ÚvodAktualityVyužijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!
Letní sporty

Využijte krkonošské cyklobusy v nové sezóně!

  • 4. června 2023
Také letos se můžete v Krkonoších těšit na hustou síť cyklobusů, které až do 1. října 2023 zajišťují pravidelnou přepravu mezi atraktivními místy našich nejvyšších hor a městy ležícími pod nimi. K dispozici je devět tras autobusů a několik zvláštních spojů ve Špindlerově Mlýně. Užijte si dlouhé sjezdy do údolí!

cyklobus krkonošeOd 27. května 2023 se opět rozjely Krkonošské cyklobusy. Zahájily tak již 19. ročník krkonošských autobusových linek brázdících obousměrně i napříč nejvyšší české hory.

V červnu jezdí cyklobusy každou sobotu a neděli, v období letních prázdnin denně, v září potom ve čtvrtek, v sobotu a v neděli. Cykloturistika v Krkonoších tak tedy nemusí být vůbec namáhavá – s využitím cyklobusů a lanovek si můžete užívat dlouhé sjezdy do údolí! Páteřní červená linka z Harrachova na Pomezní boudy vyjíždí z obou směrů ráno okolo půl osmé a večer kolem dvacáté hodiny se vrací zase zpět. Stejně jako ostatní linky bude jezdit v červnu o víkendu, v červenci a srpnu denně a v září ve čtvrtek a o víkendu. Autobusy budou křižovat Krkonoše až do 1. října 2023.

Vyhlídka na KrkonošeCyklobus ve směru z Harrachova projíždí Rokytnici, Rezek, Vítkovice, Jilemnici, Vrchlabí (kde je možnost přestupu na další linky), Janskými lázněmi, dále zajíždí do Pece pod Sněžkou, Velké i Malé Úpy, až přijede na Pomezní boudy. Na tuto hlavní trasu navazují (mimo hlavní přestupní stanice ve Vrchlabí) také další autobusové i vlakové přípoje. Autobusy přepravují minimálně 6 jízdních kol. Na hlavních trasách jsou vybaveny přívěsem na přepravu 20 až 38 jízdních kol. Cyklobusy jsou sice speciálně upraveny pro přepravu kol, svézt se v nich mohou však také pěší turisté.
 

Další trasy a převoz elektrokol

cyklobusMimo hlavní páteřní červenou trasu č. 1 (uveze 20 kol) jsou v provozu také další užitečné linky. Trasa 2 fialová jezdí na trase JilemniceHorní Mísečky 3x denně a přepraví 11 kol. Velmi dlouhou trasu má linka č. 3 zeleně značená – ta vás sveze na z Hradce Králové přes Dvůr Králové na Kuks, do  Vrchlabí a Špindlerova Mlýna, končí dokonce až na Špindlerovce! Z Hradce jede jednou denně a během dne pak čtyřikrát jede z Vrchlabí na Špindlerovku, na zpět do Hradce vyráží večer ze Špindlu.

Linka 4 žlutá je víkendová a svezete se s ní po trase Hradec KrálovéÚpiceTrutnovMalá Úpa a zpět, uveze 38 kol. Linka 5, tmavě modrá: HarrachovRokytniceHorní MísečkyZlaté návrší jezdí z Harrachova do Rokytnice a odtud přes Františkov a Rezek do Vítkovic v Krkonoších a na Horní Mísečky a pokračuje po krátké přestávce až na Zlaté návrší. Jedinečný spoj, který v běžném jízdním řádu nenajdete, umožní naplánovat zajímavé výlety po západních Krkonoších – vyveze vás až nahoru na hřeben. Je určen ale pouze pro pěší turisty. Z Míseček na Zlaté návrší jezdí ještě "pendl" označený jako linka 7, světle modrá. Sveze však opět jen pěší turisty. Obě linky jezdí denně od 3. 6. do 1. 10. 2023.

cyklobus krkonošeLáká vás rozhledna Žalý, ale odrazuje dlouhé stoupání z Vrchlabí či Jilemnice? Využijte linku cyklobusu č. 6, hnědou na trase JilemniceBeneckoVrchlabí. Vyveze vás na Benecko, odkud můžete přes rozhlednu pokračovat na Rovinka, Mísečky či do Špindlerova Mlýna. Linka č. 8 tmavě zelená jede do července a od září do 1. října o víkendech a během prázdnin denně mezi Vrchlabím a Strážným. Trochu stranou pak je poslední krkonošská linka č. 9, růžová na trase Trutnov – Babí – Žacléř – Lampertice – Trutnov. Jezdí o víkendech od 29. 4. do 29. 10. 2023.

Klasická jízdní kola vám vezmou do cyklobusu určitě, ale jak je to s elektrokoly? I ty vám v Krkonoších cyklobus přepraví také, je však třeba chránit baterii. Proto ji, prosíme, před nástupem z kola sundejte.

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších Životní styl

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Jilemnice

Jilemnice

Ve městě v podhůří západních Krkonoš si prohlédnete spousty zajímavých míst, jaká jinde nenajdete. Pozornost přitahuje takzvaná Zvědavá ulička, novorenesanční zámek s expozicemi Krkonošského muzea, unikátní mechanický Metelkův betlém anebo radnice s nejčastěji bijícími hodinami v Česku.

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Když odbočíte ze silnice spojující Jablonec nad Nisou s Harrachovem do jednoho z řady údolí, ocitnete se v malebném horském městečku s impozantním pozadím Lysé hory a Kotle. Coby vstupní brána do Krkonoš i Jizerských hor Rokytnice nad Jizerou nabízí bohaté možnosti pro celoroční rekreaci.

Cyklobusy Krkonoše 2024

25. 5.29. 9.
Cyklobusy Krkonoše 2024

Krkonošské cyklobusy budou k dispozici cyklistům až do konce září 2024 (posledního víkendu v září). Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí sedm autobusových linek – od západu po východ.

Rovinka – horské sedlo západních Krkonoš Příroda

Rovinka – horské sedlo západních Krkonoš

Rovinka je významné horské sedlo (851 m) a rozcestí mezi Špindlerovým Mlýnem a obcí Benecko. Turisté zde naleznou odpočívadlo a menší občerstvení. Sbíhá se sem sedm cest.

Harrachov

Harrachov

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

Benecko

Benecko

Benecko leží v západních Krkonoších. Není tak známé jako Harrachov, Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, ale na rozdíl od nich se neuvelebilo v údolí, ale na jihozápadních svazích Janského vrchu a hory Žalý. Z ní na Benecko shlíží kamenná rozhledna, kterou v roce 1892 dal postavit Jan Harrach.

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě Ubytování

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Pomezní bouda v Horní Malé Úpě se nachází nedaleko státní hranice s Polskem. Na místě Pomezní boudy se nacházel nejstarší hostinec v Horní Malé Úpě, který fungoval od roku 1870.

Rozhledna Žalý v Krkonoších Příroda

Rozhledna Žalý v Krkonoších

Jediná kamenná rozhledna v Krkonoších je opět otevřena ve standardním letním provozu. Z rozhledny, která je přístupná za příznivého počasí, je krásný kruhový rozhled nejen na Krkonoše, ale i do širokého okolí. Přijďte pobejt! Čeká na vás atmosféra hor, dřeva a kachlových kamen.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům Příroda

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Pomezní Boudy v Krkonoších Památky

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Další aktuality

Už ho nesou: Trutnovské dračí slavnosti se blíží!

Devatenáctý ročník originálních slavností, jejichž organizátoři se snaží oživit pověst o zabití draka a založení města Trutnova, vypukne už v pátek 3. května 2024 na Krakonošově náměstí. Městské dračí slavnosti s neobvyklým názvem „Už ho nesou!“ se konají vždy začátkem máje a nabízejí všem generacím zcela nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Letošní motto zní Tisíc let brněnského draka.
Zážitky, Královéhradecký kraj

Česko mezi řádky: Divá Bára, Vestec a Božena Němcová

Výlety s Boženou Němcovou (1820–1862), nejslavnější spisovatelkou národního obrození, většinou míří do Babiččina údolí, dějiště jejího nejznámějšího díla Babička. K nejoblíbenějším a nejčtenějším dílům patří také povídka Divá Bára. Ta se ale odehrává jinde: pojďte odhalit její tajemství s Kudy z nudy!
Kultura, Královéhradecký kraj

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Orlických hor a do Kladska

Pojďte s Kudy z nudy objevovat krásy Orlických hor! V dosud neobjeveném přírodním ráji se bude líbit všem: milovníkům rozhleden, dalekých výhledů i nejrůznějších historických i technických památek. A protože se budeme pohybovat v horách a údolích, kudy prochází česko-polská hranice, podíváme se i k sousedům.
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Životní styl, Královéhradecký kraj

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Příroda, Královéhradecký kraj

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Příroda, Královéhradecký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Kultura, Královéhradecký kraj