ÚvodAktualityKdyž v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky
Zimní sporty

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

  • 2. prosince 2023
Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.

Zimní radovánky na bobech v parcích a parčících

prahaPo bobovací aféře s vyhnanými dětmi ze svahů Petřína za pomocí městských strážníků bylo v únoru 2021 ustanoveno, že se na většině Petřína sáňkovat (a bobovat) může. Vyhláška to zakazuje jen na některých místech. Ty jsou  označeny cedulí. Podle vyhlášky je v Seminářské zahradě sáňkování zakázáno zejména nad dětským hřištěm, které je vedle mateřské školy Hellichova.

Několik svahů a svážků nabízejí Riegrovy sady, rozsáhlý park na Vinohradech s několika svahy a pěknými výhledy na Prahu. Navíc tu najdete Mlíkárnu, vyhlídkový pavilon s kavárnou. Tip pro starší a pokročilé: jděte si sem zabobovat nebo zasáňkovat až večer, kdy už rodiče zaženou menší děti domů, bývá tu volněji. Pěkné terény nabízí park Folimanka na svazích Nuselského údolí a s malými dětmi zajděte do parku Jezerka, kde jsou svahy krátké, ale nejmenší se na nich vydovádí.
 
bobování prahaSkvěle se jezdí také na Vítkově, a to na svahu na žižkovské straně přímo nad ústím Žižkovského tunelu. Pozor, kopec je opravdu hodně strmý, pozvolnější a kratší terény najdete u Ohrady, kde směrem k památníku míří ulice Pražačka, a to mezi Pražačkou a Kališnickou ulicí. Kratičké svážky najdete také ve Stromovce a na Letné, ale počítejte s tím, že jsou opravdu jen pro nejmenší jezdce, kterým stačí jen mírný sklon a pár metrů.

Na druhé straně Prahy se nabízí parčík pod bývalým libeňským plynojemem na Palmovce. Hezké terény stranou veškeré dopravy nabízí také park Na krejcárku pod plaveckým bazénem ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka a park Pod Korábem v Libni. Dobře si zajezdíte i na Parukářce, kde na rozdíl od jiných parků není tolik stromů, anebo v rokli u Okrouhlíku jižně od stanice metra Ládví.
 

Boby a sáně dále od centra

bobováníČím víc se budete vzdalovat od centra města, tím víc kopců objevíte, zejména těch bezejmenných, kam se chodí klouzat děti z okolí. Sáňkuje a bobuje se třeba na svazích v Modřanské rokli mezi městskými části Modřany a Libuš, na okrajích Ďáblického háje, v Šárce a v Prokopském údolí a na svazích kolem Hostivařské přehrady.
 
Díky poloze uprostřed zalidněného sídliště se hojně využívá Centrální park u stanice metra Háje; za kostelem Matky Terezy objevíte pár kopečků, které menším dětem ke sklouznutí bohatě stačí. Sáňkovat se dá i na Ladronce kousek od stejnojmenné restaurace, v Kunratickém či Milíčovském lese.
 

Na běžkách bílou Prahou

běžky HvězdaNazout běžky v Praze a okolí je pro milovníky bílé stopy opravdový svátek. Dostatek sněhu na lyžování totiž napadne v hlavním městě průměrně jednou za čtyři roky. Mezi nejznámější místa k lyžování patří rovinaté okruhy u obory Hvězda. Lyžování po širokých cestách si užijete jak klasicky, tak i skate stylem.
 
Nádherný výlet se nabízí v Divoké Šárce – od konečné tramvaje Šáreckým údolím kolem koupaliště okolo Šáreckého potoka a Tichou Šárkou na Jenerálku. Odtud můžete zpět do centra využít autobus na Bořislavku. Anebo se v druhém směru nechte převézt do Horoměřic a vraťte se do Šárky přes svatou Juliánu a Purkrabským hájem zpět ke konečné tramvaje.
 
běžky prahaNa druhé straně Prahy můžete na projížďku do Kunratického lesa. Proniknout se do něj dá například od zastávky autobusu „Ústavy Akademie věd“, od metra C „Roztyly“ či od ulice Na Ovčíně. Lesopark nabízí nádherné okruhy okolo rybníka Labuť, kolem Velkého altánu i pod zříceninou hrádku krále Václava IV.
 
Od Petrovic se dá dostat do Lesoparku Hostivař a projet se okolo Hostivařské přehrady. Pokračovat můžete okolo Toulcova dvora starou Hostivaří přes Sady zahradnické mládeže do Záběhlic Hamerskému rybníku.
 
Vyzkoušet lze i běžkařské trasy v Ďáblickém háji. K dispozici je zde okruh na klasiku i bruslení. Trasa vede i přes nejvyšší vrchol Ďáblického háje 359 m vysoké Ládví. Na dohled jsou i místní turistické atraktivity Ďáblická skládka, Hvězdárna Ládví nebo Kobyliská střelnice.
 
stromovkaKdo hledá spíše rovinaté terény, tomu se bude líbit ve Stromovce. Tady si dejte pozor zejména na jezdce na koních, kteří mohou porušit vyjetou stopu. Zkusit můžete okruh od Výstaviště v Holešovicích (Planerária) k restauraci Vozovna, pak k rybníčkům a slepému rameni Vltavy Malé říčce, podchodem pod tratí pod Místodržitelský letohrádek a Šlechtovku zpět k Planeráriu. Kdo touží po delším výletu, ať pokračuje od rybníčků na Císařský ostrov a okolo Zoo Praha po cyklostezce A2 Vltavská může dojet do Zámků, Klecánek nebo dál směrem na Kralupy.
 
běžky v parkuStejná cyklostezka A2 Vltavská nabízí pěkný výlet i na druhou stranu, proti proudu řeky. Výchozím místem bude nádraží Modřany odkud se dá pokračovat pod Radotínský most a na Zbraslav.
 
Krásný je i výlet okolo Berounky po cyklostezce A1, např. od Barrandovského mostu, Chuchle či Lahovic. Dojet se dá třeba až na Karlštejn.

Na východě Prahy je pěkné lyžování v rozlehlém Klánovickém lese. Výchozím bodem může být vlaková stanice Praha-Klánovice. Odtud se rozbíhá síť značených cest a stezek na Nové Dvory, Štamberk, naučná stezka Klánovickým lesem nebo naučná stezka Lesní galerie.
Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy Příroda

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou Letní sporty

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze Příroda

Přírodní památka Milíčovský les a rybníky v Praze

Dnes chráněné území bylo založeno počátkem 18. století jako obora s bažantnicí při Milíčovském dvoře. V současnosti je les oblíbeným místem relaxace lidí z nedalekého sídliště.

Lesopark Letňany Příroda

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie Příroda

Vrch Vítkov v Praze – připomínka české historie

Dominanta tyčící se nad Prahou, připomínka slavné české historie – to je pražský vrch, který ve své nejvyšší části dosahuje výšky 270,4 m.n.m. a rozděluje od sebe čtvrtě Karlín a Žižkov.

Park Jezerka v Nuslích Příroda

Park Jezerka v Nuslích

Park byl vybudován po roce 1946. Park využívá přirozený terén malého údolí v okolí bývalé usedlosti Šustrovka, v které je nyní divadlo Na Jezerce. V parku vyvěrá pramen známý také pod jménem Libušina lázeň, který napájí malý rybníček.

Riegrovy sady na pražských Vinohradech Příroda

Riegrovy sady na pražských Vinohradech

Městský park Riegrovy sady najdete v pražské čtvrti Vinohrady. Tyto vinohradské sady, pojmenované po významném českém politikovi, se právem řadí mezi nejvyhledávanější místo s možností posedět v příjemných hospůdkách s neopakovatelným výhledem na Pražský hrad nebo Petřín.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4 Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka Příroda

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Park Folimanka u Nuselského mostu Příroda

Park Folimanka u Nuselského mostu

Park Folimanka se nachází v místě bývalé usedlosti a vinic na pomezí dnešních městských částí Praha 2 a 4. Svůj název dostal po již neexistující usedlosti a vinici, jejíž první majitel se jmenoval Jakub Foliman (Forman).

Letenské sady v Praze Příroda

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře Příroda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře

Na místě, kde se před staletími odehrávala Bitva na Bílé hoře, leží oáza klidu, kde můžete zapomenout na uspěchaný život velkoměsta. Celý objekt letohrádku Hvězda provází číselná symbolika. Půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy (hexagram) symbolizuje spojení dvou protikladných sil do vzájemné harmonie.

Hostivařský lesopark Příroda

Hostivařský lesopark

Hostivařský lesopark vznikl v 60. letech minulého století jako rekreační zázemí pro nově budované pražské Jižní Město. Nový les vyrostl převážně na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy Příroda

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.

Běžkařské trasy v Ďáblickém háji Zimní sporty

Běžkařské trasy v Ďáblickém háji

Kam na běžky v Praze? ... aneb když v Praze nasněží... Nejoblíbenější místa na běžky v Praze jsou především v lesoparcích.

Přírodní rezervace Klánovický les Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky Letní sporty

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha