ÚvodAktualityBazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky
Památky

Bazilika sv. Zdislavy v Jablonném jako nová: zrekonstruovaná barokní památka láká na prohlídky

  • 1. května 2024
Poutní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla náročnou rekonstrucí a po dvou letech se od 1. 5. 2024 otevírá poutníkům, turistům a ostatním návštěvníkům. U baziliky si mohou návštěvníci také nově prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci. Třetí květnovou sobotu 25. května se bude v bazilice konat tradiční pouť ke sv. Zdislavě.
Bazilika sv. ZdislavyNovinkou letošní poutní sezóny je nově zrekonstruovaná bazilika sv. Vavřince a sv. ZdislavyJablonném v Podještědí, kterou po rozsáhlé opravě slavnostně otevřel 1. května 2024 litoměřický biskup Stanislav Přibyl CSsR. Obnova významného kostela, kde je pohřbená sv. Zdislava trvala dva roky. V první etapě se podařilo zrekonstruovat vnitřek barokního kostela, včetně kompletní renovace varhan, proběhla obnova maleb a fresek, restaurování části mobiliáře, obrazů, kříže i dalších artefaktů.

Bazilika sv. ZdislavyRestaurováním prošly i oboje věžní hodiny a vznikl potřebný bezbariérový vstup. Během prací našli odborníci dosud skryté mramorování na tzv. pilastrech (dekorativní reliéfní plastický architektonický prvek, který připomíná sloup). Rrestaurátoři našli také zlacení v presbytáři baziliky, které ale bylo ve výšce, takže ho dosud nemohl nikdo vidět. Jedná se o zdobné linky a štuky. Odborníci mimo jiné sundali výdusky soch z balustrády a sochaři nyní vytvářejí kamenné kopie z originálů, které již není možné vystavovat pod širým nebem.

U baziliky si také nově prohlédnete venkovní výstavu Putování za našimi světci, která představuje na patnácti panelech čtyři nejvýznamnější české patrony související s počátky českého státu i zajímavá místa spojená s jejich osobnostmi. Svaté Zdislavě, patronce Libereckého kraje a Litoměřické diecéze, se věnuje panel se třemi bloky.
 

Tradiční pouť ke sv. Zdislavě a prohlídky na Lemberku

pouť ke sv. ZdislavěV sobotu 25. května mohou zájemci také k bazilice přijít na tradiční pouť ke sv. Zdislavě. Mši svatou bude sloužit Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo. Ke svaté Zdislavě, patronce rodin, ochránkyni manželství a pomocnici nemocných, přicházejí do Jablonného v Podještědí u Liberce poutníci každoročně, aby ji prosili o přímluvu – za své uzdravení i uzdravení svých blízkých, za ochranu svých rodin – či poděkovali za pomoc. V roce 1907 byla Zdislava z Lemberka prohlášena za blahoslavenou, roku 1995 papežem Janem Pavlem II. za svatou. Po celý den probíhají ve zdejší bazilice minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy bohoslužby:
 
07:00 Mše svatá u oltáře svaté Zdislavy
09:00 Mše svatá za rodiny – Dominik kardinál Duka OP
11:00 Mše svatá – Mons. Jude Thaddeus Okolo, apoštolský nuncius
14:00 Mše svatá dominikánské rodiny

LemberkNa náměstí v centru města bude probíhat program k městským slavnostem, které se konají v ten stejný den. Děti se mohou těšit na spoustu atrakcí, u zámku Nový Falkenburk bude od 10:00 do 16:00 probíhat pohádkový den v mokřadech.

Zámek Lemberk, který byl svaté Zdislavě domovem, poutníkům mimořádně zpřístupní Zdislavinu světničku. Světnička bude otevřena po celý den od 9:00 do 16:00 hodin. Světnička bude poutníkům otevřena bez návaznosti na prohlídky s možností modlitby a rozjímání. Mimo to se zájemci mohou vypravit i na věž zámku Lemberk s vyhlídkou do širého okolí. K dispozici budou samozřejmě i běžné prohlídky zámku Lemberk.
 

Národní kulturní památka s hrobem sv. Zdislavy

Jablonné v PodještědíBaziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy projektoval na konci 17. století vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jde o první stavbu dynamického baroka v Čechách. Jedná se o místo, které je protknuto několika staletími modliteb, čímž získává na své síle a významu. Tu mu dodává také hrob jedné z českých národních patronek, patronky rodin, chudých, nemocných či samotných dominikánů – sv. Zdislavy, jejíž tělo v útrobách kostela odpočívá již 772 let. I díky tomu se nejedná o obyčejný klášterní kostel, ale od roku 1996 o baziliku minor, tedy o papežský kostel mimo Řím.

