ÚvodAktualityLucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí
Zážitky

Lucemburkové, Kutná Hora a deset zajímavých akcí

  • 30. května 2016
Turnaje, slavnosti, hodování, hudba, tanec, divadlo, veselé kousky kouzelníků a další dvorské i lidové kratochvíle – to všechno zažívala Kutná Hora za vlády čtyř lucemburských panovníků. Blíže se s nimi seznámíte na výstavě, která začíná v červnu a zve vás na ni portál Kudy z nudy.
Dvě muzea ve středních Čechách pro letošní rok oslav Karla IV. připravila velké výstavy – a možná symbolicky jsou obě ve městech, která v té době tvořila ekonomické pilíře království. Tím prvním je Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, kde bude až do října k vidění výstava Císař Karel IV. a zlato pro korunu, druhé je České muzeum stříbraKutné Hoře.
 

Kutnohorské stříbro pro Lucemburky

Výstava Kutná Hora a Lucemburkové na českém trůně bude k vidění v Hrádku, hlavní budově Českého muzea stříbra, od pátku 3. června až do konce listopadu. Dozvíte se, jakou roli královské horní město hrálo v životech a hlavně v pokladnách čtyř českých panovníků z dynastie Lucemburků, tedy Jana, Karla, Václava a Zikmunda. Vedle repliky římské císařské koruny a Sedlecké monstrance uvidíte další vzácné předměty, třeba faximile Velislavovy bible a Právní knihy doby Václava IV. nebo bysty panovníků.

Současně s výstavou samozřejmě můžete projít i prohlídkový okruh Cesta stříbra, jehož součástí je replika středověkého stříbrného dolu s technickým vybavením a expozice, kde uvidíte zpracování stříbrné rudy a následnou ražbu mincí.
 

Kutnohorské stříbření

Na dobu vlády Lucemburků se zaměří i letošní tradiční gotická slavnost Kutnohorské stříbření, připomínající slávu královského horního města. Letošní jubilejní XXV. ročník provází motto „na počest císařského otce“ a odehraje se během posledního červnového víkendu, tedy v sobotu a neděli 25. až 26. června. Hlavní program s fanfárami, slavnostními nástupy trubačů a praporečníků, turnajovým kláním, hudbou, soutěžemi lučištníků i zábavným turnajem v koulené havířů a mincířů po oba dny zaplní prostor před chrámem sv. Barbory a nádvoří Jezuitské koleje; v sobotu večer program vyvrcholí průvodem od Hrádku, dvorskou slavností, pochodňovým průvodem a ohňostrojem.
 

Než začne Kutnohorské léto…

V době konání Kutnohorského stříbření už bude město jen symbolický krůček od zahájení prázdninového festivalu Kutnohorské léto; užijete si například atraktivní noční prohlídky sedlecké kostnice, sedlecké katedrály a chrámu sv. Barbory, večerní prohlídky chrámu sv. Jakuba nebo netradiční prohlídky kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín.

Do té doby ovšem do někdejší „stříbrné pokladnice království českého“ zamíří také milovníci klasické hudby, a to na Mezinárodní hudební festival Kutná Hora a na Operní týden; vyvrcholením letošního ročníku bude slavná Verdiho opera Aida v provedení souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, která se odehraje na nádvoří Vlašského dvoraneděli 26. června. Zapomenout nesmíme ani na letošní Noc kostelů, na kterou se můžete těšit v pátek 10. června.
Vinné sklepy Kutná Hora Gurmánská turistika

Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře Příroda

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Královské stříbření Kutné Hory 2024

22. 6.23. 6.
Královské stříbření Kutné Hory 2024

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory se uskuteční koncem června 2024.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Další aktuality

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj