ÚvodAktualityCestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři
Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíckári
Příroda

Cestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři

Správa NP a CHKO Šumava vylepšila nabídku turistického vyžití na území Národního parku Šumava také pro turisty na vozíku. V rámci programu Na skútru po Šumavě nabízí výlety pro návštěvníky s pohybovým handicapem. Zájemci se mohou registrovat na portálu Národního parku Šumava.

ŠumavaSpráva Národního parku Šumava nabízí turistům s handicapem možnost turistického vyžití pomocí speciálních výletů. Jedná se o výlety s doprovodem na skútru. Pro rok 2020 jsou v nabídce hned tři trasy: do Nového Údolí, okolo hory Stožec a přes Spálenec. Výlet yjsou určené pouze pro návštěvníky na vozíku a držitele průkazu ZTP nebo ZTPP. Volné kapacity mohou zaplnit také senioři starší 65 let.

Účastníci výletů se povezou na elektrickém skútru HS-928 Elite, který je součástí řady kompenzačních pomůcek určených pro tělesně postižené osoby, osoby se sníženou schopností mobility, postižením dolních končetin nebo s různým stupněm ochrnutí. Při výběru trasy pečlivě zvažte své síly a možnosti. Vždy je možné přizpůsobit trasu účastníkům – po dohodě s průvodcem na místě. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na informační středisko Stožec.
 

Jak se na výlet přihlásit

Rokytská slaťNa výlety je nutné se přihlásit předem, a to pomocí webových stránek npsumava.cz/na-skutru-po-sumave/. Vyberete si z nabízených tras, zarezervujete si termín a potvrzení vám přijde na mail. Týden před vyjížďkou potvrdíte pak rezervaci přímo průvodci. Ten se s vámi sejde v 10:00 na výchozím místě (Stožec, Informační středisko Správy NPŠ). Před startem ještě uhradíte 400 Kč průvodci a pak následují proškolení, zkušební jízda a následně odjezd do terénu.

Vyjížďky se konají na vlastní nebezpečí, pokud při proškolení seznáte, že máte z jízdy jakékoli obavy, požádejte průvodce o delší proškolení, kratší trasu nebo vyjížďku zrušte. Nikdo se proto na vás nebude zlobit.
 

Kam vás letošní trasy zavedou?

vltava šumavaOkolo hory Stožec, za výhledy na Vltavský luh
Cestou budete mít výhledy na unikátní ekosystém Vltavský luh a do lesních porostů. Pojedete 2 kilometry jedinečnou vesnicí Dobrá na Šumavě – dnes vesnická památková zóna.
Trasa: Stožec – Stožecká luka – osada Dobrá – Vltavský luhČerný kříž – zpět do Stožce
Délka: cca 18 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Nové Údolí – kousek Šumavy na konci světa
Trasa: Stožec – Údolská cesta – Zelená cesta – Rosenauerův pomníkNové Údolí – zpět do Stožce
Délka: cca 24 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

šumavaSpálenec – po stopách historie
Trasa A (kratší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Dolnokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Trasa B (delší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Krásná hora – Hornokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Délka: trasa A cca 12 km, trasa B: cca 15 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Šumava se stále více zpřístupňuje osobám se zdravotním postižením. Ti se mohou dále těšit na nový areál lesních her pro nevidomé, mluvící stromy nebo knihu v Braillově písmu, která vyjde zhruba za měsíc. Vše v rámci projektu Šumava pro všechny.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Venkovní areál a geologická expozice Stožec Příroda

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě Památky

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Další aktuality

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
Zážitky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na sobotu 4. května 2024 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
Památky, Plzeňský kraj

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Zážitky, Plzeňský kraj

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Kultura, Plzeňský kraj

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Památky, Plzeňský kraj

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Letní sporty, Plzeňský kraj

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Zážitky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Zážitky, Plzeňský kraj