ÚvodAktualityPivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023
Památky

Pivovar v Lobči získal cenu za nejlepší evropské dědictví 2023

  • 23. července 2023
Česko umí obnovovat památky. Potvrzuje to ocenění Europa Nostra Awards 2023, které získal parostrojní pivovar v Lobči. Pracovali na něm architekti Jana a Pavel Prouzovi. Historie vaření piva ve středočeské Lobči sahá až do roku 1586. Pivovar a sladovna byly dlouhou dobu v nepřetržitém provozu, v 90. letech 19. století došlo k modernizaci, v roce 1943 se však výroba zastavila a od 80. let 20. století byl pivovar opuštěný a chátral.

Europa Nostra Awards 2023

Více než 15 let pracovali architekti Jana a Pavel Prouzovi na oživení tohoto pivovaru s bohatou historií sahající až do roku 1586. Nyní se za své úsilí dočkali významného uznání. Obnova parostrojního pivovaru v Lobči patří k vítězům European Heritage Awards / Europa Nostra Awards 2023. Cenu za mimořádný počin v oblasti kulturního dědictví a tradic uděluje Evropská komise a Europa Nostra. Parostrojní pivovar v Lobči je dokonalou ukázkou propojení historického a nového, pokračování života historické budovy v moderních časech. A také toho, jaký vliv může mít pečlivá obnova památky s plánem jejího dalšího využití na život celé komunity či obce. Slavnostní předání Cen Evropského dědictví proběhne 28. září v Palazzo del Cinema v Benátkách a bude vyvrcholením summitu o evropském kulturním dědictví 2023.
 

Parostrojní pivovar v Lobči

Pivovar v Lobči je cennou památkou s bohatou historií sahající až do roku 1586. Nachází se v malebné obci se 140 obyvateli v CHKO Kokořínsko. Pivovar a sladovna byly v nepřetržitém provozu od 16. století, současná stavba má svůj původ v první polovině 17. století. V 90. letech 19. století byl pivovar modernizován na průmyslový pivovar s parním strojem. Výroba se zastavila v roce 1943. Od 80. let 20. st. byl areál opuštěný a chátral.
 
Zapomenutý pivovar objevili architekti Jana a Pavel Prouzovi. Během 15 let pracovali na oživení památky a zároveň si splnili sen o bydlení v památce a rozvíjeli kulturní aktivity na venkově. Počáteční fáze obnovy byla zaměřena na fyzickou ochranu lokality, po níž následovala pečlivá strukturální obnova. Od roku 2014 byl areál otevřen veřejnosti s vyváženým mixem kulturních a obchodních aktivit, aby byla zajištěna jeho budoucí udržitelnost. Obnovena byla původní funkce výroby piva v podobě malého řemeslného pivovaru.
 
V celém projektu byla zdůrazněna odpovědnost k životnímu prostředí, areál například využívá k vytápění systém částečně tepelných čerpadel a částečně geotermální energii. Projekt měl také širší dopad na praxi památkové péče jako příklad úspěšného projektového řízení s omezenými finančními zdroji. Pivovar se připojil k ERIH – Evropské stezce průmyslového dědictví a pomohl tak jejímu zviditelnění na evropské úrovni.
 

Prohlídky parostrojního pivovaru v Lobči

S historií i současností této památky se můžete seznámit při pravidelných prohlídkách pro veřejnost. Provede vás přímo majitel Parostrojního pivovaru v Lobči, architekt Pavel Prouza. Seznamte se s příběhem záchrany pivovaru a půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Prohlídka začíná u studny před pivovarem, pokračuje v renesančním jádru pivovaru – na humně a v síni někdejšího ležatého hvozdu a pokračuje ve staré varně. Dále vystoupáte do patra, kde je možné si prohlédnout interiér kanceláře pana sládka a na někdejší sladové půdě je umístěna stálá výstava o historii pivovaru a zlatých letech českého piva přelomu 19. a 20. století. V přízemí projdete pivovarský dvůr s dočasně deponovanou technologií parního stroje a vstoupíte do budovy sklepů s kamennou halou lednice. Prohlídka končí návštěvou současné řemeslné provozovny s novou varnou, provozní halou a ležáckým sklepem v historických interiérech. Ochutnávky se konají přímo v ležáckém sklepě.
 

Místní pivo, restaurace a ubytování

V návaznosti na téměř půltisíciletou tradici generací lobečských sládků zde vaří poctivě z místních surovin a s velkou mírou ruční práce. Posledních sto padesát let tu kraluje český ležák, pivovar však oživuje i zapomenutý svět svrchních a divokých kvasinek, rozmanitou chuť a vůni historických i moderních receptur.

Pivo můžete ochutnat přímo ve zdejší restauraci s domáckou atmosférou a čerstvými pokrmy připravenými z lokálních surovin. Pivovar je připraven i na návštěvníky, kteří zde chtějí strávit více dnů. Nabízí ubytování ve stylových, moderně zařízených apartmánech s venkovskou atmosférou.

Projekt byl z velké části financován z vlastních finančních zdrojů vlastníků s podporou i ze strany vlády ČR prostřednictvím Programu péče o vesnické památkové rezervace Ministerstva kultury, dále z Programu kultury Středočeského kraje a programu „Zelená úsporám“ Ministerstva životního prostředí. Obnovu pomohl financovat také Program rozvoje venkova Evropské unie.

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena Památky

Parostrojní pivovar Lobeč u Mšena

Příběh půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Nechte se provést obnovenou technickou památkou, ochutnejte naši kuchyni a řemeslné pivo nebo se u nás ubytujte.

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt Ubytování

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Ubytování v pivovaru Lobeč Ubytování

Ubytování v pivovaru Lobeč

Sháníte pěkné ubytování pro svou dovolenou nebo volný víkend? Zkuste pivovar Lobeč v romantickém přírodním prostředí na pomezí Kokořínska a Máchova kraje. Součástí komplexu je i restaurace, baru a zahrada. Wi-Fi zdarma je samozřejmostí.

Lobeč

Lobeč

Podobně jako nedaleké Mšeno leží i Lobeč na okraji chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Za vidění stojí především zdejší zámek, pivovar, připomínaný již roku 1586, a samozřejmě nedaleký hrad Houska, legendární brána do pekel.

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023 Kultura

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Další aktuality

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj