ÚvodAktualitySbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě
Kultura

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
SlánkaNa začátku byla recese. Sbírka byla založena, ve městě, které soli vděčí za své jméno, na Apríla roku 2011. Sami občané Slaného přinesli do Infocentra své slánky a položili tak základ dnešní široké sbírce. Výzvu nosit slánky jakýchkoli tvarů, barev a z rozmanitých materiálů si vzali k srdci nejen slánští rodáci. Slánek se během času sešlo překvapivě mnoho, nadšenci a krajané je přivážejí i z nejrůznějších koutů světa, například z Kanady nebo dokonce z Afriky.

Důvodem proč začít ve Slaném sbírat slánky se stala legenda o založení a pojmenování města knížetem Nezamyslem. Město Slaný dostalo svůj název od slaného pramene, který vytékal pod Slánskou horu a solnaři z něj odpařováním na velkých pánvích sůl těžili.

SlánkaDnes je ve sbírce přes 4200 slánek ze skla, porcelánu, keramiky, dřeva, ale i z plastu. Prohlédnout si je můžete v informačním středisku pod Velvarskou branou. Dárci slánek dostali Pamětní list a možnost zapsat se do Pamětní knihy, a to v případě, že spolu se slánkou poskytne dárce i své vzpomínky nebo úsměvné příhody s ní spojené. I tuto knihu si je možné prohlédnout. Mezi nejoriginálnější kusy patří slánka od Bořka Šípka vyrobená právě jen pro město Slaný anebo největší slánka na světě, která pojme 40 kg soli. Máte-li doma nějakou zajímavou slánku, kterou byste chtěli výstavu obohatit, určitě ji do Slaného přivezte s sebou. Obyčejných slánek je ale ve sbírce už tolik, že by ta vaše mohla být odmítnutá, na to pozor. Každá slánka má své pořadové číslo a je přesně zaevidováno, na kterém místě je vystavená. Všichni naši dárci obdrželi Pamětní list se stejným číslem, jako má jimi darovaná slánka.

Expozice slánek je dostupná po celý rok v otevírací době IC Slaný, v únoru a březnu ve všední dny od 9:00 do 16:00, od dubna pak i o víkendech 9:00 až 16:30 hodin. Vstupné do expozice se neplatí.
Muzeum slánek ve Slaném Kultura

Muzeum slánek ve Slaném

Jednu z největších sbírek slánek na světě najdete v ve Slaném. Prohlédnete si zde slánky keramické, skleněné, plastové, dřevěné, kovové, malé i velké, staré i nové. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka stále rozrůstá a v současné době čítá více než 4200 exponátů.

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném Památky

Městské hradby s Velvarskou bránou ve Slaném

Slánské hradby vznikaly na přelomu 13. a 14. století. Součástí hradeb byly čtyři brány – Pražská, Všehlušická, Lounská a Velvarská (jediná se zachovala). V dobách husitských válek však byla podstatná část městských hradeb zničena.

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném Příroda

Kumpánova zahrada – prvorepublikový park ve Slaném

Kumpánova zahrada, místně vžitá pod názvem "Benar", připomínající minulost areálu vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37, je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném.

Slaný

Slaný

Město, které svůj název získalo podle solného pramene, leží severně od Kladna v mírně zvlněné krajině plné polí a chmelnic. Slánská hora je pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti; lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Vlastivědné muzeum v Slaném Památky

Vlastivědné muzeum v Slaném

Muzeum v Slaném bylo založeno v roce 1885. V roce 1940 trvale zakotvilo v této budově. Od počátků bylo budováno jako vlastivědné. Převážily v něm sbírky archeologické, historické a národopisné. V roce 2024 byla otevřena moderní expozice Království soli pod Slánskou horou.

S průvodcem po Slaném a okolí Zážitky

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj