ÚvodAktualityKam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky
Zážitky

Kam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

  • 16. července 2022
„Vodník! A říká mi Fando!“ – vzpomínáte na scénku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Pozveme vás na místa, kde se vodnické scénky natáčely, do jižních Čech na Čochtanovu Třeboň i na další vodnické kratochvíle, třeba výstavu, procházky a vodnické sochy.
Proč se Čochtanova Třeboň pořádá právě v Třeboni? Zkrátka proto, že když spisovatel a herec Jan Werich přemýšlel, kde by mohl být doma slavný vodník Čochtan ze hry Divotvorný hrnec, napadlo ho místo vodníkům zaslíbené: jižní Čechy a Třeboňsko se stovkami rybníků a Zlatou stokou. A právě v Třeboni můžete od pátku 12. do neděle 14. srpna 2022 vidět vodnickou čeládku v plné kráse.
 

Výlet za Čochtanem

Program letošní 25. Čochtanovy Třeboně začíná v pátek 12.8. na nádvoří třeboňského zámku. Hlavním lákadlem pro děti je Čochtanův pohádkový svět, sobotní dopoledne v zámeckém parku spojené s plněním úkolů, vodnickým kolem štěstí a vodnickým salonem krásy. Bude se hledat zpívající vodnický supertalent, chystá se vodnická módní přehlídka, k tomu bude hrát muzika, zlatým hřebem odpoledne pak bude tradiční průvod vodníků a rusalek kolem Zlaté stoky. Večer se chystá rej bludiček a strašidel se světýlky u rybníka Svět.

A co je ve městě dál k vidění? S dětmi můžete navštívit třeba expozici Třeboň v marcipánu, neobvyklou galerii, čokolaterii a zábavnou dílnu s prodejnou sladkých suvenýrů, anebo Dům Štěpánka Netolického; najdete tu expozici třeboňského rybníkářského dědictví a na dvorku úžasný a funkční model Zlaté stoky, kde se za pomoci malých stavidel dají napouštět a vypouštět jednotlivé rybníky.
 

Další pohádková místa pro vodníky a vodnice

  • Pokud chcete vědět, jaké druhy vodníků lze na našem území potkat, který je vzácný a čím se říční vodníci liší od jejich kolegů v rybnících, vydejte se na prohlídku pohádkového okruhu zámku Choltice. Patronem zdejšího Muzea vodníků je oblíbený herec Josef Dvořák.
  • S bubáky a hastrmany Josefa Lady se seznámíte na Vodnických vycházkách. Vedou Posázavím a Ladovým krajem a na cestovatele tu čekají informační tabule, Ladovy ilustrace, odpočinková místa a dětská hřiště.
  • Další Vodnická stezka se proplétá lesy kolem Hradce Králové podél rybníků Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst vodnickou pohádku.
  • Legendou mezi pražskými vodníky býval Kabourek, velký milovník piva a prý dobrák od kosti. Jeho sochu najdete na Čertovce u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna. Jeho autorem je malostranský patriot sochař Josef Nálepa, který jako jeden ze dvou lidí na světě portrétoval Salvadora Dalího.
  • A ještě víme o jednom hastrmanovi: jde o hrdinu románu Hastrman Miloše Urbana, oceněný Magnesií Literou. Podle knížky natočil divadelní režisér a hudebník Ondřej Havelka stejnojmenný film, a to na Českolipsku v kraji pod horou Vlhošť. Na mostku přes Bobří potok vytékající z Dolanského rybníka sedí dvě sochy: na jednom konci odpočívá panna, na druhém číhá hastrman.
  • Další slavný filmový vodník se proháněl na kole po Českém ráji: vzpomínáte film Jak dostat tatínka do polepšovny? Vodník alias děda (Josef Karlík) malého Vaška se na kole málem srazí s pošťákem Fandou (Petr Nárožný), který vykřikne: „Vodník! A říká mi Fando!“, zazmatkuje a nakonec skončí i s babetou v rybníku? Scéna se natáčela u známého rybníku VidlákPodtroseckém údolí.
Pohádkový Chlum 2024

29. 7.2. 8.
Pohádkový Chlum 2024

První srpnový týden převléknou vodníci jihočeský Chlum u Třeboně do pohádkového hávu. Rybník Hejtman a jeho okolí přivítají velký festival pohádek, písniček a tvoření pro rodiny s dětmi.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově Kultura

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Čochtanova Třeboň

9. 8.11. 8.
Čochtanova Třeboň

K létu v Třeboni už léta patří velké setkání vodníků, rusalek, a dalších vodních živlů pod názvem Čochtanova Třeboň. Letošní ročník se koná od 9. do 11. srpna.

Muzeum strašidel Pelhřimov Zážitky

Muzeum strašidel Pelhřimov

V pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka Památky

Socha panny a hastrmana u Dolanského rybníka

Nedaleko cesty po červené značce z Holan do Stvolínek, objevíte mostek přes Bobří potok, vytékající z Dolanského rybníka. Právě sem, na více než příhodné místo, byly instalovány dvě sochy, panny a vodníka neboli hastrmana.

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě Kultura

Michnovský letohrádek alias Rybářský dům na Kampě

Malebný domeček na pražské Kampě budou znát všichni milovníci českých filmů, jako příbytek vodnické rodiny ze snímku Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. V památkově chráněné budově vzniklo kulturní a komunitní centrum, které využívají skautské oddíly a obyvatelé Prahy.

Naučná stezka Vodnické vycházky Příroda

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

Ráj dřevěných soch Ostravice Kultura

Ráj dřevěných soch Ostravice

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch od místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Galerii pod širým nebem v Biskupské zahradě řezbář nadále rozšiřuje.

Mlýn vodníka Slámy Gurmánská turistika

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.

Rybník Vidlák v Českém ráji Příroda

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Vodnická stezka v hradeckých lesích Příroda

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Nová vodnická stezka provází návštěvníky podél soustavy tří rybníků – Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhoá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst pohádku, kterou napsala spisovatelka Marta Pohnerová.

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem Památky

Zámek Choltice – za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti – to je podtitul expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe. Zajímavá je i expozice historické lékárny.

Mlýn Dřevíček – Mlynářské muzeum v Horním Dřevíči Památky

Mlýn Dřevíček – Mlynářské muzeum v Horním Dřevíči

Potomek původního mlynáře znovu otevřel jediný funkční mlýn v Královéhradeckém kraji. Mlýn Dřevíček vás zve k návštěvě malého muzea v oboru mlynářském a k poznání práce mlynáře a jeho pomocníků jak se odehrávala v malém venkovském mlýně v období mezi světovými válkami.

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu Zážitky

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku Příroda

Vodní svět Úštěk – svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě Příroda

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady Památky

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel Zážitky

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Vstupte do tajemného světa Kutnohorských pověstí – setkáte se tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jak praví pověsti. V interaktivní expozici jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové.

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně Příroda

Naučná stezka Karla Jaromíra Erbena v Miletíně

Naučná stezka K. J. Erbena je okruh vedoucí městečkem Miletín a jeho okolím. Byla vybudována s cílem seznámit návštěvníky Miletína s životem a dílem významného spisovatele. Stezka se skládá ze dvou samostatných okruhů – jeden měří 5 km, druhý 14 kilometrů.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí Příroda

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Další aktuality

Kalendář 2024: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
Životní styl, Jihočeský kraj

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná nová sezóna

V sobotu 11. května začíná na Šumavě 27. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Od 12:30 budou připraveny na Jeleních Vrchách u horního portálu plavebního kanálu fanfáry, které letošní sezónu zahájí. Odpoledne ve 14:30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
Kultura, Jihočeský kraj

Na výlet lodí po hladinách Orlické a Slapské přehrady

Chcete zažít nevšední výlet? Doplňte ho plavbou lodí. Od května se můžete o víkendech vydat na oblíbené plavby po Orlické přehradě či od Prahy k Slapské přehradě. O letních prázdninách pak plují lodě četněji. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké jsou možnosti výletních plaveb.
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat Tábor za jeden den

Vede vaše cesta do jižních Čech přes Tábor? Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne. Tábor společně s námi poznáte jako krásné historické město, vonící čokoládou i marcipánem, se spoustou zajímavých míst.
Zážitky, Jihočeský kraj

Český Krumlov láká na kouzelné slavnosti

Pohádkově krásné prostředí středověkého města a magie prvomájové noci – dějiště oslav měsíce lásky je připraveno. Od úterý 30. dubna do středy 1. května 2024 nabídne Český Krumlov tradiční oslavy příchodu jara – promění se v Kouzelný Krumlov. Nebude chybět čarodějnický rej, stavění májky, hudební produkce či lampionový průvod. První máj poté nabídne volně přístupné výstavy a expozice v rámci Dne otevřených muzeí a galerií nebo prohlídky města s průvodcem či komentované prohlídky bylinkové zahrady.
Zážitky, Jihočeský kraj

Nouzová nocoviště nabízejí pomoc turistům, kteří prochází Šumavu

Nouzová nocoviště v Česku fungují na Šumavě nejdéle. Nacházejí se především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Všechna slouží pouze jako nocoviště, tedy pro přespání. Kempování je zde zakázáno, stejně jako rozdělávání ohňů, kromě Poledníku, kde je k dispozici venkovní krb.
Ubytování, Jihočeský kraj

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Zážitky, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Památky, Jihočeský kraj