictvím předprodejní sítě Ticketpro.

Muchovy plakátyVelký zájem vzbuzuje nejen samotná expozice, ale i široká škála artefaktů, které si návštěvníci mohou odnést na památku. Mezi hodnotnými předměty nechybí unikátní světová publikace s díly Alfonse Muchy, více než 130 typů plakátů v originální velikosti, šátků a šál. Třináct typů plakátů je předtištěných, ostatní se zájemcům vytisknou na počkání. Upomínkové předměty lze pořídit přímo v prostorách Obecního domu nebo přes e-shop. Pro Muchovy obdivovatele je připravena kniha mapující celou vystavenou expozici, kterou sestavil kurátor výstavy Karel Srp. Přináší téměř kompletní malířovu tvorbu v této oblasti a navíc je rozšířena o reprodukce přípravných studií a kreseb, nacházejících se dnes v nejrůznějších mezinárodních sbírkách od Japonska přes Francii, Itálii až po USA.

Výstavu obohatí i doprovodné programy. Dospělí návštěvníci mohou využít komentované prohlídky. Organizátoři připravují také soukromé prohlídky s doprovodem kurátora Karla Srpa či jiného renomovaného kunsthistorika. Děti poznají dílo Alfonse Muchy zábavnou formou prostřednictvím aktivizačních kvízů a omalovánek.
Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha