ÚvodAktualitySezóna na krkonošských loukách pomalu končí
Příroda

Sezóna na krkonošských loukách pomalu končí

  • 22. října 2023
Hospodáři právě dokončují práce na jednotlivých loukách. Mezi poslední z nich patří tradičně shánění stád pasených zvířat, případně přesekávání nedopasků. Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda. Na krkonošských loukách se tradičně pasou ovce, krávy, kozy, ale i koně nebo lamy!
KRNAP a krávyV letošní sezoně se na krkonošských loukách podpořených z běžících projektů Správy KRNAP pásly především ovce (na 2000 ks). Radost dělá krkonošským farmářům postupný návrat skotu (téměř 300 ks). Krom těchto dvou hlavních hospodářských zvířat jste na krkonošských loukách mohli potkat kozy, koně a výjimečně i lamy a poníky. Každé zvíře porosty okusuje, ukusuje, odtrhává svým způsobem. Navíc každému druhu zvířete chutná trochu jiný jídelníček. Ideálním spásačem se jeví skot. Oproti ovcím či kozám není tolik vybíravý, a pokud se nejedná o těžká plemena, pak jeho sešlap může mít velmi pozitivní vliv na přežití slabých druhů kvetoucích bylin.
 
Krkonoše loukyNa krkonošských loukách se v letošní sezoně krom pastvy hojně sekalo na seno či senáž. Pro pestrost luk je ideální kombinace seče, pastvy v různých termínech v po sobě jdoucích letech. Pokud je louka pouze sečena, dochází k postupnému ochuzení o živiny, mizí pestrost květnatých druhů, přežívá několik málo nenáročných druhů. I prozatím bohaté louky musí být občas pohnojeny. Dlouhodobě pasené louky si jednou za čas též zaslouží posekat na seno, a pokud možno včas, aby byly podpořeny i druhy rostlin, především ty květnaté, které jsou jinak při pastvě zpravidla vypaseny jako první. Největší zastoupení mezi hospodářskými druhy zvířat v Krkonoších mají tradičně ovce, následuje skot, kozy, lamy, koně a poníci.
 

Poklad krkonošské přírody

KrkonošeKrkonošské květnaté louky jsou jedním z pokladů krkonošské přírody, kvůli kterým v našich nejvyšších horách před 60 lety vznikl Krkonošský národní park. Louky jsou jedinečným fenomén, vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám stále hrozí rychlý zánik. Proto vedle samotných činností KRNAP podporuje hospodáře, kteří mají snahu a zájem o krkonošské louky správně pečovat.
 
Rozsáhlé luční enklávy naši předci vytvořili svou těžkou prací, aby dokázali v drsných horách přežít. V Krkonoších lidé začali louky vytvářet už ve vrcholném středověku a na vzniklých budních enklávách hospodařili až do konce druhé světové války. Díky hospodaření, trvajícímu bezmála 500 let, vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou. Po válce, kdy museli původní hospodáři odejít, přišly mnohé louky na celá desetiletí o pravidelnou péči.
 
krkonoše krávyZ porovnání ortofoto snímků z padesátých let a ze současnosti je patrný úbytek více než poloviny původní rozlohy krkonošských luk. Správa KRNAP se pomocí několika běžících projektů na podporu lučních společenstev rostlin a živočichů snaží zachovat a obnovit péči na nejcennějších loukách, které tu po našich předcích zbyly. Proto podporuje pravidelné hospodaření. Seč na seno, pastva dobytka, pravidelné hnojení a mnoho dalšího loukám pomáhá navrátit jejich květnatou tvář. Mezi nejvýznamnější luční krkonošské enklávy patří Zadní Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Braunovy louky nebo Sklenářovice.
Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš Gurmánská turistika

Horský hotel Štumpovka – Dvoračky na hřebenech Krkonoš

Horský hotel Štumpovka v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Pančavská louka v Krkonoších Příroda

Pančavská louka v Krkonoších

Pančavská louka je rozlehlá subalpínská louka s nejrozsáhlejším vrcholovým rašeliništěm nacházející se mezi Kotlem a Labskou loukou v západních Krkonoších.

Přírodní památka Sklenářovice v Krkonoších Příroda

Přírodní památka Sklenářovice v Krkonoších

Vesnice Sklenářovice zažila svůj největší rozkvět v 16. století, kdy se tu těžilo zlato. Místnímu potoku se pak začalo říkat Zlatý. Ve Sklenářovicích stálo přes 40 chalup, škola a dvě hospody. O všechny obyvatele přišla obec po odsunu sudetských Němců a v roce 1960 byla srovnána se zemí.

Horská chata Zadní Rennerovky Ubytování

Horská chata Zadní Rennerovky

Chata odborů České spořitelny leží v nadmořské výšce 1240 m a nachází se ve střední části Krkonoš, v prostoru zvaném Zadní Rennerovky, přibližně 7 km od Strážného u Vrchlabí.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném Ubytování

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Horská Bouda Dvoračky Ubytování

Horská Bouda Dvoračky

Horská Bouda Dvoračky musela být roku 2023 stržena kvůli statice poškozené dřevomorkou. Majitel nyní staví její repliku, která by měla být hotova v roce 2025. Stejně jako její předchůdkyně poskytne turistům ubytování.

Farmářské stezky v Krkonoších Příroda

Farmářské stezky v Krkonoších

Arniková, orchidejová, hořcová a smilková – to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách. Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou můžete vidět. Na místních farmách si také můžete zakoupit výrobky na tamních loukách vyprodukované.

Böhnischovy boudy v Krkonoších Ubytování

Böhnischovy boudy v Krkonoších

Nejrozsáhlejší, k jihu vystavené luční enklávy jsou vysunuty na svazích krkonošských rozsoch, spadajících příkře do podhůří. Ve středních Krkonoších mezi ně patří především louky a pastviny Bönischových Bud na svahu Jeleního vrchu nad Černým Dolem.

Další aktuality

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.
Kultura, Královéhradecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Královéhradeckém kraji

Plánujete dovolenou u řeky Orlice, ve stínu skalních měst či v podhůří hor? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech Královéhradeckého kraje. Zavedou vás k přehradě Rozkoš, k Adršpašským skalám, do Krkonoš či pod hrad Potštejn. Stačí si vybrat.
Ubytování, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.
Kultura, Královéhradecký kraj

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj