ÚvodAktualityNa výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem
Kultura

Na výstavu legendárních Bratři v triku se vydejte do Brandýsa nad Labem

  • 3. července 2016
V oblastním muzeu Praha – Východ v Brandýse nad Labem zhlédnete unikátní výstavu 70 let Studia Bratři v triku, které je nejúspěšnějším a nejstarším českým studiem kresleného filmu. Od svého vzniku v roce 1945 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů. Díky legendárním večerníčkovým postavičkám jako je Krteček, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka nebo víla Amálka si Studio Bratři v triku pamatují celé generace. Výstava je přístupná až do 25. září.
Mach a ŠebestováVýstava 70 let Studia Bratři v triku představuje hlavní osobnosti studia, mezi které patří např. Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler, Jiří Brdečka, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Adolf Born nebo Pavel Koutský. Uvidíte obrázky z prvních filmů, jakými jsou pohádkové příběhy Zasadil dědek řepu a Zvířátka a Petrvoští o které se zasloužil Jiří Trnka.

Výstava je koncipována do několika historických momentů studia. V první části se seznámíte s ultrafány Jiřího Trnky a původními fázemi na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Druhá část zobrazuje zakázkovou a programovou tvorbu, ve které vznikaly filmy pro dospělé. Od té se návštěvníci přesunou do třetí části expozice, která ukazuje jednotlivé profese animovaného filmu. Hlavní dominantou je zde interaktivní koutek s tvůrčí dílnou. V ní si můžete vyzkoušet jednotlivé fáze výroby kresleného filmu.

Výstava Bratři v trikuHlavním symbolem výstavy Studia Bratři v triku jsou především legendární večerníčky, jehož hlavním zadavatelem byla Česká televize. Známé kreslené postavičky jako například Mach a Šebestová, Krteček, Rákosníček nebo Bob a Bobek jsou vyobrazeny na originálních plakátech. V této části se zabaví hlavně děti, pro které se tu promítá výběr těch nejlepších a nejznámějších večerníčků.

Exponáty jsou vybrané z neuvěřitelného objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru legendárního studia, které získalo i Oscara. Muzeum je otevřeno od středy do neděle, a to od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 hodin.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj