Úvod > Aktuality > Národní muzeum má otevřeno – prohlédněte si zajímavé výstavy a expozice
Kultura

Národní muzeum má otevřeno – prohlédněte si zajímavé výstavy a expozice

  • Vydáno20. května 2020
Národní muzeum je po dvou měsících znovu otevřené pro veřejnost. Za zpřísněných hygienických opatření si návštěvníci mohou opět naživo prohlédnout takřka všechny výstavy a expozice, které se v objektech Národního muzea nachází.
Národní Muzeum PrahaVětšina objektů Národního muzea se otevřela již v polovině května, vstup je umožněn za zpřísněných hygienických podmínek. Veškeré vstupné je sníženo o 50% až do 15. 6. 2020. Omezena je také kapacita objektů, což dle aktuálních vládních pravidel znamená maximální počet 100 osob v daném čase a současně maximálně jeden návštěvník na 10 m². Národní muzeum proto žádá návštěvníky o trpělivost, vzhledem k omezené kapacitě může docházet k delším prodlevám mezi jednotlivými vstupy.

lapidarium prahaNárodní muzeum není ovšem pouze Historická budova na Václavském náměstí. Vyplatí se navštívit rozhodně i další neméně zajímavé objekty Národního muzea jako je například Lapidárium na Výstavišti Praha v Holešovicích, které je pro širokou veřejnost otevřené od května do listopadu. Zájemci si zde mohou prohlédnout jednu z nejbohatších sbírek kamenosochařských památek v České republice. K vidění tu jsou kamenická, architektonická a sochařská umělecká díla z dlouhého období od 11. až do konce 19. století. Některé exponáty, které dnes můžeme v Lapidáriu obdivovat, byly vystaveny již v roce 1846 v muzejních prostorách dnes už neexistujícho Nostického paláce Na Příkopech.
    

Břehy Nilu i mrazivá Sibiř

na březích NiluTaké Náprstkovo muzeum láká na velmi zajímavé expozice. Ve výstavě Na březích Nilu došlo k částečné obměně exponátů a grafického řešení výstavy. Největších změn doznal závěr výstavy, kde je návštěvníkům nově v detailu představen významný výzdobný program tzv. Pražské rakve. Bohatě zdobenou rakev, nalezenou v Údolí králů, si z Egypta v polovině 19. století přivezl hrabě František Colloredo-Mansfeld. Život na březích Nilu je k vidění až do 10. ledna 2021.

doma na sibiřiVýstava Doma na Sibiři představuje Sibiř jako životní prostředí mnoha národů, které se dokázaly přizpůsobit náročným přírodním podmínkám. V části venku jsou představeny tři největší sibřiské biomy – tundra, tajga a step – a jejich příroda, ale také pastevectví a lov jako nejrozšířenější způsoby obživy lidí. Nahlédnout můžete do jurty, domova kočovných pastevců. Dozvíte se také o práci i zábavě jihosibiřských Tuvinců. Z jižních stepí se přesunete na chladný severovýchod, odkud pochází pozoruhodné předměty z mrožoviny a kůže vyrobené Čukči. Samostatná místnost je věnovaná magii a spiritualitě, tedy především šamanismu, který je v různých podobách rozšířený po celé Sibiři, ale i drobným každodenním obřadním úkonům. Výstava je přístupná až do 31. prosince 2020.


Další otevřené expozice

muzeum hudbyPro veřejnost se otevřely všechny stěžejní objekty Národního muzea s výjimkou těch, kde je návštěvnický provoz pouze s průvodcem. Navštívit můžete také České muzeum hudby se stálou expozicí Člověk – nástroj – hudba. Prohlédnete si zde i klavír, na který hrál Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) při své první návštěvě Prahy v lednu 1787 v Ústavu šlechtičen na Novém městě pražském.

národopisné muzeum prahaRádi vás přivítají také expozice Národopisného muzea v letohrádku Kinských se stálými expozicemi Česká lidová kultura a Tradiční lidová kultura dotykem a s výstavou Století trampingu. Zapomínat nemůžeme ani na Muzeum Antonína Dvořáka a Muzeum Bedřicha Smetany.

Z mimopražských expozic je přístupné Muzeum české loutky a cirkusu – Prachatice se stálou expozicí Expozice české loutky a cirkusu a Památník Jana Palacha ve Všetatech s historickou výstavou.


Které objekty Národního muzea zůstávají zatím uzavřeny?

vrchotovy janoviceObjekty, kde je návštěvnický provoz pouze s průvodcem zatím zůstávají uzavřeny. Jedná se o Zámek Vrchotovy Janovice (kromě zámecké zahrady), Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra, Památník Jaroslava Ježka, Památník Josefa Suka v Křečovicích, Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích a Vilu Hany a Edvarda Benešových.
Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národopisné muzeum Národního muzea

Národopisné muzeum Národního muzea

Klasicistní Letohrádek Kinských je umístěný na úbočí bývalých vinic vrchu Petřína v Kinského zahradě. Muzeum nabízí výstavy představující unikáty lidové kultury českých zemí i Evropy, vystoupení folklorních souborů, kurzy tradičních řemesel, lidových tanců či výtvarné dílny.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České muzeum hudby

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Další aktuality

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Praha | Kultura

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Praha | Kultura

Letenský kolotoč se opět roztočí

Národní technické muzeum v pátek 3. května 2024 roztočí na další sezónu opravený Letenský kolotoč. Užít si jízdu na této unikátní atrakci a připomenout si atmosféru pražských atrakcí před sto lety je letos možné v pátek, sobotu, neděli a ve státní svátky do konce září. Kolotoč z roku 1892 se nachází na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Praha májová, zelená, kvetoucí a voňavá: nejkrásnější parky a zahrady

Jaro je krátké a je škoda neužít si Prahu v těch několika krátkých týdnech, kdy vypadá jako zářící bílá nevěsta anebo je oblečena do růžově zabarvených květů. Kde najdete ta nejkrásnější zákoutí, odkud se nabízejí nejhezčí výhledy a kde navíc potěšíte oči, nos i chuťové buňky?
Praha | Příroda

Oslavte První máj v trojské botanické zahradě polibkem i výpravou za motýly

Toužíte políbit na První máj svou milou či milého pod rozkvetlým stromem? Vydejte se společně do botanické zahrady v Troji. Jaro tu jede na plné obrátky a zahrada plná květů a vůní navodí romantickou náladu. Zároveň si nenechte ujít návštěvu skleníku Fata Morgana, kde vám budou dělat společnost kouzelní exotičtí motýli. Každou neděli můžete také nahlédnout do výroby vína!
Praha | Příroda

Návrat krále: Dalekohled König se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Štefánikova hvězdárna na Petříně připravila na letošní rok výstavu ku příležitosti návratu renovovaného hlavního dalekohledu a nazvala ji „Návrat krále“, jelikož dalekohled je mezi astronomy známý jako "König". Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici od 4. května 2024, výstava potrvá až do konce roku. Jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací.
Praha | Památky