ÚvodAktualityFotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum
Letní sporty

Fotbal to je hra: pojďte se podívat na Stadium Tour a na slavné trofeje do Slavia Museum

Fotbal, nejrozšířenější sport na světě, je samozřejmě oblíbený i v Česku. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do fotbalového muzea v Praze a na pár dalších míst – třeba tam, kde se konaly první fotbalové zápasy! Slavia Museum a Stadium Tour je součástí stadionu SK Slavia Praha, který od sezony 2022/2023 nese nový název Fortuna Arena. Fortuna Arena v pražských Vršovicích je domovskou půdou pro fotbalový tým SK Slavia Praha. Aktuálně jde o největší stadion v České republice. Uvidíte tu i kopačky, ve kterých přivedl kapitán František Plánička mužstvo Československa do finále mistrovství světa v Itálii v roce 1934.
Mnoha generacím fanoušků fotbalové Slavie se splnil sen: v pražské Fortuna Areně nedávno po vzoru evropských klubů Slavia otevřela své muzeum, mapující dlouhou historii klubu.

Ve dvou patrech stadionu si prohlédnete více než tisíc exponátů, od nablýskaných trofejí až po podepsané dresy Pavla Nedvěda a Christiana Ronalda, nejlepšího fotbalisty světa.
 

Slavia Museum v Praze: prohlídka vede i na stadion

Klubové tradice ve Slavia Museu připomíná třeba dres slavného brankáře Františka Pláničky z mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo získalo stříbrné medaile, anebo míč ze zápasu Brazílie – Československo, který podepsal legendární Pelé.

V roce 1938 ovládla Slavia v čele s kanonýrem Josefem Bicanem tehdy nejprestižnější evropskou klubovou soutěž. V muzeu si můžete prohlédnout historizující repliku slavné trofeje. Vystavené předměty často pochází ze soukromých sbírek nadšených slávistů.

Vstup do Slavia Museum a na Stadium Tour se nachází uprostřed stadionu na západní straně naproti Nákupnímu centru Eden.

Vstupenky můžete koupit on-line na Ticketportal.cz nebo na pokladnách u vstupu číslo 4 (u železniční trati) v rámci otevírací doby pokladen.
 

Máte rádi fotbal? Pak byste měli vědět, že…

  • Kolébkou fotbalu byla Anglie, u nás se poprvé hrál ve středočeské Loučni, malé vesnici na Nymbursku, a to od zřejmě roku 1889, kdy se ze studií v Cambridge vrátil princ Erich Thurn-Taxis. Při studiích v Anglii se seznámil s pravidly kopané a po návratu domů sestavil první zámecké mužstvo, na které se vzpomíná například při prohlídkách zámku Loučeň.
  • První český fotbalový klub dodnes hrdě nese jméno FK Loučeň 1893. Letopočet označuje skutečně první organizované vystoupení, které se odehrálo 18. dubna 1893 Praze na Císařské louce. Za loučeňskou jedenáctku hrál princ Erich, tři Angličané (kapitán a trenér týmu Hudgson, zahradník Mill a komorník Beckett) a hrstka místních řemeslníků, soupeřem jim byla Regatta, sportovní klub pražských Němců.
  • Byla nejstarším českým fotbalovým klubem pražská Slavia? Možná, i když na podzim 1892 byl založen pouze cyklistický klub, fotbalu se Slavia začala věnovat až o tři roky později. Jisté je, že fotbalový klub AC Sparta Praha byl založen na podzim 1893 a první utkání Sparta – Slavia se odehrálo opět na Císařské louce v roce 1896. Rozhodčím tehdy byl velký propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský.
Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích Letní sporty

Fortuna Arena v Praze ve Vršovicích

Fortuna Arena se nachází v pražských Vršovicích a je domovskou půdou pro fotbalový tým SK Slavia Praha. Aktuálně se jedná o největší stadion v České republice a současně se chlubí nejvyšší průměrnou návštěvou v české lize.

Slavia Museum a Stadium Tour Letní sporty

Slavia Museum a Stadium Tour

Prožijte příběh slávistické hvězdy! Jedenáct stanovišť, jedenáct jedinečných červenobílých zážitků! Vychutnejte si návštěvu SK Slavia Praha plnými doušky. Součástí Stadium Tour je i prohlídka největšího fotbalového muzea v Česku.

Fitness a bazén Slavia – sportovní vyžití i relaxace na Praze 10 Životní styl

Fitness a bazén Slavia – sportovní vyžití i relaxace na Praze 10

Fitness Slavia najdete ve známém sportovním komplexu Slavia Praha se vstupem přes vestibul krytého bazénu. Na našem centru je ceněna úroveň služeb, pestrost a vybavenost. V létě je možnost venkovního koupání a beach volleyballu.

Další aktuality

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Depu Kačerov, Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby, Plavba na Slapy 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha

Letecké muzeum Kbely zahájí další sezonu – přijďte se podívat na nové stroje

V sobotu 4. května v 10:00 se pro veřejnost opět otevřou brány Leteckého muzea Kbely. Letos to bude již šestapadesátá muzejní sezóna. V rámci otevření se mohou návštěvníci seznámit také s novými přírůstky ve sbírkách muzea. Jedná se o početnou řadu novinek, mezi nimiž najdeme především exponáty velkých strojů. Vstup do muzea je zdarma.
Zážitky, Praha

Kam za májovou zábavou? Tipy na akce, které si nesmíte nechat ujít v květnu 2024

Blíží se léto, ale už květen 2024 nabízí řadu zajímavých akcí – od tradičních a každoročně opakovaných až po novinky, které zažijete jen jednou a proto je třeba si pečlivě vybrat. Máme pro vás tipy z celého Česka na zajímavé akce, festivaly, výstavy, slavnosti, gastronomické akce a workshopy, které letos nesmíte zmeškat.
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Kultura, Praha