Budova baziliky v Jablonném v Podještědí je považována za první stavbu tzv. dynamického baroka v českých zemích. Díky tomu je možné v malém severočeském městě v podhůří Lužických hor navštívit chrámovou stavbu, za kterou by se nemusela stydět Praha ani Vídeň. Od roku 2008 je chráněná jako Národní kulturní památka.
 

Život a zázraky svaté Zdislavy

Impozantní barokní chrám sv. Zdislavy a sv. Vavřince v Jablonném v Podještědí má svůj současný název teprve od roku 1995. Ten rok totiž byla Zdislava svatořečena a kostel kromě nového zasvěcení získal čestný titul bazilika minor. Jenže zatímco o chrámu víme ledacos, život svaté Zdislavy je plný otazníků. Neví se dokonce ani to, kdy a kde se patronka rodin a manželství narodila. Podle historiků byla Moravanka a na svět přišla kolem roku 1220 možná v Křižanově, možná na hradě Veveří u Brna, kde byl její otec Přibyslav purkrabím.

lebka sv. ZdislavyZdislavě bylo přibližně patnáct let, když se provdala za Havla z rodu Markvarticů, pána na hradě Lemberku. Její život byl krátký, ale intenzivní: dala život čtyřem dětem, ošetřovala nemocné, sytila hladové a poskytovala přístřeší a péči těm nejubožejším. A jak popisuje Dalimilova kronika, také konala zázraky: „Pět mrtvých Boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“ Společně s manželem založila v Jablonném špitál a dominikánský klášter s kostelem sv. Vavřince, kde byla roku 1252 pochována. Z kostela se záhy stalo oblíbené poutní místo; ostatně mnozí lidé dodnes věří, že se schopnosti a zázračný vliv uznávané léčitelky neztratily ani po smrti. Hrob svaté Zdislavy se nachází v podzemí chrámu, její lebka je však umístěna v bazilice, ve skleněné schránce na jednom z bočních oltářů.
 

Legendární katakomby

svatá ZdislavaO bazilice v Jablonném se říká, že jak je vysoká, tak je hluboká. Podzemní chodby a krypty mají podle legend tři patra, přístupné je ale jen jedno: to nejvyšší, přímo pod lodí baziliky. Do dvou spodních se už dlouhá staletí nikdo nepodíval a možná ani neexistují. Podzemí navštívíte pouze při komentované prohlídce, kdy kromě krypty svaté Zdislavy uvidíte i hrob zakladatele chrámu Františka Antonína Berky z Dubé. Do některých částí katakomb se však z pietních důvodů nepodíváte. Mimo prohlídkovou trasu leží i malá rakev takzvaného dráteníčka, která bývala senzací pro zvídavé návštěvníky. Šlo o malého chlapce, který patrně kdysi vlezl do podzemí a už nenašel cestu ven. Ve tmě zemřel hlady a žízní a jeho ostatky mniši objevili až po několika letech. Není proto divu, že ačkoli nad kostelem, městem i celým krajem drží svou ochrannou ruku svatá Zdislava, v kostele přesto straší. Kromě plačícího ducha dráteníčka se v areálu prý zjevují přízraky dominikánských řeholníků, procházejí do Berkovy krypty a na schodišti se tiše vytrácejí.
 

Prohlídky baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy

  • Jablonné v PodještědíBazilika minor sv. Zdislavy a sv. Vavřince je od 2. 5. 2024 volně přístupná po celý rok denně od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00
  • Prostory kláštera, baziliky a podzemí s průvodcem si prohlédnete při komentovaných prohlídkách. Ty jsou rozděleny do dvou okruhů a konají se od dubna do října.
  • 1. prohlídkový okruh: Klášter + bazilika bez podzemí
  • 2. prohlídkový okruh: Bazilika a podzemí
  • Komentované prohlídky probíhají v dubnu a říjnu v sobotu a v neděli ve 14 hodin, od května do září od úterý do pátku v 10:00 a 14:00, v sobotu a neděli ve 14:00 hodin. Skupinové prohlídky (7 a více osob) jsou možné na základě telefonické domluvy na telefonech 602 858 800 nebo 737911424.
  • Celková prohlídka Klášter, bazilika a podzemí stojí pro dospělé 200 Kč, snížené vstupné (studenti, senioři) 100 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6-18 let) 500 Kč
  • 1. prohlídkový okruh (klášter + bazilika bez podzemí) nebo 2. prohlídkový okruh (Bazilika a podzemí): dospělí 100 Kč, studenti, senioři 50 Kč, rodinné 250 Kč.
  • Mše svaté se konají od pondělí do pátku v 18:00, v sobotu v 10:00, v neděli v 7:30 a 10:00 hodin.
Zdislavina pouť v Jablonném v Podještědí

25. 5.
Zdislavina pouť v Jablonném v Podještědí

Hlavní pouť ke sv. Zdislavě se uskuteční v sobotu 25. 5. 2024. Bohoslužby v ten den se konají v 7:00, 9:00, 11:00 a ve 14:00 hodin.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném Památky

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Svatodušní bohoslužba na zámku Lemberk

19. 5.
Svatodušní bohoslužba na zámku Lemberk

Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého.

Zdislava jako historická osobnost – výstava na zámku Lemberk

28. 3.26. 5.
Zdislava jako historická osobnost – výstava na zámku Lemberk

Zámek Lemberk zve na výstavu – Zdislava jako historická osobnost.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

25. 5.26. 5.
Zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Zpřístupnění středověké věže s vyhlídkou.

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí Příroda

Zdislavina studánka v Jabloném v Podještědí

Voda ze Zdislaviny studánky má údajně léčivou sílu.

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí Památky

Zámek Nový Falkenburk v Jablonném v Podještědí

Zámek Nový Falkenburk je dnes součástí Jablonného v Podještědí. Kdysi zde stávala tvrz, která zanikla ještě během první poloviny 15. století.

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí Příroda

Nejstarší čapí hnízdo ve střední Evropě v Jablonném v Podještědí

Nejstarší čapí hnízdo najdete na pivovarském komíně v Jablonném v Podještědí. První zmínka o hnízdění čápů je v kronice města datována rokem 1864. Nachází se nad střechou bývalého farního kostela Narození Panny Marie na vršku komína vysokého asi 10 m.

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí Památky

Krypta sv. Zdislavy v klášteře dominikánů v Jablonném v Podještědí

Jablonné v Podještědí je spojeno s významnou světicí, sv. Zdislavou z Lemberka, která proslula svými léčitelskými zázraky a její hrobka byla v roce 1701 objevena v podzemí kláštera dominikánů.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Libereckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v kempech v Libereckém kraji. Portál Kudy z nudy přináší tipy na ubytování u Máchova i Hamerského jezera, v podhůří Jizerských hor i u Holanských rybníků. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
Ubytování, Liberecký kraj

Do Českého ráje s kočárkem: do skal a soutěsek i Zlatou stezkou

Že je Český ráj plný zrádných skal a pro výlety s kočárkem se nehodí? Ale kdepak, i tady existuje spousta bezbariérových tras, starším dětem a dalším členům rodiny pak udělají radost různé zastávky, odbočky a vyhlídky. Zkrátka o skály rozhodně nepřijdete, a dokonce vás nečeká ani žádná velká dřina.
Příroda, Liberecký kraj

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.
Příroda, Liberecký kraj

Geopark Český ráj nabízí stovky zajímavých lokalit k výletům do přírody i za poznáním

Víte, která lokalita byla vůbec prvním geoparkem u nás? Český ráj, který je členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO, toto prvenství získal již v říjnu 2005. Geopark Český ráj nabízí stovky lokalit geologického, archeologického a kulturního významu, které opravdu stojí za pozornost návštěvníků. Poznejte krásy Českého ráje s výjimečnými geotopy, které tvoří např. odkryvy hornin s nálezy vzácných nerostů, zkamenělin nebo část krajiny, která vyniká jedinečností i krásou. Český ráj představuje skutečnou geologickou učebnici, otevřenou všem zvídavým návštěvníkům!
Příroda, Liberecký kraj

Na pouť za jizerskohorským Faustem se vydejte na 1. máje

Pouť se již tradičně odehrává 1. května v Krásné u Pěnčína na Jablonecku. Je to místo, kde skutečně žil lékař Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Zůstal tady po něm dům nazývaný Burk, kostel sv. Josefa, jehož byl mecenášem, fara i studánka s údajně léčivou vodou. Celý areál se stane symbolickou kulisou Kittelovy poutě i letos.
Životní styl, Liberecký kraj

Lázně Libverda slavnostně zahájí lázeňskou sezónu

V sobotu 25. května 2024 se v parku Lázní Libverda uskuteční slavností zahájení lázeňské sezóny. Akce se bude konat po několikaleté pauze. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program, občerstvení, postaráno bude i o dětskou zábavu.
Lázně a wellness, Liberecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Liberecký kraj

Jizerské hory i Český ráj jsou oázy klidu v krásné přírodě Libereckého kraje. Které dosud neobjevené skvosty se tu skrývají? Prozkoumejte sklářské tradice, navštivte krásné zámky a hrady, zavítejte na zámek Doksy s expozicí starých motorek nebo zámek Zákupy a hrad Grabštejn. Vydejte se také za fantastickými pohádkovými bytostmi, schovanými na Stezce skalních reliéfů u Brniště, na rozhlednu U Borovice v Roprachticích , do Muzea Českého ráje v Turnově nebo Muzea a Vlastivědné galerie v České Lípě.
Památky, Liberecký kraj

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Letní sporty, Liberecký kraj