ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková
Životní styl

Česko mezi řádky: Teorie podivnosti, Šumpersko a Pavla Horáková

  • 4. ledna 2023
Nenechte se nachytat, hlavní hrdinku románu Pavly Horákové (* 1974) Teorie podivnosti sice pronásledují zvláštní zprávy ze Šumperska, ale jinak se děj odehrává v Praze. Cesty vědkyně Ady z domova do zaměstnání či spánkové laboratoře můžete sledovat pražskými ulicemi téměř krok za krokem. A rozhodně to není nuda, o čemž svědčí i udělení ceny Magnesia Litera za nejlepší prózu roku 2018.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Hlavní hrdinka prózy Pavly Horákové Teorie podivnosti Ada Sabová je mladá vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, kterou pronásledují zprávy ze Šumperska. Stručné agenturní zprávy v knížce popisují zvláštní, podivné a někdy až bizarní události, které se na Šumpersku skutečně staly. Například: Devětadvacetiletý muž ze Zábřehu na Šumpersku v úterý shodil ze schodů jednoho z členů policejní hlídky a poté ho kousl do nohy. Anebo: Neznámý vandal poničil v noci ze soboty na neděli fasádu sportovního centra v Šumperku. Na obvodové zdi rozmazal mražené borůvky.

Ostatně i v Městské knihovněŠumperku potvrzují, že o knížku Teorie podivnosti je mezi čtenáři velký zájem a je nepřetržitě vypůjčená.

Pavla Horáková je spisovatelka, překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Je autorkou nebo spoluautorkou osmi knih, jejím literárním debutem byla dětská detektivní trilogie o Hrobařících. Teorie podivnosti, která vyšla v roce 2018 v nakladatelství Argo, byla jejím prvním románem pro dospělé. Záleží jen na čtenářích, co si z knihy vyberou: vyprávění, vedené deníkovou formou, mísící živou hovorovou češtinu a vytříbený, kultivovaný jazyk. Podrobně zachycený všední život vypravěčky plný ironických postřehů. Groteskní obrazy panoptika výzkumného ústavu i české vědecké scény s řadou dalších dějových linií. Eseje o skrytých a tušených souvislostech našeho univerza. Nechybí ani melancholický milostný román, magický realismus a příběh, v jehož pozadí se záhadně splétají zdánlivé nahodilosti. A pokud vás román zláká k výletu do Šumperka anebo na některé z mnoha popisovaných míst, bude to další bonus navíc. Co byste řekli třeba vycházce na vltavskou náplavku v Praze, do Emauz a ke smíchovskému Andělu, kam se Ada vydává na stránce 110:

…Na jiné skále o pár set metrů dál, kterou ovšem asanátoři staré Prahy nechali stát, se přede mnou k nebi vinuly dvě bílé betonové věže kostela Panny Marie při emauzském klášteře.  Jako dítě jsem se jich bála. Příliš mi připomínaly socialistické sochařství z našeho panelákového sídliště. Působily na mě jako chladný kosmodrom necitlivě vsazený do staré zástavby. Trvalo mi dalších dvacet let, než jsem pochopila, že architekt, který vybombardovaný chrám v šedesátých letech dostavoval, vtiskl bílému dvojvěží podobu stojícího anděla. Od té doby se na kostel dívám s něhou a pohnutím. A tím víc mě dojímá, že na druhém břehu Vltavy, v místě, kterému se říká na Andělu, stojí na téže zemské rovnoběžce jiný dům v podobě anděla. Hledí na sebe, ty hrdé štíhlé stavby, a mezi nimi plyne řeka. Doufám, že jsou si navzájem sympatické. Ty dva anděly od sebe dělí necelých třicet let. V dějinách architektury bezvýznamný rozdíl. A z hlediska angelologie míň než mávnutí perutí. Kdo ví, co za siločáry se mezi nimi klene, a jestlipak spolu mluví jazyky andělskými? Trnul mi kořen jazyka, jak se mi sbíraly slzy iracionálního dojetí, zatímco jsem procházela jejich spojnicí.
Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže Památky

Při procházce Prahou pátrejte po tajemství kostelního kříže

Jedna z mnoha legend, provázející Nové Město v Praze od jeho vzniku až do současnosti, vypráví o zvláštním záměru jeho zakladatele: český král Karel IV. totiž chtěl z pěti novoměstských kostelů vytvořit pravidelný obrazec. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za tajemstvím kostelního kříže!

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

Praha 5

Praha 5

Pátý pražský obvod nabízí spousty zajímavých míst pro rodiny s dětmi. Na Barrandově objevíte aquapark AquaDream, oblíbeným cílem milovníků železnic je největší modelové kolejiště v Česku a také ikonická pražská železniční trať zvaná Pražský Semmering, která se kroutí nad Prokopským údolím.

Zítkovy sady v Praze Příroda

Zítkovy sady v Praze

Zítkovy sady leží pod Emauzy a vznikly na místech posledních zbytků starého Podskalí. Jsou ohraničeny Palackého náměstím, Rašínovým nábřežím, ulicí Dřevnou a náměstím pod Emauzy.

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech Zážitky

Emauzy – klášter benediktinů Na Slovanech

Emauzy – jediný slovanský klášter říše Karla IV., se stal střediskem vzdělanosti a umění. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřil i Jan Hus. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů, včetně tzv. Remešského evangeliáře, který se dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Kačinské hry 2024, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha