ÚvodAktualityPřipomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

  • 7. března 2024
V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic, nebo Prahy. Podle legendy se Žižka narodil v Trocnově na jihu Čech, kde je jeho památník (muzejní expozice je letos uzavřena), nicméně vedle něj budovaný Archeoskanzen Trocnov zve na prohlídku. Jan Žižka zemřel v roce 1424 při obléhání Přibyslavi, nedaleko místa skonu stojí Žižkova mohyla. Už víte, kam vyrazíte na výlet? Stačí si vybrat.
Čáslav město Žižkovo?

4. 6.25. 8.
Čáslav město Žižkovo?

Městské muzeum v Čáslavi připravilo v rámci výročí Jana Žižky 600 let výstavu hodnotící význam kultu Jana Žižky a jeho spojení s Čáslaví.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno Památky

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 2024 je památník uzavřen.

Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

10. 10.13. 10.
Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

V Betlémské kapli v Praze si můžete připomenout 600. výročí úmrtí Jana Žižky.

Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu

22. 6.
Po Žižkově za Žižkou – husitská hra pro celou rodinu

Venkovní zábavně-vzdělávací rodinná hra s trasou dlouhou přibližně 2 kilometry. Na jednotlivých stanovištích se děti i rodiče formou otázek a úkolů seznámí s významnými milníky Žižkova života a dalšími významnými osobnostmi a událostmi husitského hnutí.

Trocnovské divadelní slavnosti 2024

31. 5.
Trocnovské divadelní slavnosti 2024

Zveme vás na Trocnovské divadelní slavnosti, sérii čtyř představení pod širým nebem v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, který je pobočkou Jihočeského muzea.

Symfonický koncert k 600. výročí úmrtí Jana Žižky

21. 6.
Symfonický koncert k 600. výročí úmrtí Jana Žižky

V pátek 21. června od 19 hodin rozezní Žižkovo náměstí v Táboře hudebníci Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Žižkův vojenský Tábor

12. 10.
Žižkův vojenský Tábor

Zábavně vzdělávací program připomínající dobu, kdy byl Jan Žižka přítomen v nově založeném městě Tábor. Návštěvníci projdou vojenským táborem a husitskou obcí, kde uvidí bojové vozy, stany vojáků, dobovou kuchyni, potulné hudebníky, zbraně a zbroj té doby.

Jan Žižka na jihu Čech 600 let – přednáškový cyklus

14. 5.
Jan Žižka na jihu Čech 600 let – přednáškový cyklus

V rámci projektu Jan Žižka na jihu Čech 600 let pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích sérii přednášek.

Jan Žižka na jihu Čech 600 let – trocnovské workshopy

18. 5.
Jan Žižka na jihu Čech 600 let – trocnovské workshopy

V rámci projektu Jan Žižka na jihu Čech 600 let pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích torcnovské workshopy, které se uskuteční v Archeoskanzenu Trocnov.

Jan Žižka na jihu Čech 600 let – edukační dílny

30. 5.
Jan Žižka na jihu Čech 600 let – edukační dílny

V rámci projektu Jan Žižka na jihu Čech 600 let pořádá Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích sérii edukačních dílen.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončeno má být do konce roku 2024.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin Památky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!

Středověký den – Přibyslav 1424

17. 8.
Středověký den – Přibyslav 1424

Přibyslav si mnohými akcemi po celý rok 2024 připomíná úmrtí Jana Žižky v roce 1424. Jednou z velkých plánovaných akcí je Středověký den 17. srpna 2024.

Válka a vojenství v době Jana Žižky

15. 6.
Válka a vojenství v době Jana Žižky

Celodenní akce v areálu Archeoskanzenu Trocnov nejen pro rodiny s dětmi s doprovodným programem. Vraťte se v sobotu 15. června 2024 do minulosti.

Čáslavské slavnosti 2024

22. 6.
Čáslavské slavnosti 2024

Těšit se můžete na den plný zábavy, památek a tradic.

Táborská setkání 2024

13. 9.15. 9.
Táborská setkání 2024

Historické centrum Tábora s několika náměstími, křivolakými uličkami i bohatou zelení za městskými hradbami ožívá na tři dny dávnou historií první poloviny 15. století. Časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Dobytí hradu Příběnice – rekonstrukce historické bitvy

20. 7.
Dobytí hradu Příběnice – rekonstrukce historické bitvy

Rekonstrukce historické bitvy na louce za klokotským klášterem návštěvníky přenese do událostí let 1420 a 1421, které jsou spojeny s nově vzniklým městem Tábor.

Žižkův víkend v Táboře

10. 10.12. 10.
Žižkův víkend v Táboře

Akce při příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře Památky

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi Památky

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi

Historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je spjata s Janem Žižkou z Trocnova a husity. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora Památky

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Žižkova mohyla u Přibyslavi Památky

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze Památky

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Další aktuality

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Otevřené zahrady Černínského paláce, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha

Tim Burton se vrátil do Prahy: do jeho fantaskního světa nahlédnete v Obecním domě

Americký filmový mág – producent, scénárista, básník a loutkař, propojující nevinný dětský svět s odvrácenou stranou lidské existence a také vizionář spojující s neskutečnou lehkostí animaci s hranou tvorbou, se po 10 letech se vrací opět do Prahy, aby dal svým českým obdivovatelům možnost nahlédnout do nejniternějších zákoutí své mysli. Všemožné exponáty z jeho snových, fantaskních, groteskních až hororových děl si prohlédnete od 1. května do 30. září 2024 v Obecním domě.
Kultura, Praha