ÚvodAktualityMozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny
Zážitky

Mozart opět v Praze a sedm tipů na další koncerty klasiky i moderny

  • 15. dubna 2016
Život a dílo Wolfganga Amadea Mozarta i jeho dvě letošní výročí – 260 let od narození a 225 let od smrti – připomínají oslavy v rodném Salcburku, ve Vídni i v Praze. Mezi největší akce v Česku patří přehlídka I’Mozart, která se koná v týdnu od 17. do 24. dubna a zve vás na ni portál Kudy z nudy.

Do dubnových mozartovských oslav a přehlídky I’MozartPraze se zapojí Národní divadlo, Česká filharmonie a Mozartovská obec. Program nabídne muzikologickou konferenci s názvem Mozart a Praha, tři operní představení a několik koncertů v Rudolfinu.
 

Pražané a Stavovské divadlo

Festival samozřejmě zamíří i tam, kde Mozartova hudba slavila největší triumf a kde údajně z pódia zazněla hojně citovaná věta „…moji Pražané mi rozumějí…“ – do Stavovského divadla. V říjnu 1787 tu měla premiéru opera Don Giovanni, která je podobně jako Kouzelná flétna, Figarova svatba a Cosi fan tutte dodnes v divadelním repertoáru.

Mozartovu operu Don Giovanni předvede domácí soubor opery Národního divadla v Praze, další dvě představení budou patřit hostům. Operu Únos ze Serailu uvede renomovaný soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz v režii Stephanie Mohr, operu Cosi fan tutte v podání Národního divadla v Budapešti režíroval Jiří Menzel.

Sedm dalších koncertů

Mozartovská jarní přehlídka nabídne celkem sedm večerů plných nádherné hudby, dalších sedm koncertů jiných žánrů jsme pro vás vybrali z nabídky portálu Kudy z nudy.

V pondělí 18. dubna se v sále pražské Hybernie odehraje program Vandrovali hudci, společný koncert Jiřího Pavlici, Hradišťanu a Vlasty Redla s kapelou. V MeetFactory, neziskovém mezinárodním centru současného umění, se týž den koná společný koncert kapel Deaths, Mayen a Still Parade. O den později, v úterý 19. dubna, se můžete vydat na charitativní koncert předního rockového hudebníka Davida Kollera. Místem konání je Pražská křižovatka – kostel sv. Anny ve Zlaté ulici v Praze.
 

Klasika, folk a šansony

Láká vás klasika, folk, pop nebo šansony? Pak se v úterý 19. dubna vypravte do kulturního střediska U Korunypražském Radotíně na hudební večer s houslistou Jaroslavem Svěceným a sopranistkou Markétou Mátlovou, proložený vyprávěním historek z jejich životů. O den později, ve středu 20. dubna, se koná koncert skupiny Nezmaři, čtvrteční podvečer s datem 21. dubna pak bude patřit recitálu Jitky Zelenkové na nuselské radnici. Poslední akcí, kterou vám nabízíme, je večer šansonů Zlatky Bartoškové z nového CD Bílej Kavalír; začíná v pátek 22. dubna ve Free Masonic Club Pubu v Týnské ulici přesně ve 20 hodin.
Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Stavovské divadlo v Praze Kultura

Stavovské divadlo v Praze

Stavovské divadlo je jednou z nejkrásnějších historických divadelních staveb v Evropě. Jeho historie je nerozlučně spjata s postavou geniálního hudebního skladatele W. A. Mozarta, který zde osobně zažil úspěch svojí Figarovy svatby a pod tímto dojmem napsal pro Prahu operu oper, Dona Giovanniho.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Další aktuality

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2024, Vinná noc v Mělníku, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha