ÚvodAktualityObjevte je, dokud je nikdo nezná: 20 důvodů, proč navštívit Jestřebí hory co nejdřív
Příroda

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 20 důvodů, proč navštívit Jestřebí hory co nejdřív

  • 22. dubna 2023
Jestřebí hory mezi Malými Svatoňovicemi a Hronovem jsou téměř neznámou oblastí. Tvoří zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben, který probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí. Na svazích a hřebenech Jestřebích hor se dochovaly desítky štol, hornických jam, propadlin a hlušinových hald. Na své si zde přijdou i milovníci vojenských památek – za první republiky zde bylo postaveno množství pěchotních srubů a některé z nich jsou otevřeny pro veřejnost.
Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic Památky

Bunkr Pod Kolčarkou u Malých Svatoňovic

Unikátní umělý odkryv tektonického kontaktu permských a křídových hornin v zóně Hronovsko-poříčského zlomu. Na lokalitě je umístěna informační tabule s přehledným popisem celého profilu. Muzeum bylo zrušeno.

Včelí farma Rokytník Gurmánská turistika

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách Památky

Řopík Odolov T-S 26 – setkání s osádkou v dobových uniformách

Chcete-li se přesunout o 70 let zpět na opevněnou linii připravenou k boji, navštivte muzeum předválečného československého lehkého opevnění, nacházející se v masívu Jestřebích hor na Odolově.

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce Památky

Důl Bohumír – expozice měděného dolu v Jívce

Pokud máte zájem o tajemné dobrodružství v nitru naší země, pokud se chcete přesvědčit o těžké práci horníků, zavítejte do Jívky, nedaleko Trutnova. Trasa v podzemí je dlouhá více než 400 m a na konci vás čeká přímo hornická zkouška – výstup větrací šachtou na povrch země.

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic Kultura

Pěchotní srub T-S 27 u Malých Svatoňovic

Vojenské muzeum v pěchotním srubu T-S 27 v prostoru Odolova. Jedná se dvoupatrový oboustranný dvoukřídlý pěchotní srub postavený v I. stupni odolnosti. Otevřeno je pouze ve vybrané dny, na objektu probíhá rekonstrukce.

Úpice

Úpice

Město v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří Úpici udělili četná práva včetně práva hrdelního, tržního a vaření piva.

Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice

Když Karel Čapek psal o hrozném Lotrandovi, mordýři ze všech nejukrutnějším, co se svými pacholky, zloději, zlodějíčky a pomocníky panoval na Brendách, psal vlastně o svém rodném kraji. Brendy se totiž postaru říkalo Jestřebím horám – a právě na jejich jižním úbočí leží Malé Svatoňovice.

Jiskřivce neboli araukarity – geologický fenomén z Jestřebích hor

Jiskřivce neboli araukarity – geologický fenomén z Jestřebích hor

Jestřebí hory v Královéhradeckém kraji ukrývají geologický fenomén. Jiskřivce (araukarity) je možné najít v celé oblasti Jestřebích hor v Kladském pomezí. Místní lokality patří k nejvzácnějším v Evropě a odkazují k prvohorám až druhohorám, tedy k době před zhruba 270 miliony let. Své jméno dostaly od toho, že když se na vzduchu rozpadaly, jiskřily v jejich prasklinkách krystalky křemene.

Rtyňská Lípa svobody Příroda

Rtyňská Lípa svobody

Rtyňská Lípa svobody byla vysazena 13. dubna 1919. V roce 2018 se stala finalistou ankety Stromu roku 2018 a nakonec skončila na třetím místě.

Vodní tvrz v Hronově Památky

Vodní tvrz v Hronově

Památkově chráněné stavení bývalé vodní tvrze bude v Hronově sloužit jako informační centrum a muzeum lidové architektury a řemesel. Město vodní tvrz plánuje zrekonstruovat.

Muzeum čs. opevnění u obce Chlívce Kultura

Muzeum čs. opevnění u obce Chlívce

V muzeu věnovaném 2. světové válce naleznete mnoho zajímavých exponátů včetně dobové výstroje a výzbroje. Muzeum se nachází v bývalém pěchotním srubu T–S20 Pláň.

Kamenný kruh Semeno života pod Jestřebími horami Životní styl

Kamenný kruh Semeno života pod Jestřebími horami

Pod vrcholem Turov u Jiráskovy chaty se nachází kamenný kruh, nazvaný Semeno života. Nyní je bohužel kruh oplocený a není volně přístupný.

Sluj loupežníka Lotranda  v Jestřebích horách Příroda

Sluj loupežníka Lotranda v Jestřebích horách

Sluj nachází se nedaleko rozhledny nedaleko rozhledny Žaltman v Jestřebích horách u Malých Svatoňovic. Na tomto místě se opravdu v 16. století usadil loupežník Sandman, který byl pohromou pro celý kraj.

Rozhledna na Markoušovickém hřebeni v Jestřebích horách Příroda

Rozhledna na Markoušovickém hřebeni v Jestřebích horách

Na Markoušovickém hřebeni (708 m n. m.) na Trutnovsku najdete 22 metrů vysokou rozhlednu. Z rozhledny se otevírají jedinečné výhledy například na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Orlické hory nebo Českoskalicko.

Cesta bratří Čapků Letní sporty

Cesta bratří Čapků

Turistická cesta o délce 47,5 km spojuje Pomezní Boudy s Trutnovem, Jestřebími horami, Malými Svatoňovicemi (rodiště Karla Čapka) a Úpicí. Je značená červeně a vede po dobře upravených cestách. Sjízdná je dokonce i v zimě na běžkách a v létě na kole.

Jestřebí hory Příroda

Jestřebí hory

Jestřebí hory, součást Žacléřské vrchoviny, jsou většinou zalesněný asi 19 km dlouhý hřeben. Probíhá ve směru od východu k západu mezi údolím Metuje u Hronova a údolím Petříkovického potoka. Nejvyšší vrchol Žaltman se stejnojmennou rozhlednou nabízí nádherný pohled do širokého okolí.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách Příroda

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Kryštofovy kameny u Odolova – zkamenělé stromy v Jestřebích horách Příroda

Kryštofovy kameny u Odolova – zkamenělé stromy v Jestřebích horách

Kryštofovy kameny najdete asi jeden kilometr jihovýchodně od Odolova při zelené turistické značce. Jsou známé také pod názvem Kryštofova skála. Jedná se o dva zkamenělé stromy prostoupené slepenci.

Naučná stezka po hornických památkách Rtyně Příroda

Naučná stezka po hornických památkách Rtyně

V Jestřebích horách, v kopcích nad městem Rtyně v Podkrkonoší se těžilo uhlí už před 400 lety. A místy, kde se kdysi kutalo, vede dnes příjemná naučná stezka.

Další aktuality

České značky: Stavebnice Merkur z Police nad Metují

Pro řadu z nás není Merkur jen kemp na Novomlýnských nádržích pod Pálavou nebo jedna z planet sluneční soustavy, ale také název populární kovové stavebnice. Doma je v Polici nad Metují, kde má oblíbená hračka dokonce své vlastní muzeum. V roce 2020 značka oslavila rovných sto let od svého vzniku.
Kultura, Královéhradecký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Královéhradeckém kraji

Plánujete dovolenou u řeky Orlice, ve stínu skalních měst či v podhůří hor? Pak vám jistě přijdou vhod tipy portálu Kudy z nudy na skvělou dovolenou v pěkných kempech Královéhradeckého kraje. Zavedou vás k přehradě Rozkoš, k Adršpašským skalám, do Krkonoš či pod hrad Potštejn. Stačí si vybrat.
Ubytování, Královéhradecký kraj

Trutnov Trails jsou otevřeny pro všechny jezdce na horských kolech

Terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova lákají bikery. Všechny traily jsou sjízdné, těšit se můžete na projetou a upravenou stopu. Na základně funguje oblíbená restaurace, půjčovna a na na oficiálním parkovišti na terasách máte možnost i přespat, v autě nebo ve stanu.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Bylo nás pět, Rychnov nad Kněžnou a Karel Poláček

Téměř každý spisovatel hledá inspiraci pro svá díla v dětství. Udělal to i Karel Poláček (1892–1945), když děj knížky Bylo nás pět zasadil do svého rodného Rychnova nad Kněžnou. Dnes tu Poláčka i jeho hrdiny připomíná památník, názvy ulic i náměstí, lavička, několik soch i vycházkový okruh.
Kultura, Královéhradecký kraj

Na Starých Hradech u Jičína vítají jaro čokoládou

Jaro je tady a letos ho na Hradě a zámku Staré Hrady vítají ve znamení čokolády a pohádek! Těšit se můžete na čokoládový jarmark se spoustou čokoládových pochoutek. Na své si přijdou i dospěláci, kteří čokoládu zrovna nemusí – pro ně je z hradních sklepů připravena bohatá nabídka těch nejlepších vín a vyhlášená originální Starohradská medovina. Čokoládové jaro bude na Starých Hradech až do neděle 16. června.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Ve Dvoře Králové se otevírá safari

Safari Park ve Dvoře Králové otevírá od soboty 4. května 2024 venkovní výběhy, včetně těch ve stylu safari, kde se návštěvníci pohybují vlastním autem. Vstupenku do Safari Parku je možné zakoupit předem on-line, nebo na pokladně. Parkování je pro návštěvníky Safari Parku zdarma.
Příroda, Královéhradecký kraj

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj