ÚvodAktualityMuzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky
Zážitky

Muzea a výstavy, kde si letos prohlédnete panenky i jiné hračky

  • 19. června 2023
Dřevěné, porcelánové i z umělé hmoty, stařičké i moderní, ve značkovém oblečení anebo v šatičkách, šitých, háčkovaných nebo pletených podomácku – takové jsou panenky, které si prohlédnete v muzeích. A protože jich je opravdu nepřeberné množství a staly se oblíbeným sběratelským artiklem, často jde o muzea, kde hrají prim právě panenky a na jiné hračky zbylo jen málo místa. Kde je najdete a čím je které místo jedinečné vám prozradí portál Kudy z nudy.
Není důležité, které muzeum je největší nebo nejznámější; panenkám je ve všech expozicích věnována náležitá pozornost a společně s kočárky, knížkami, domečky, miniaturním nábytkem, nádobíčkem, drobnými hračkami a dalšími doplňky vypovídají o době, kdy byly vyrobené. Samozřejmostí jsou ve většině muzeí dětské koutky, kde se dá kreslit, tvořit a hrát – i když určitě nebudou tak velké a bohatě vybavené, jak byste si vy a hlavně děti přáli.
 

Muzea, kde panenky hrají hlavní roli

PanenkaPohádkovou atmosféru má díky neobvyklým historickým interiérům Svět kostiček a panenek v podkroví zámku ve Zruči nad Sázavou. Je zde opravdový ráj hraček. Uvidíte hrady, zámky, zvířátka i panáčky – vše sestavené z pestrobarevných kostiček. Uvidíte také panenky, pokojíčky, kuchyňky, ale i medvídky, kočárky a dětské knížky. Vaše děti si budou moci zahrát s panenkami, se kterými si hrály vaše babičky, nebo postavit hrad či autíčko z kostiček. V dětském koutku je připraveno nepřeberné množství kostiček i panenek a stačí si jen začít hrát. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 70/50 Kč.

Podobně má otevřeno také Muzeum domečků, panenek a hraček poblíž zámkuLitomyšli. V šesti místnostech uvidíte všechno, co kdysi potřebovaly ke hrám „maminky panenek“. Sbírka zahrnuje hračky od roku 1850 po současnost. Raritou jsou domečky a pokojíčky, a to od komnat princezen přes venkovské bydlení až po americké farmy. Nudit se tu nebudou ale ani kluci – objeví zde autíčka, vláčky, cirkus, kolotoče, nože i obchody, školy a hospodu Veselka. Prohlídka stojí 85 Kč a otevřeno je až do konce září denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Muzeum panenek a medvídkůOd června do září má otevřeno Muzeum panenek a medvídkůTroskovicích pod hradem Trosky. Rozsáhlá expozice čítající více než 2 000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od počátku 19. století až po současnou uměleckou produkci, prohlídka stojí 140/100 Kč. Muzeum povyšuje fenomén panenka nad pouhou hračku – snaží představit panenku i v jiných funkcích, které kdy zastávala a zastává. K vidění jsou zde například učební panenky budoucích zdravotnic, panenky určené k výchově k rodičovství, a to od roku 1840, až po současné robobaby. Jako jediná instituce tohoto druhu získalo muzeum povolení Policejního presidia v Praze vystavit policejní panenky Páju a Jáju usnadňující komunikaci při výslechu zneužívaných dětí.
 

Muzea, kde nejsou jen panenky…

Medvídek…ale také medvědi, vojáčci, mechanické stroje, vláčky, stavebnice a další dětské hračky jsou ještě častější než specializované expozice panenek. Rozhodně stojí za vidění, třeba celoročně otevřené Muzeum hračekOstravě, které vlastně nabízí několik muzeí v jednom. Kromě expozice starých hraček je tu část pojmenovaná Disneyana, Figurkov se stovkami postaviček, které znáte z pohádek i celovečerních filmů a pravidelně obměňovaná expozice sběratelství. Vstupenka stojí 149/99 Kč.

Spousty panenek jsou k vidění také v Muzeu hračekJablonci nad Nisou. I tady je otevřeno celoročně a k vidění jsou panenky a další kousky převážně z let 1940–1989, které si možná ještě pamatujete ze svého dětství; vstupné stojí 60/50Kč.

Celoročně otevřené je rovněž Muzeum hraček na Pražském hradě. V několika sálech muzea je vystaven bezpočet unikátních starých evropských a amerických hraček. Můžete si prohlédnout hračky od dob antického Řecka až po nejoblíbenější hračky současnosti. Zajímavé je sledovat, jak probíhal vývoj panenek a jejich pokojíčků, ale také dřevěných a plechových hraček. Za povšimnutí rozhodně stojí expozice nejstarších plyšových medvídků a panenek Barbie. Nejsou opomenuty ani novodobé hračky, na malé návštěvníky se tak těší nespočet robotů a legendární postavy z Hvězdných válek. Otevírací doba muzea je každý den včetně pondělí od 9:30 do 17:30, vstupné stojí 180 Kč.

MedvídekOd dubna do listopadu můžete navštívit Muzeum historických hraček na zámku v Benátkách nad Jizerou (vstupné 100/70 Kč), od dubna do října Muzeum hračekRychnově nad Kněžnou (vstupné 90/70 Kč) anebo Muzeum hračekLednici (vstupné 95/70 Kč). Od dubna do září mívá každou neděli otevřeno Muzeum motocyklů a hraček v Šestajovicích (vstupné 80/70 Kč), o víkendech, či jindy po telefonické domluvě, můžete navštívit Muzeum technických hraček ve Velvarech (vstupné 60/30 Kč)..
 

Výstavy panenek 2023

PanenkaBěhem letošního roku můžete navštívit také několik výstav panenek. Jak bydlely panenky od konce 19. století po 80. léta 20. století se dozvíte na stejnojmenné výstavě v Oblastním muzeu v Děčíně. Uvidíte více než 60 miniaturních pokojíčků pro panenky – některé představují bohaté zařízení domů s detailním nádobíčkem a doplňky, které sloužily nejen ke hře a zábavě, ale i k poučení dětí. Zjistíte zde také, jak se lišily hračky podle společenského postavení, módy a tradic. Výstava je skvělou příležitostí pro společnou rodinnou zábavu a vzpomínání na dětství. Přístupná je od 1. června až do ledna 2024, za vstupné dáte 100 Kč.

Panenky nazvané trefně "šklebíci" se nacházejí v Turnově, v blízkosti náměstí Českého ráje. K vidění je zde 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Jedná se o panenky vyráběné v limitovaných sériích v 90. letech ve Španělsku. Tyto panenky vyjadřují emoce dětí a lidí. Jde o největší sbírku těchto panenek  v České republice. Výstava zůstane otevřena do 29. října 2023.

S čím si hráli princezny a princové? Na zámku Dobříš naleznete v opravené Oranžerii novou výstavu historických panenek, která je zde od 13. června do 31. srpna. Panenky byly odnepaměti oblíbenou součástí každého zámku, hrávaly si s nimi princezny a princové. Několik desítek panenek různých velikostí doplňuje roztomilý nábytek pro panenky, který byl vyroben už v roce 1910, jídelní židlička/stoleček pro panenky, vějíře, kočárky či kočárek-rikša s panenkou, který je přes 70 let starý. Krásné panenky věnovala zámku Dobříš sběratelka paní Dvořáková ze Sloupu u Davle. Vstupné na výstavu je 30 Kč.
Muzeum hraček Lednice Kultura

Muzeum hraček Lednice

Sbírka historických hraček v netradičně pojatých výstavních prostorách rodinného domu historického centra Lednice. Expozice je rozdělena do několika částí, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout hračky z období 19. a 20. století.

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava Kultura

Muzeum hraček Ostrava – poznání i zábava

Muzeum hraček Ostrava nabízí ke zhlédnutí tisíce exponátů v několika sekcích. Uvidíte zde hračky a hry od poloviny 19. století po současnost. Přijďte si užít Historické hračky, Retro hračky, Disneyanu (vše kolem Walta Disneyho) a Sběratelství. Navíc sekce Sběratelství se každého půl roku obměňuje.

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích Kultura

Muzeum panenek a medvídků v Troskovicích

Nedaleko zříceniny hradu Trosky v Troskovicích se nachází muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice čítající více než 1000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Expozice svým ojedinělým rozsahem zaujme návštěvníky všech věkových skupin.

Výstava panenek a kočárků v Turnově

2. 3.30. 9.
Výstava panenek a kočárků v Turnově

V Turnově v blízkosti náměstí Českého ráje je k vidění 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Na výstavě jsou k vidění převážně charakteristické panenky nazývané šklebík.

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře Kultura

Muzeum Napajedla s expozicí hraček v bývalém klášteře

Muzeum Napajedla láká jak malé návštěvníky na stálou expozici hraček, tak i ty dospělé na dočasné výstavy a historické stálé expozice. Muzeum se nachází v objektu bývalého kláštera.

Muzeum motocyklů a hraček Šestajovice Kultura

Muzeum motocyklů a hraček Šestajovice

Muzeum motocyklů v Šestajovicích vás nechá nahlédnout nejen do světa motocyklů, ale i panenek, kočárků a hraček našich babiček.

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou Zážitky

Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou

Rychnovské muzeum hraček přibližuje unikátní panenky i stavebnice. Desítky historických panenek, spoustu cínových vojáčků, ale i roztodivné stavebnice, miniaturní parní stroje či pokojíčky pro panenky mohou obdivovat návštěvníci Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou Zážitky

Muzeum historických hraček na zámku Benátky nad Jizerou

V benáteckém zámku se můžete potěšit největší sbírkou historických hraček v České republice. K vidění jsou nejrůznější hračky z let 1860-1945 z Evropy, Asie i Spojených států amerických.

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum hraček v Jablonci nad Nisou

Jablonecké muzeum hraček je zaměřeno na hračky, které si pamatují naši rodiče a prarodiče. Ti se vrátí do dětských let a děti naopak poznají s čím si hráli jejich tátové, mámy, dědové a babičky. Vystavované hračky jsou převážně z období od roku 1940 do roku 1989, ale najdete zde i starší.

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl Kultura

Muzeum domečků, panenek a hraček Litomyšl

Na Zámeckém návrší v Litomyšli najdete nové Muzeum domečků, panenek a hraček sběratelky MUDr. Dobromily Filové. Muzejní expozice navazuje na úspěšné výstavy konané na druhém okruhu Státního zámku Litomyšl.

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa Zážitky

Muzeum výroby dřevěných hraček Detoa

Detoa v Albrechticích v Jizerských horách je jedním z posledních výrobců dřevěných hraček v České republice, ale i v Evropě. V areálu můžete navštívit prohlídkovou trasu, na níž můžete vidět, jak se obyčejný špalík mění v dřevěný vláček, korále nebo oblíbenou postavičku Krtečka.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech Kultura

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum dřevěných hraček a výrobků v Nové vsi Kultura

Muzeum dřevěných hraček a výrobků v Nové vsi

Ojedinělou tradici výroby hraček v Krušnohoří připomene výstava v areálu firmy NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách, která je dnes poslední ze stovky již zaniklých hračkářských firem v Krušnohoří.

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách Kultura

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách patří mezi vůbec nejstarší soukromá muzea tohoto typu v České republice. Výstavní expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen znalce, ale i laiky, děti a dámy.

Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích Zážitky

Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích

Stálá expozice panenek a nejen jich. V muzeu je k vidění také pár zajímavých kousků z dob dávno minulých v podobě starých kamen, psacích strojů z válečného i předválečného období, i nějaká ta žehlička se tam najde.

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím Kultura

Zámek Zruč nad Sázavou – zámek opředený tajemstvím

Zámek ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku nabízí prohlídkový okruh, výstup na věž a pro nejmenší zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat. V podkroví je otevřeno muzeum panenek a víceúčelový sál.

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice Kultura

Minimuzeum kočárků a panenek Město Albrechtice

Prohlédněte si rodinnou sbírku kočárků a panenek v Městě Albrechticích. Najdete zde na 80 kočárků různých typů i velkostí a přes 90 panenek. Atmosféru starých časů a dětských snů doplňují další hračky jako jsou plyšoví medvědi, dřevěná autíčka, kuchyňka nebo dřevěný panáček, který louská ořechy.

Další aktuality

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den koní na Edenu 2024, (H)Radovánky na hradu Malenovice 2024, O Pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů na zámku Velké Březno, Roštejnský hodokvas, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (11.5. – 12.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bohemia Apetit Fest, 50. ročník pochodu Přes tři hrady, Plzeňský Majáles 2024, Histo Cup Brno 2024, Brněnský Majáles 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výletní plavby na řekách a přehradách: 20 tipů, kam vyrazit na palubu lodi

Plavba na výletní lodi je vždy vítaným zpestřením každého výletu. Někdy je výletem samotná cesta, někdy vás loď může přiblížit vašemu cíli. Nechejte se inspirovat našimi tipy na plavby po přehradách, řekách a kanálech! Příjemnou plavbu vám přeje Kudy z nudy.
Zážitky

Pojďte s námi do pohádky: prohlídky hradů, zámků a pohádková místa, která budou děti bavit

Temná vůně středověku, odhodlaní muži v těžké zbroji, nebezpečí a odvaha. Anebo klečící rytíř, který vyznává lásku útlé a sličné obyvatelce královského dvora? České zámky a hrady vám nabídnou oboje. Vrátit se do historie anebo nechat své děti prožít pohádkový den nemusí zabrat víc než jedno odpoledne. Kam vyrazit do pohádky vám poradí Kudy z nudy.
Zážitky

Poznejte tajemství Třetí říše na našem území

Hrůzostrašná tajemství Třetí říše dokáží rozjitřit emoce i po mnoha letech od konce druhé světové války. I když si každoročně připomínáme utrpení Židů v koncentračních táborech anebo vyhlazení Lidic, Ležáků, Ploštiny a dalších obcí na našem území, o další činnosti nacistů v Protektorátu Čechy a Morava či zabraném území Sudet se nemluví. Věděli byste například, kde se nacházely elitní nacistické školy nebo na jakém místě se v Čechách uskutečňoval program Lebensborn? Mnoho záhad obestírá také činnost tajných podzemních továren či pobyt SS na hradech a zámcích. Kudy z nudy vám dnes nabídne právě tipy na výlet za touto černou kapitolou našich dějin.
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2024

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
Zážitky

Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara!

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále, který by měl být po celý rok oporou všech studentů. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy do Brna, Ostravy nebo Zlína.
Zážitky