ÚvodAktualityDny evropského dědictví v Českém muzeu stříbra a Kutné Hoře
Kultura

Dny evropského dědictví v Českém muzeu stříbra a Kutné Hoře

  • 6. září 2019
I v letošním roce, v rámci dnů EHD 7. a 8. září 2019, otevře všem příznivcům historie České muzeum stříbra své expozice za snížené či symbolické vstupné. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout Hrádek, Kamenný a Tylův dům. Své brány otevře zdarma turistům také většina kutnohorských památek.
Kutná HoraV rámci Dnů evropského dědictví 2019 se v Kutné Hoře za zvýhodněné vstupné otevřou některé expozice Českého muzea stříbra. Prohlédnout si 7. až 8. září můžete od 9 do 18 hodin stálou expozici v Hrádku, která zahrnuje I. prohlídkový okruh – „Město stříbra“. V rámci doprovodného programu zde bude vidět výstava "Václav IV. – král ve stínu svého otce". Otevřeno zde bude zcela zdarma po oba dva dny.

Kdo by se chtěl podívat do Vlašského dvora, toho potěší po celý víkend 7. a 8. září snížené vstupné za 30 korun. Otevřeno bude od 9 do 18 a památka nabídne dvě prohlídkové trasy: „Královskou mincovnu“ a „Královský palác“. Ze dvoda Vlašského dvora navíc bude vycházet komentovaná prohlídka městem, vždy ve 12:00 a 16:00 hodin.

Kutná HoraDále budou zadarmo zpřístupněny stálé expozice v Kamenném domě "Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století" a „Lapidárium: Umění kameníků středověké Kutné Hory“ společně s celoroční výstavou "Kouzlo sklářského řemesla" pojednávající o vývoji historickém vývoji skla a sklářské hutě v regionu. Kamenný dům bude otevřen 7. a 8. září od 9 do 18 hodin.

Tylův památník se zájemcům otevře zdarma pouze v sobotu 7. září. Účastníci EHD budou moci vstoupit do stálých expozic “J. K. Tyl“ a “Kutnohorské podzemí a jeho průzkum“ včetně právě probíhající výstavy "Ex libris", tedy knižních značek, našich předních grafiků. Tylův dům bude otevřen od 10 do 16 hodin.
 

Procházka městem a další otevřené památky

Kutná HoraProcházka městem s průvodcem se bude konat po oba sváteční dny, tedy 7. a 8. 9. Sraz zájemců je ve 12:00 a 16:00 hodin na nádvoří Vlašského dvora. Účastníci se s kostýmovaným průvodcem vydají na komentovanou procházku městem, která končí před chrámem sv. Barbory. Jednotné vstupné
vychází na 75 Kč, doba trvání cca 1,5 hod. Maximální počet účastníků je stanoven na 60 osob.

A kam se podíváte v rámci EHD v Kutné Hoře zcela zdarma nebo za dobrovolné vstupné? Tak například do již zmíněného chrámu sv. Barbory, kostela sv. Jakuba, kláštera řádu sv. Voršily (dobrovolné vstupné), Spolkového domu, refektáře Sedleckého kláštera a Muzea tabáku, kostela sv. Vavřince na Kaňku, kostela sv. Štěpána v Malíně a dalších kutnohorských kostelů (Matky Boží Na Náměti, Nejsvětější Trojice, sv. Jana Nepomuckého či kaple Božího těla).
Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře

Chrám je nejstarším z kutnohorských kostelů. S jeho stavbou se začalo po roce 1330. Až do 17. století se kostelu přezdívalo Vysoký, podle jeho věže.

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře Památky

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla nametena na hromadu a prodána.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře Památky

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Působivou atmosféru vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu.

Muzeum tabáku v Kutné Hoře – expozice uzavřena Kultura

Muzeum tabáku v Kutné Hoře – expozice uzavřena

Expozice Philip Morris je až do odvolání uzavřena.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda Příroda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra Památky

Hrádek v Kutné Hoře – České muzeum stříbra

První zmínka o Hrádku pochází z roku 1312 a napovídá, že osudy tohoto významného objektu začínají hluboko v dobách, o nichž mnoho nevíme. První velké přestavby se Hrádek dočkal na přelomu 14. a 15. století v době, kdy ho vlastnil rychtář Václav z Donína.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře Kultura

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století Kultura

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl Kultura

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Knížecí dům v Kutné Hoře – sídlo Základní umělecké školy Památky

Knížecí dům v Kutné Hoře – sídlo Základní umělecké školy

V honosném Knížecím domě v centru Kutné Hory se dnes nachází základní umělecká škola. Mázhaus se používá jako koncertní sál pro konání komorních kulturních pořadů.

Kamenná kašna v Kutné Hoře Památky

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla Kultura

Tylův dům – rodný dům Josefa Kajetána Tyla

Původně Dům u zlatého hřebene v Kutné Hoře je rodným domem Josefa Kajetána Tyla, kde najdete expozici věnovanou životu a dílu této významné osobnosti českého národního obrození.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města Zážitky

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře Kultura

Lapidárium – nová expozice Českého muzea stříbra v Kutné Hoře

Zavítejte do Kamenného domu v Kutné Hoře, kde od letní sezony 2010 nová stálá expozice Českého muzea stříbra. Uvidíte unikátní soubory kamenných plastik – skvosty gotických památek Kutné Hory.

Další aktuality

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj

Oslavte 1. máj na zámku Loučeň

Zámek Loučeň zve na 1. Máj tradičně k prvomájovému políbení pod rozkvetlými stromy. Letos však stromy rozkvetly podstatně dříve, a tak se na zámku rozhodli využít svátek k zcela jiné oslavě. Shodou okolností je 1. 5. datem, na které připadá výročí 20 let vstupu do EU.
Zážitky, Středočeský kraj

Moudivláček, orel nebo volavka: místa, odkud můžete pozorovat ptáky

Rostoucí počet ptačích pozorovatelen napovídá, že pozorování ptáků patří k oblíbeným aktivitám pro volný čas. Zvláště jarní období, kdy se naši ptáci vracejí na svá hnízdiště a tažní ptáci ze severu u nás nabírají síly na další let domů, patří k nejkrásnějším pozorovatelským zážitkům. Víte, kde hledat oblíbená ptačí hnízdiště? Přehled mokřadů, rybníků a ptačích lokalit vám přináší Kudy z nudy.
Příroda, Středočeský kraj

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Životní styl, Středočeský kraj