ÚvodAktualityRenesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny
Památky

Renesance v italském stylu: nejkrásnější arkády, rajské dvory a saly terreny

  • 10. září 2023
Co mají společného Jindřichův Hradec, Opočno, Velké Losiny, Moravská Třebová, Litomyšl nebo Rosice? Nebudeme vás příliš napínat; odpověď je navíc dost jednoduchá: jsou v nich zámky a navzdory různým přestavbám jde o stavby z velké části renesanční. A protože renesanční zámky často zdobí arkády, právě jim věnujeme náš článek.

Nejstarší arkády

Arkády, jejichž název je odvozený z latinského slova arcus, oblouk, ovšem nejsou vynálezem renesance – stačí si vzpomenout na římskou architekturu od divadel a amfiteátrů přes akvadukty až po arkády lemující prostranství a ulice.

Později nalezly arkády uplatnění v rajských dvorech románských a gotických klášterů, kde obkroužily vnitřní klášterní okrasné zahrady. Zvláštní kouzlo má snad nejmenší a poněkud omšelý rajský dvůr v Česku v klášteře Rosa coeliDolních Kounicích, půvabné arkády obkružující rajské dvory můžete vidět také v několika cisterciáckých klášterech, například v klášteře ve Zlaté Koruně, klášteřeOseku či klášteře Plasy. Jiná byla situace na hradech, kde gotické arkády často zmizely ve víru pozdějších staletí. Skutečnou výjimku tak představují patrové gotické arkády na nádvoří hradu Zvíkov. Znáte je, i když jste tu třeba nikdy osobně nebyli: studoval tu totiž mladý loupežnický synek z pohádky Lotrando a Zubejda a o něco později tu režisérka Alice Nellis natáčela svou první pohádku, Sedmero krkavců.
 

Odchází gotika, přichází renesance…

…a arkády si našly cestu na tržiště a náměstí řady českých a moravských měst. Dnes už byste si jen těžko dovedli představit třeba Telč, Domažlice nebo Litomyšl bez nekonečných stinných podloubí s řadami cukráren a restaurací.

Ostatně v posledním jmenovaném městě se ještě chvilku zdržíme: renesanční zámek Litomyšl postavil v druhé polovině 16. století Vratislav Nádherný z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara a v roce 1999 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jako vzácná ukázka slohově čistého italského renesančního paláce v zaalpských zemích. Zdejší arkády mají jednu zvláštnost: na jižním průčelí je jejich druhé patro otevřené. Mnohem víc než tato neobvyklá hříčka vás ale zaujme fasáda zámku, pokrytá bohatou sgrafitovou výzdobou. Italští umělci tady vytvořili kolem osmi tisíc takzvaných psaníček, jejichž motivy se prý nikde neopakují.
 

Originalita renesančních umělců

Zámek BučovicePodobně jako tvůrci fasád zámku v Litomyšli si vyhráli s arkádami renesančního zámku v Bučovicích italský mistr Pietro Gabri a kameníci Elia Canavale a Antonio Silva. Arkády lemují prostorný dvůr ze tří stran ve třech patrech a napočítali byste tu bezmála stovku štíhlých sloupů s jónskými, římskými i korintskými hlavicemi. Sloupy navíc zdobí 540 reliéfů, zobrazujících válečné motivy, erby, rostliny, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje – a ani tyto kamenické kousky se prý nikde neopakují.

Zámek OpočnoDalší překrásné arkády můžete obdivovat na zámku Opočno; zatímco však u předchozích dvou zámků dobře známe tvůrce, u Opočna víme pouze to, že stavební úpravy v gotickorenesančním duchu zabraly velkou část 16. století; jména stavitelů ani architektů neznáme.

Překrásné renesanční arkády můžete vidět také na nádvoří zámku v Rosicích anebo na nádvoří zámku v Moravské Třebové – mimochodem přímo na arkády se podíváte, pokud si vyberete prohlídkový okruh Středověká mučírna a alchymistická laboratoř.
 

Zázrak jménem sala terrena

Vkus pánů z Hradce tříbilo téměř neustálé cestování s panovnickým dvorem, a tak se během 16. století rozhodli proměnit starý hrad v Jindřichově Hradci v renesanční rezidenci podle svých představ. Podle plánů Antonia Ericera, Baltazara Maggiho, Giovanni Maria Faconiho a dalších italských stavebníků bylo na III. nádvoří postaveno Adamovo stavení, protější Španělské křídlo a obě budovy propojily velké arkády. Téměř o sto let mladší je pak druhé arkádové křídlo u Rondelu, které vzniklo až v druhé polovině 17. století.

Vedle zámků stojí za povšimnutí i stavby, kde se jejich tvůrci nechali arkádami inspirovat. Kde to je?
Arkádě postavené podél stěny a otevřené jen z jedné strany se říká slepá arkáda. Obdivovat ji můžete třeba v Květné zahraděKroměříži, kde vám poslouží jako dobrý úkryt před rozmary počasí.

Mezi arkády se dají zařadit i saly terreny, vznosné prostory v přízemí zámeckých či palácových budov, otevřené několika oblouky do parků a zahrad. Saly terreny objevíte například ve Valdštejnské zahradě, Vrtbovské zahradě a v palácových zahradách pod Pražským hrademPraze, v zahradě zámku v Klášterci nad Ohří, v areálu Valdštejnské lodžieJičíně, anebo na zámku Libochovice.
Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích Památky

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.

Zámek Zdounky Památky

Zámek Zdounky

Ve Zdounkách, jihozápadně od Kroměříže, stávala původně renesanční tvrz Petra Čertorejského z Čertorej. O její přestavbu na barokní zámek se postarali jezuité. Postupně zde probíhá jeho citlivá rekonstrukce dle dochovaných historických plánů z roku 1907.

Zámek Račice u Vyškova Památky

Zámek Račice u Vyškova

Zámek Račice je umístěn v malebném prostředí mezi Drahanskou vrchovinou a Moravským krasem. Ubytování na zámku v Račicích ocení motorkáři, cyklisté, turisté i rodiny s dětmi. Zámecké prohlídkové okruhy jsou otevřeny celoročně, denně mimo pondělí.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

V zámku ve Světlé nad Sázavou můžete navštívit expozici historického evropského skla, expozici historických hodin, okruh První republiky a v podzámčí expozici věnovanou obchodu, službám a řemeslu.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Hustopeče nad Bečvou Památky

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Renesanční zámek z roku 1596 s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina v poslední čtvrtině 16. století jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou Památky

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Renesanční zámek Velké Losiny Památky

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Rybniční zámeček Památky

Rybniční zámeček

Současná podoba zámečku má původ v návrhu Josefa Kornhäusela z roku 1815. V roce 2003 byla objevena 80 cm široká a 10 m dlouhá zeď, která je důkazem, že zámeček byl někdy přestavován. Jeho původní podoba se tedy od té dnešní výrazně lišila.

Hrad a zámek Dolní Kounice Památky

Hrad a zámek Dolní Kounice

Tajuplný a turisty dosud neobjevený je hrad a zámek v Dolních Kounicích, který patří bezesporu mezi zajímavá místa v ČR. Téměř 700 let historie na jednom místě.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámek Kostelec nad Černými lesy Památky

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Nově otevřený zámek Kostelec nad Černými lesy nabízí expozici nábytku a způsobu života na zámku. Zámek v Kostelci nad Černými lesy je památkově chráněným objektem České zemědělské univerzity v Praze.

Zámek Stvolínky Památky

Zámek Stvolínky

Renesančně-barokní zámek ve Stvolínkách u České Lípy ožívá příležitostně historickými řemesly, renesanční i folkovou hudbou a kostýmovanými postavami. V roce 1999 převzala obec zámek do vlastní správy a nyní se hledá další využití zámku.

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu Příroda

Rajská zahrada františkánského kláštera v Chebu

V areálu františkánského kláštera na stejnojmenném chebském náměstí najdete krásné odpočinkové zákoutí, a to v rajské zahradě ve vnitřním traktu křížové chodby. Rajský dvůr se sice nachází v centru města, přesto je tam úplný klid. Když nikdo z návštěvníků nemluví, panuje zde téměř absolutní ticho.

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter Památky

Zámek Oslavany – muzeum, pivovar a bývalý klášter

Renesanční zámek v Oslavanech s arkádovým nádvořím původně býval cisterciáckým klášterem. Ten zde stál již ve 13. století, nepřežil však husitské nájezdy a dílo zkázy dokonal požár roku 1516. Zrušený klášter nechali proto noví majitelé v 16. století přestavět na renesanční zámecké sídlo.

Zámek Chotoviny Památky

Zámek Chotoviny

Novorenesanční zámek poblíž Tábora zaujme nejen svým příjemný a sympatickým svou pohádkovou atmosférou a velkým dendrologicky vysoce ceněným parkem. V současné době je nepřístupný.

Další aktuality

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Památky, Jihomoravský kraj