Úvod > Aktuality > Noc kostelů letos proběhne již podesáté
Noc kostelu letos probehne již popáté
Památky

Noc kostelů letos proběhne již podesáté

  • Vydáno25. května 2018
V pátek 25. května se již podesáté v rámci Noci kostelů otevřou chrámy a modlitebny v celé České republice. Letos se otevře bezmála 1 400 kostelů a modliteben. Bohatý program, který připravují jednotlivé farnosti a sbory, má přiblížit křesťanskou víru a tradici. Celá noc začíná v 18.00 hodin vyzváněním zvonů.
Letošní jubilejní 10. ročník Noci kostelů se bude konat v pátek 25. května 2018. Akce je ekumenická, což znamená že se účastní různé církve působící na území ČR. Na webových stránkách nockostelu.cz lze snadno dohledat kostely a kapličky podle abecedy, dle krajů a podle diecézí.
 

Komentované prohlídky i workshopy

Katedrála sv. Víta v PrazeOrganizátoři letos kladou zvláštní důraz na samo křesťanství a duchovní rovinu. Samozřejmě i tento rok budou připraveny komentované prohlídky, koncerty, workshopy, divadelní představení či akce pro děti. Zpřístupněny budou běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty, klenotnice nebo klášterní zahrady. 
 
Pro návštěvníky je k dispozici průvodce s programem jednotlivých kostelů, který obsahuje také mapu. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Budou rovněž vydány velmi oblíbené magnety či kartička na razítka. Pro noční poutníky bude připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, který bude obsahovat několik návrhů na zajímavé noční trasy. K dispozici budou také další informační materiály.
 
VitrážPřesto organizátoři chtějí zdůraznit, že význam této akce není pouze společenský a kulturní, ale i náboženský. Součástí programu tak budou modlitby, rozjímání, meditace či ztišení. O víře bude možné hovořit se zajímavými hosty. Jedním z nich bude např. kardinál Miloslav Vlk či bratři z Taizé, které se Noci kostelů rovněž zúčastní. Noc kostelů je pozváním pro každého, aby bez ostychu a bez zábran vstoupil do křesťanských chrámů a mohl obdivovat jejich duchovní a umělecké bohatství
 

Tipy na návštěvu kostelů v Praze

Týnský chrám
V pražské arcidiecézi je přihlášeno 326 kostelů a modliteben; každý z nich nabízí zajímavý program, čekají na vás výklady, prohlídky, koncerty, mše svaté, adorace, modlitby. Neváhejte a projděte pražskými i mimopražskými kostely a nechte se unést sváteční atmosférou, která je tak typická pro Noc kostelů.

kostele sv. Tomáše na Malé Straně bude připraven bohatý program, setkání s kněžími a možnost rozhovoru, soutěž pro děti, ochutnávka piva a výstava obrázků, ilustrací a fotografií. V kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí si můžete poslechnout přednášku České nebe od Evy Doležalové z Historického ústavu AV ČR, program je zde připraven ale i pro děti a nedílnou součástí je i komentovaná prohlídka. Zcela mimořádně bude otevřen Jiřský klášter na Pražském hradě s kaplí sv. Anny. Klášter sv. Jiří bude otevřen od 18 do 21 hodin. Přestože je klášter sám o sobě v mnoha ohledech zajímavý, nabízí se zde také program složený z živé hudby, setkáním s D. Dukou nebo řeholními sestrami; skauti připraví pro děti v západním traktu křížové chodby drobné úkoly.

Do projektu se jako každý rok zapojí také například Týnský chrám, bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, kostel sv. Martina ve zdi, kostel Panny Marie pod řetězem, kostel Panny Marie Vítězné – Pražské Jezulátko, chrám i kostel sv. Mikuláše, Betlémská kaple, rotunda sv. Martina, ale i moderní kostely sv. Václava ve Vršovicích nebo Nejsvětější Srdce Páně na Vinohradech.
 

Brněnské biskupství

BrnoPestrá programová nabídka je připravena na mnoha místech brněnské diecéze. Letos budou zpřístupněny některé z brněnských nemocničních kaplí a poprvé představí Radio Proglas kapli Ducha Svatého. Tradičně čeká v Brně na návštěvníky Noci kostelů také jízda "šalinou", ve které letos pojedou režiséři, pedagogové a herci Jiří Strach a Zdeněk Černín, moderátorka Veronika Sedláčková či biskup CČSH Juraj Dovala. Po stopách Svatotomské Madony (palladia města Brna) s úkoly ve třech chrámech, kterých se nejvíce její pozoruhodný příběh dotýká (sv. Tomáš, jezuitský kostel, bazilika na Starém Brně) a slavnostní ekumenické setkání v modlitebně Sboru církve bratrské na ul. Kounicova.

vranov hrobkaVe Vranově u Brna jistě zaujmou komentované prohlídky unikátní lichtenštejnské hrobky nebo vyhledávaný videomapping. Pozoruhodný průřez celým Santiniho dílem formou 3D vizualizace bude možné zhlédnout v Herálci na Žďársku (kostel sv. Kateřiny Alexandrijské). Možnost přiučit se něčemu novému a vyrobit si drobnou upomínku mohou účastníci v různých  tvořivých workshopech: např. v Třebíči zhotovit koně pro patrona kostela sv. Martina, otevřena bude i známá bazilika. V Rajhradě u Nejsvětějšího Srdce Ježišova můžete zkusit práci mozaikáře, na Vranově tvorbu a aktivity s oblíbenými biblickými postavičkami nebo navštívit výtvarný workshop s názvem Malířem fresky.
 

Výlet na kole i záchrana Kateřiny v Královehradecké diecézi

CyklistéV hradecké diecézi vybízí, podle encykliky Laudato si´ papeže Františka, k výletu na kole. Naplánované jsou 2 trasy: krátká trasa vede Hradcem Králové. Její délka je 15 km a každý si tuto trasu může projet individuálně. Je vhodná mimo jiné i pro rodiny s dětmi, protože ji lze kdykoliv přerušit. Pro ty, kteří ji projedou celou, bude čekat v kostele Panny Marie na Velkém náměstí dáreček.

Delší trasa vede okolím Hradce Králové. Na trase 29 km je naplánována návštěva šesti kostelů. Start je společný v 17:00 od katedrály sv. Ducha. V každém kostele je naplánován krátký program. V cíli cesty čeká cyklisty malé překvapení v podobě pohoštění a drobného překvapení. Prosíme noční cyklisty, aby přišli na místo setkání o 10 minut dřív. Předpokládaný příjezd zpět do Hradce Králové je odhadován na 22 hod. Povinnou výbavou je kolo a klasická cyklistická výbava: helma, reflexní prvky, světla, lepení na kolo, pití. Pro děti do 18 let je tato výbava nezbytná. V každém kostele bude nachystaný program pro účastníky. Těšit se můžete na výstup na věž, historický výklad i tiché usebrání... Duchovní podpora na cestu bude také zajištěna.

Hradec KrálovéCelý týden od 21. do 27. květnaHradci Králové probíhá již pátý ročník Týdne otevřených kostelů, s cílem přiblížit křesťanství lidem, kteří do kostela nechodí.

Velká zážitková poznávací hra Zachraňte Kateřinu pro všechny generace na vás čeká od 17.00 do 20.00 hodin v České Třebové. Hra je věnována světici, jejíž kult podporoval i Karel IV. V den jejího svátku 25. listopadu 1332 zvítězil v bitvě u San Felice v Itálii, vítězství přičítal její ochraně a jejím oddaným ctitelem byl pak po celý život. Na jméno sv. Kateřiny bylo v Čechách založeno šest desítek kostelů.
 

200 kostelů v Olomouci

OlomoucDo Noci kostelů se v olomoucké arcidiecézi zapojí devět církví a očekává se, že otevřeno bude na 200 kostelů, kaplí a modliteben. Letos se mezi nimi objeví například zaniklý kostel sv. Petra a Pavla v Olomouci, v Hranicích jediná vojenská kaple v ČR nebo odborníky oceňovaný kostel v Sazovicích, který kanadský časopis Azure zařadil mezi 10 nejlepších staveb za rok 2017.

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se letos uskuteční od 17:30 v dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci na Slovenské ulici.
 

Za razítka špekáček zdarma a další zajímavosti Plzeňské diecéze

ŠpekáčekBečově nad Teplou bude otevřeno pět míst s bohatým programem. Požádejte v kostele svatého Jiří, v kostele svatého Michaela Archanděla, v kapli svaté Anny, v letohrádku Komtesa či na hradě a zámku Bečov o poutnický pas s potvrzením návštěvy. Pokud během večera navštívíte alespoň čtyři místa farnosti Bečov nad Teplou zapojená do Noci kostelů a svou návštěvu doložíte potvrzením v poutnickém pasu, získáte zdarma špekáček, který můžete opéct v areálu vily Komtesa. Při potvrzené návštěvě všech zapojených míst vám bude vydán osobní certifikát znalce kostelů a kaplí bečovské farnosti.

PlzeňNormálně nepřístupný kostel v Doupovském Hradišti – Svatobor – kostel nanebevzetí Panny Marie se nachází v nově zpřístupněném prostoru bývalého vojenského prostoru.

V centru Plzně lze kromě například katedrály navštívit i kostel Nanebevzetí Panny Marie, který všem účastníkům nabídne ztišení, poslech hudby a možnost zapálit si svíčku na jakýkoliv úmysl. Večer Light4You je organizován mladými křesťany, kteří chtějí sdílet svojí radost ze života s druhými, chtějí otevřít kostel i pro ty, kteří tu třeba ještě nikdy nebyli a nabídnout setkání, trochu jiné, než v hospodě u piva.
Festival muzejních nocí 2024

17. 5.15. 6.
Festival muzejních nocí 2024

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Noc kostelů v Plzeňské diecézi

7. 6.
Noc kostelů v Plzeňské diecézi

Již po šestnácté se otevřou brány kostelů, chrámů, modliteben, sborů, kapliček a dalších míst plzeňské diecéze při akci Noc kostelů, která nabízí možnost nezávazného přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Uskuteční se 7. června 2024.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky