ÚvodAktualityPoznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce
Kultura

Poznejte vysočanskou Pragovku: bývalá továrna se mění ve čtvrť pro umělce

  • 13. února 2019
Areál bývalých továrních hal světoznámé firmy Praga v Praze-Vysočanech se mění v centrum Pragovka Art District, uměleckou čtvrť s industriálním nádechem. Unikátní prostor už nyní slouží jako inspirativní místo a ateliéry pro umělce, pořádají se tu výstavy, koncerty a další kulturní akce. A bude se měnit ještě víc!
Víte, která stanice pražského metra je dnes z celé sítě nejméně vytížená? Kolbenova, denně ji využijí jen asi čtyři tisíce lidí. Dnes se zdá, že projektanti trasy B byli vševědoucí: areál Pragovka Art District je totiž jen pár desítek metrů daleko. A nemění se jen Pragovka, ale i další tovární areály ve Vysočanech, takže Kolbenova časem předá titul nejméně využívané stanice jinému koutu Prahy.
 

Pragovka: montovací linka na radost

Umělci a tvůrci z různých oblastí – od malířů a sochařů přes fotografy, módní návrháře a designéry až po nábytkáře a čalouníky – objevili Pragovku už před lety. Jako ateliéry a výstavní prostory využívají bývalou administrativní budovu E, přímo u vstupu do areálu z Kolbenovy ulice.

Umělecké galerie v Pragovce nabízejí přehlídky současného nekomerčního výtvarného umění. The White Room slouží jako galerie místních umělců, Pragovka Gallery pak hostí výstavy absolventů a studentů uměleckých škol a začínajících umělců z domova i zahraničí. K dispozici je také kavárna; sama se označuje jako kofeinová tankovací stanice, centrální osvěžovna komplexu Pragovka a montovací linka na radost. Nabídku doplňuje Permanent Beer Fest s 12 až 15 druhy piva na čepu a gastro specialitami z celého světa, kde se pořádají Beer pairing večery, přednášky, workshopy, výstavy i trhy. Fandové skateboardingu najdou v hale 22 krytý skatepark Red Bull MaxSpace; kompletně ho navrhnul Max Habanec, jeden z nejlepších světových skateboardistů.
 

Pojďte do Pragovky na výstavu

Pragovce se pořád něco děje. V úterý 19. února končí tři akce: výstava Aleše Nováka Postbarokní folklór aneb Jak zmarnivět funkcionalismus, autorská výstava Viktor Dedek, Jan Boháč: Napadení kancem: první z dílů eurostředověké ságy a výstava Beuys don't cry, kde autoři Andrea Mikysková, Ivana Pavlíčková a Patrik Kriššák pracují se zvláštní, změněnou a nepravděpodobnou realitou. Souběžně probíhá skupinová výstava Nikdy to nebylo, pořád to je, zabývající se tématem utopie.

Ve středu 20. února začne výstava Veroniky Přikrylové Patrik (končí v úterý 5. března) a od úterý 26. února se můžete přijít podívat na výstavu A Girl Named Sandoz, projekt Ley Petříkové, který vychází z probíhajícího výzkumu, zaměřeného na změněné stavy vědomí v umění v kontextu filmových archivů farmaceutické společnosti Sandoz. Výstava končí 26. března.
 

Muzeum Pragovek a velké plány

Velké změny Pragovku teprve čekají: v následujících letech se promění v uměleckou čtvrť s industriálním nádechem, která by si měla zachovat značnou část své atmosféry. Zajímavé využití čeká halu s číslem 20, kde by měla být vystavena unikátní sbírka vozů značky Praga sběratele Emila Příhody. Mezi několika desítkami automobilů, které se přímo v Pragovce vyráběly, objevíte například služební vůz T. G. Masaryka, nejstarší městské taxi či reklamní auto na bonbony Hašlerky.

Novinkou bude také široký bulvár, který povede středem tovární čtvrtě, po nové lávce překoná říčku Rokytku a spojí Kolbenovu s Poděbradskou ulicí. Rokytku, jednu z mnoha pražských říček a přítoků Vltavy, lemuje naučná stezka a cyklostezka, spojující pražské části Vysočany a Hrdlořezy, kousek od Pragovky vede souběžně s ní fitness trasa, vybavená řadou cvičebních prvků.
 

Víte, že…?

  • Historie Pragovky sahá do roku 1907. V té době byste počet automobilů v celé Praze spočítali na prstech obou rukou.
  • Značka Praga vznikla na konci roku 1909 a první vozy opustily továrnu na konci téhož roku. Auta se tehdy vyráběla jen po několika kusech a za první dva roky existence firmy se jich prodalo jen patnáct.
  • Zlatá léta pro Pragovku přišla za první republiky; automobilka zavedla spoustu novinek a kromě prodejních úspěchů zaznamenala řadu ocenění v mezinárodních sportovních soutěžích.
  • Po skončení druhé světové války se Praga přestěhovala do areálu ve Vysočanech, kde původně nacisté vyráběli letadla Junkers. Po znárodnění byla zařazena pod ČKD a vyráběla nákladní a vojenské vozy. Dodnes se nezapomnělo na nákladní vůz V3S, přezdívaný „vejtřaska“, symbol nezničitelnosti.
  • K výrobě automobilů a motocyklů se Pragovka vrátila po sametové revoluci, ale nepodařilo se jí prosadit na trhu a v roce 2004 ukončila výrobu. Značka Praga ale ze světa nezmizela, vlastní ji společnost Praga Export, která se orientuje na závodní a sportovní vozy.
Forbidden Taste – první pop-up restaurace v Praze Gurmánská turistika

Forbidden Taste – první pop-up restaurace v Praze

Galerie, obchod, sklep nebo hangár. I na takovýchto místech se může konat jedinečný gastronomický zážitek. Forbidden Taste je první pop-up restaurace v Praze a lokalita, kde milovníci dobrého jídla zasednou ke stolům tentokrát, stejně jako menu, zůstanou utajeny až do posledního okamžiku.

Umělecké centrum Pragovka Art District Kultura

Umělecké centrum Pragovka Art District

Nově vznikajíco kulturní centrum Pragovka Art District v pražských Vysočanech. Od léta 2016 se Pragovka, ukrývající přes 40 uměleckých ateliérů, otevírá světu.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha