ÚvodAktualityPoznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce
Památky

Poznejte betlémy v Jindřichově Hradci: autor Krýzových jesliček inspiroval další tvůrce

  • 15. prosince 2018
K adventnímu výletu do Jindřichova Hradce patří zastávka u Krýzových jesliček v Muzeu Jindřichohradecka. Kromě toho si užijete adventní víkendy na Staré radnici, projdete se vánočně vyzdobeným městem a prohlédnete si betlémy, oceněné v soutěži Nožík Tomáše Krýzy.
Letos si připomínáme dvojité jubileum autora slavných jesliček, vystavených v Muzeu Jindřichohradecka: Tomáš Krýza se v Jindřichově Hradci narodil právě před 180 lety, v prosinci 1838, a před sto lety roku 1918 zemřel. Největší lidový mechanický betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanější expozici muzea – a zvláště teď, v době adventu. Na kouzlu mu nic neubírá ani fakt, že se už druhý rok opravuje.
 

Dětský slib

Zatímco jesličky si v Muzeu Jindřichohradecka můžete prohlížet do nejmenších podrobností a zkoumat jednotlivé scény od narození Ježíše Krista přes výjevy z evangelia až po přehlídku tradičních jihočeských řemesel včetně dolu s horníky, o Tomáši Krýzovi toho víme pramálo. V devíti letech prý pozoroval svého strýce, jak staví jesličky, a prohlásil, že až bude velký, postaví podobné, ale větší a krásnější. Své slovo splnil: na svém díle začal pracovat v osmnácti letech a téměř každý den jesličkám věnoval alespoň chvilku. Není divu, že výsledkem je velkolepý betlém na ploše téměř šedesáti metrů čtverečních. Napočítali byste v něm 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.
 

Bez plánů a na kliku

Jenže Krýza byl punčochářský mistr a ne technik: nevedl si žádnou dokumentaci a podle restaurátorů využil všechno, co měl po ruce, a to metodou pokusů a omylů. Figurky vyráběl ze směsi mouky, pilin, sádry a klíhu, krajinu ze dřeva a papíru, povrch maloval klihovými barvami. Jesličky vystavoval pro zájemce u sebe doma za neutuchajícího zájmu svých tří dětí a jejich kamarádů. Místní noviny pravidelně informovaly o jeho dalších pokrocích a dokonce se dochovala zpráva, že za prohlídku betléma vybíral vstupné. Podobně jako tvůrce Třebechovického betlému i Tomáš Krýza své dílo poslal do světa: širší veřejnosti se jesličky poprvé představily v roce 1894 na hospodářsko-průmyslové výstavě v Praze.

Po smrti otce převzal štafetu syn, farář Jan Krýza. Jesličky opravoval, doplňoval a hlavně modernizoval: figurky od té doby rozhýbával elektromotor, ovšem složitý systém pásů, řemenů, kol, pružin a drátků zůstal stejný a s menšími úpravami funguje dodnes. Když v roce 1935 Jan Krýza daroval jesličky muzeu, sám je instaloval: práce mu prý trvaly celý rok. Po několika desítkách let se Krýzovy jesličky přestěhovaly do největšího sálu muzea a byly spojeny se Steinocherovými jesličkami; tak je můžete vidět dodnes.
 

Betlemářské Oscary

Letos se po pěti letech opět uskutečnila soutěžní řezbářská výstava O nožík Tomáše Krýzy a Jindřichův Hradec se tak stal dějištěm celosvětového setkání betlemářů. Do soutěže o „betlemářské Oscary“ se přihlásilo šest desítek autorů, výherci obdrželi symbolický zlatý, stříbrný a bronzový nožík mistra Krýzy. Stovku soutěžních prací si můžete v prostorách Muzea Jindřichohradecka v kostele sv. Jana Křtitele a přilehlé křížové chodbě prohlédnout až do 6. ledna 2019. Uvidíte dokonce i modrotiskový betlém (víte, že modrotisk je čerstvě zapsaný na seznamu nemateriálního dědictví UNESCO?), betlémy vyřezávané, pohyblivé i pevné, betlémy moduritové, keramické, z kukuřičného šustí, korálků či paličkované, voskové i látkové, háčkované či mozaikové. Zajímavá je i sbírka jihočeských betlémů, které shromažďuje etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Mezi stovkou betlémů objevíte kousky z velmi neobvyklých materiálů, například stylově jihočeský betlém z rybích šupin.
 

Kam se ještě můžete podívat v Jindřichově Hradci?

  • V sobotu a v neděli 15. a 16. prosince máte poslední možnost užít si Adventní víkend na Staré radnici. Výstavní dům zaplňují expozice připravené ve spolupráci s Jindřichohradeckými místními drahami se spoustou vláčků a mašinek, nechybí ani atraktivní kolejiště a část věnovaná pohádkám.
  •  
  • Ohřát se můžete také v Domě gobelínů, který sídlí v bývalém zámeckém pivovaru; otevřeno tu mají celý rok.
Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci Kultura

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej Památky

15. poledník v Jindřichově Hradci – překroč a něco si přej

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci Kultura

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Další aktuality

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj