ÚvodAktualityČeský design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo
Zážitky

Český design, který byste měli znát: boty, svíčky, móda i sklo

  • 9. října 2019
Existuje lepší pozvánka na Designblok, největší výběrovou přehlídku designu a módy ve střední Evropě, než pár českých úspěchů ve světě? Než se od 17. do 21. října vypravíte na Výstaviště v Praze-Holešovicích, proleťte se s portálem Kudy z nudy světem voňavých svíček a krásných stylových bot či módy.
Nedávno jsme vám představili vázy pro vítěze Tour de France a další zajímavé projekty českých sklářů anebo nejznámější stavby architektky Evy Jiřičné, teď přichází na řadu další kousky. Znáte třeba voňavé svíčky značky Meadows, boty z nové kolekce značky Prestige anebo oslnivé róby od módní návrhářky Blanky Matragi?
 

Jak šly české boty do světa

Podobný úspěch jako Botasky ze Skutče zaznamenaly v posledních letech prestižky aneb boty značky Prestige. Renesanci kultovní obuvi, kterou nosili už naši rodiče i prarodiče, odstartoval mladý návrhář Jan Černý. Pro firmu Moleda, která licenci na boty značky Prestige odkoupila od Svitu, ještě při studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně navrhl speciální edici: „jeho“ prestižky měly jiné kombinace barev i jinak lisované podrážky, pohrál si i s tkaničkami a dalšími detaily. A nezůstalo jen u přehlídkových mol Mercedes-Benz Prague Fashion Week, Moleda dokonce vyrobila speciální kolekci vylepšených prestižek a ty vyrazily do světa. Podobně jako Jan Černý, který zamířil do Paříže na stáž do módního domu Louis Vuitton.
 

Blanka Matragi: jméno, které zná celý svět

Světově proslulá módní návrhářka Blanka Matragi vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1978 zvítězila s návrhem kolekce pro letní Olympijské hry, o rok později se vdala a s manželem odstěhovala do Libanonu. Její do detailu vypracované róby záhy objevila perská smetánka, a tak návrhářka už v roce 1982 na třídě Hamra v Bejrútu otevřela salón Blanka Haute Couture. Její tvorbu můžete vidět na vlastní oči v Obecním doměPraze na dlouhodobé retrospektivní výstavě Timeless v Kulečníkových a karetních hernách. Kromě šatů a oděvních doplňků je vystavena i její další tvorba: sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky či grafiky. Kromě běžných prohlídek se pořádají i komentované prohlídky s autorským výkladem Blanky Matragi; proběhnou 1. a 8. listopadu, 20. prosince a 3. ledna 2020.
 

Svíčky pro vévodkyni

Cit pro design a vášeň pro krásné vůně stály za zrodem značky Meadows: Vladimíra Fremuthová zkombinovala vosk z Anglie, francouzské vůně a české sklo a nabízí ručně vyráběné vonné svíčky a luxusní bytové vůně: ucítíte v nich například vůni kadidla, černého rybízu, hroznů nebo listů mandarinky. Protože každé svíčce sluší jedinečný obal, spolupracuje s několika sklářskými firmami. Zajímavé kárované sklo, které vytváří jedinečné odrazy světel a stínů, před časem objevila v Kamenickém Šenově, kde můžete navštívit Sklářské muzeum, foukané sklo pro ni vyrábí česká sklářská firma Bomma. Na trhu je několik kolekcí svíček a difuzérů, se značkou Meadows se setkáte také v některých hotelech, jako dárky si je objednávají například firmy jako Google nebo J&T. A jak si svíčky Meadows našly cestu do světa? Jako svatební dar je například dostali Harry a Meghan.
 

…a ještě jednou sklo

Českou stopu najdete i v hotelu Puradies v rakouském Leogangu. Zvenku nenápadná stavba ve stylu starých horských chalup hojně využívá masivní dřevo a přírodní kámen, uvnitř ale nabízí moderní designový luxus. Pozadu nezůstává ani přírodní biotop s wellness areálem. Unikátní je především bar Freiraum: barový pult, sedací soupravy i točité schodiště vedoucí do patra jsou vyfrézované z 16 000 dubových kostek a vypadají, jako by se vznášely. Nad nimi pak „plují“ ručně foukaná svítidla Large Soap od české sklářské společnosti Bomma. Bar už získal několik ocenění, mimo jiné cenu German Design Award či ocenění nakladatelství Falstaff jako nejlepší bar v německy mluvících zemích.
 

Co byste měli vědět o Designbloku?

Stejně jako v předchozích letech je tradičně hlavním výstavním domem Designbloku Výstaviště v Praze-Holešovicích. V Průmyslovém paláci to bude Openstudio – prostor pro designéry, školní ateliéry a studenty, Superstudio – prostor pro výrobce a Designerie – centrální hala s instalací českých tvůrců, v Lapidáriu pak Art house, prostor pro sběratelský design. Další instalace jsou umístěny na venkovní ploše Výstaviště a také v řadě galerií, výstavních prostor a showroomů po celé Praze.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Kultura

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada – České sklo sedmi století a nově též Svět zázraků ve skleněném krystalu. Vydejte se za třpytivou krásou!

Czechdesign Shop Kultura

Czechdesign Shop

Od roku 2003 pomáháme na svět designu, který mění každodenní život k lepšímu. Provozujeme obchod plný designu s tvorbou českých designérů.

Galerie Křehký v Praze Kultura

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Újezdě, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Centrum současného umění DOX Kultura

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění Kultura

Museum Montanelli v Praze – sbírky současného umění

Muzeum Montanelli je jedním z mála privátních muzeí v České republice, ale spíše než muzeem by se mělo nazývat galerií. Převážnou většinou výstav totiž tvoří sbírky současného umění. Zažijte atmosféru, kde se snoubí moderní umělecké styly s historií.

Pavilon skla Klatovy Kultura

Pavilon skla Klatovy

Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše se věnuje především sklu. Základem expozice je unikátní soukromá sbírka šumavského skla firmy Lötz, doplňovaná příležitostnými výstavami českého i zahraničního skla.

Botas – legendární značka bot Zážitky

Botas – legendární značka bot

Firma Botas ze Skutče byla na trhu od roku 1963 až do ledna 2023, kdy byla výroba nových i kultovních sportovních bot ukončena. Důvodem byl drahý provoz a zvýšené náklady na energie. Nicméně značku koupila zlínská obuvní firma Vasky a uvidí se, jak bude s výrobou pokračovat.

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36 Kultura

Dům uměleckého průmyslu na Národní třídě – DUP36

Prosklená fasáda perly české funkcionalistické architektury Domu uměleckého průmyslu Svazu československého díla zářila nad pražskou Národní třídou od roku 1936. Postupně však začala chátrat a donedávna se jen sumtně a tiše rozpadala. Novou šanci dal budově kulturní klub DUP36 s divadlem X10.

Arthouse Hejtmánek – galerie a aukční dům Kultura

Arthouse Hejtmánek – galerie a aukční dům

Bubenečský Arthouse – překrásná vila ze 17. století manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových – v současnosti slouží jako aukční dům a galerie. Vila se návštěvníkům otevírá pouze při příležitosti výstav nebo pravidelně pořádaných aukcí a je důstojným domovem pro umění, starožitnosti a design.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha