ÚvodAktualityMotiv Kutná Hora na všem možném i nemožném ožívá
Kultura

Motiv Kutná Hora na všem možném i nemožném ožívá

  • 13. října 2015
Akce, kterou vám představíme, by se souhrnně dala označit jako „všechno možné a nemožné“ – a organizátoři výstavy ji dokonce přímo takto pojmenovali. Výstava předmětů s motivem Kutné Hory s názvem Kutná Hora na všem možném i nemožném se uskuteční v rámci doprovodného programu oslav 20. výročí zápisu Kutné Hory na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO ve Spolkovém domě od 20. října do 20. listopadu letošního roku.
Kutná Hora letos slaví 20. výročí zapsání města na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě koncertů, konferencí či festivalů se v doprovodném programu objevují také výstavy. Jednu z nich můžete až do konce listopadu navštívit v Hrádku, v prostorách Českého muzea stříbra. Výstava Zachráněné poklady dokumentuje péči muzea o hmotné památky Kutné Hory a představí vám restaurování některých vzácných exponátů během posledních dvaceti let. Součástí oslav je ovšem také výstava, která se z nabídky jiných akcí vymyká opravdu ve všem možném a nemožném.
 

Poklady z kutnohorských domácností

Organizátoři výstavy Kutná Hora na všem možném i nemožném již letos na jaře vyhlásili pátrání po předmětech lidové tvořivosti s motivy Kutné Hory. Na výstavě se proto sešly vedle oficiálních suvenýrů také skvosty z rodinných sbírek různého stáří a vkusnosti, méně obvyklé, běžné i naprosté kuriozity. Záměr je jednoduchý: aby dojmy z výstavy byly takové, že odejdete se spokojeným úsměvem. Ve výstavní síni Spolkového domu bude přehlídka „všeho možného i nemožného“ k vidění až do 20. listopadu, a to denně včetně sobot a nedělí od 10.00 do 17.00 hodin. Vstupné je dobrovolné. V sobotu 24. října navíc přijede Michal Dlouhý, „otec“ četnických humoresek, povyprávět o kutnohorské četnické stanici, prohlédnete si perníky a perníčky kutnohorské perníkářky Marty Fojtové a v tvořivých dílnách budou děti vyrábět vlastní originální památky na Kutnou Horu. Kdoví, pokud je nesní už cestou domů, třeba se z perníčků za pár let stanou cenné exponáty pro další podobnou výstavu.
Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře Kultura

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Zavítejte do Kamenného domu v Kutné Hoře, kde od letní sezony 2010 nová stálá expozice Českého muzea stříbra. Uvidíte unikátní soubory kamenných plastik – skvosty gotických památek Kutné Hory.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století Kultura

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj