ÚvodAktualityHřebčíny na jaře opět otevírají své brány návštěvníkům
Letní sporty

Hřebčíny na jaře opět otevírají své brány návštěvníkům

  • 10. května 2023
Chov koní má v České republice tradici již po několik staletí. Málokdo však ví, kam se za těmito majestátními zvířaty jet podívat. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na návštěvu českých hřebčínů.

Za bělouši do Kladrub…

Hřebčín KladrubyNárodní hřebčín Kladruby nad Labem patří mezi nejstarší hřebčíny na světě a patří na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Starokladrubští koně se zde chovají již od roku 1579, kdy byl hřebčín založen císařem Rudolfem II. Představují nejstarší původní české plemeno koní, které bylo zřejmě jako jediné plemeno na světě vyšlechtěno speciálně pro tažení kočárů císařů a králů. Pro ceremoniální účely císařského dvora byli využíváni bělouši, vraníci sloužili také církevním hodnostářům. V Kladrubech nad Labem jsou ustájeni koně základního stáda – plemenní hřebci, chovné klisny, hříbata do odstavu, koně ve výcviku, sportovní koně a koně určení k prodeji. V hřebčíně se můžete těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok pro širokou veřejnost také několik velkých slavnostních akcí, na kterých můžete vidět starokladrubské koně přímo v akci. Hlavní návštěvnická sezóna je zde od 1. 4. do 31. 10. 2023. Prohlídky jsou od úterý do neděle od 10 do 16 hodin.
 

… za vraníky do Slatiňan

kladrubáciVe Slatiňanech se můžete těšit na prohlídku stájí, které jsou již přes 70 let domovem starokladrubských vraníků. Starokladrubský vraník se, stejně jako starokladrubský bělouš, řadí mezi barokní plemena, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Hřebčín Slatiňany je od roku 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Nachází se ve východních Čechách u města Chrudimi, nedaleko Pardubic. Ke slatiňanskému hřebčínu patří výcvikové středisko Heřmanův Městec, jehož součástí je gala sedlovna se sbírkou uzdění, sedel a postrojů. Na prohlídku do Slatiňan můžete od úterý do neděle od 10 do 16 hodin. Pokud se vydáte do východních Čech, nezapomeňte navštívit také zámek Slatiňany s hipologickým muzeem, sbírkami připomínajícími život šlechty v 19. a 20. století a půvabnou zahradou.
 

Prohlídky zemského hřebčince u Písku

hřebčinec PísekCelkem třikrát týdně pořádá Zemský hřebčinec v Písku prohlídky tohoto vzácného chovatelského zařízení určené pro širokou veřejnost, a to vždy v pondělí, středu a pátek od 14:00 hodin. Po domluvě i v jiné termíny, když se sejde alespoň 10 zájemců. Areál byl vystavěn na přelomu 19. a 20. století a 1. července 2010 získal status Národní kulturní památka České republiky. Prohlídky jsou spojeny s populárním výkladem zaměstnanců hřebčince a nepochybně ve vás zanechají nostalgickou vzpomínku na tradice rakousko-uherské monarchie, ale i krásné dojmy ze zhlédnutí současného koňského osazenstva, které nyní čítá okolo šedesáti jedinců. Vstupné na prohlídku stojí 100 korun.
 

Poznejte koně Zemského hřebčince Tlumačov

tlumačovProhlídky nabízí i Zemský hřebčinec Tlumačov nedaleko Zlína, který byl založen v roce 1925. Areál slouží svému účelu kontinuálně od svého založení až po současnost, v roce 2011 byl hřebčín vyhlášen kulturní památkou. Objekty hřebčince Tlumačov jsou významnou technickou památkou svého druhu, dochovanou přibližně v podobě z počátku 20. století, tj. z doby úpravy původního hospodářského dvora z 18. století na hřebčinec. Prohlídky hřebčince prohíhají od pondělí do pátku v 10:00 a ve 13:00 hodin, o víkendu po telefonické domluvě. Vstupné je 100 korun. Za příplatek 500 Kč si můžete nechat předvést plemenného hřebce, v nabídce je i skoková ukázka teplokrevného koně či jízda kočárem.
Národní hřebčín Kladruby nad Labem Památky

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní a také na rozhlednu.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech Kultura

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků Letní sporty

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech Památky

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Zemský hřebčinec Tlumačov Letní sporty

Zemský hřebčinec Tlumačov

Zemský hřebčinec Tlumačov byl založen v roce 1925 a je členem Evropské asociace hřebčínů a hřebčinců ESSA. Objekty pro chov, odchov a výcvik koní má Tlumačov, na Buňově a na Skalách. Hlavním cílem hřebčince je produkovat plemeníky pro zemský chov.

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem Letní sporty

Dobrodružné putování na koních v okolí hřebčína Kladruby n. Labem

Vyjeďte ze svých domů z šedivého města a pojďte s námi mezi stromy, zelené louky, koupat se v pískových nádržích. Přespat můžete pod širákem nebo přímo na ranči.

Další aktuality

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu a na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
Letní sporty

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
Letní sporty

10 tipů na půjčovny motorových lodí

Toužíte po tom vydat se na plavbu po jezeře či řece na motorové lodi a strávit tak příjemné chvíle s rodinou či kamarády anebo rovnou celou dovolenou? Tak to není vůbec žádný problém. Kudy z nudy vám poradí, kde si lze loď vypůjčit, aniž byste potřebovali „lodní řidičák“. Stačí si jen vybrat a vzhůru na palubu!
Letní sporty

Dovolená na vodě: 10 tipů, kde si vypůjčit houseboat

Svou dovolenou si můžete okořenit pobytem přímo na vodě, když si pronajmete houseboat. Většinou se jedná o kotvící obytnou stavbu, která je určena především k bydlení a většinou stojí na jednom místě – v klidných ramenech řek, zátokách přehrad, na jezerech… Ubytování na takové lodi je velmi pohodlné, a navíc dodá vaší dovolené dobrodružný ráz.
Letní sporty

20 tipů, kde si užijete paddleboarding

Paddleboarding je mladý oblíbený sport, který má své kořeny (stejně jako windsurfing) na Havaji. Jde o vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Můžete se setkat i s označením SUP (Stand Up Paddle, tj. pádlování ve stoje). Paddleboarding jak ho známe dnes vznikl kolem roku 2000. Je nejrychleji rostoucím vodním sportem a lidé na něm soutěží v rychlosti, obratnosti nebo rybaření. Na plováku se můžete projíždět po klidných hladinách jezer nebo naopak na stojáka zkoušet sjet řeku. Někdo na něm cvičí jógu, druhý se opaluje. Kudy z nudy vám přináší přehled míst, kde si paddleboarding doslova zamilujete.
Letní sporty

20 tipů na vodácké půjčovny

Víkend či dovolená na vodě představuje pro mnohé nejlépe a nejkrásněji využitý volný čas. Co si ale počít, když nemáte vlastní loď? K dispozici vám budou půjčovny vodáckého vybavení, kde seženete vše, co je třeba k šťastné plavbě: kanoe, kajak či raft, pádla, vesty, helmy a mnohdy i neoprenové oblečení. Kudy z nudy přináší přehled spolehlivých vodáckých půjčoven na rozličných řekách po celém Česku.
Letní sporty

Pár tipů, kde si půjčit lodičky či šlapadla

Také vás láká možnost projížďky po vodní hladině jezera, přehrady nebo řeky na šlapadle nebo malém motorovém člunu? Nechejte se inspirovat našimi tipy a zpestřete si slunečný den na Slapech, Labi anebo připravte romantický zážitek vaší drahé polovičce na Vltavě v centru Prahy.
Letní sporty