ÚvodAktualityČeské značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky
Příroda

České značky: do lesů, luhů a hájů s Lesy České republiky

Poslechněte si audio verzi článku
Jaký by byl náš život, výlety, prázdniny a dovolené bez lesů? Nuda. Díky lesům máme krásnou krajinu a na Kudy z nudy tisíce fantastických fotografií, lesy nám navíc nabízejí spousty skvělých zážitků. Seznamte se s některými z nich – a také se Státním podnikem Lesy České republiky.
Lesy České republiky jsou podobně jako národní pivovar Budvar státní podnik. Společnost v roce 1992 založilo ministerstvo zemědělství, hlavní sídlo má v Hradci Králové a jeho hlavní činností je péče o většinu lesů, které jsou v majetku státu. Jde o více než 1,2 milionu hektarů, kromě toho ale podnik také pečuje o více než 38 tisíc kilometrů vodních toků a bystřin. Organizačně je společnost rozdělená na krajská ředitelství a lesní správy.

Přímo generálnímu ředitelství jsou podřízeny čtyři lesní závody, a to lesní závod Boubín, lesní závod Konopiště, lesní závod Kladská a lesní závod Židlochovice. Pod něj spadá 1670 kilometrů čtverečních plochy včetně rozsáhlých lužních lesů a obory Soutok. Součástí státního podniku je také Semenářský závod v Týništi nad Orlicí, Lesy České republiky jsou rovněž největším správcem našich chráněných území.


 

České lesy v číslech

Lesy pokrývají asi 38 % plochy Evropské unie. Dvě třetiny z nich se nacházejí na území šesti nejzalesněnějších států – Švédska, Finska, Španělska, Francie, Německa a Polska. Lesnatost v České republice dosahuje 34 procent. Zdá se vám to málo? Stačí se vrátit o pár stovek let zpět do historie, kdy například za vlády Marie Terezie představovala lesnatost v českých zemích dokonce pouhých 14 %. Proto panovnice v roce 1754 vydala lesní řád, který vlastníkům lesů uložil řadu povinností a omezení v zájmu zachování lesa a trvalého výnosu dřevní hmoty.



Za posledních 100 let se výměra lesů v České republice soustavně zvyšuje, a to zhruba o plochu odpovídající více než čtyřnásobku rozlohy národního parku Šumava nebo šestinásobku rozlohy hlavního města Prahy. Na více než dvojnásobek se během posledních sto let zvětšila i celková zásoba dřeva v našich lesích. V zásobě dřeva na jeden hektar i v ročním přírůstu dřevní hmoty na hektar Česko zaujímá přední místa v Evropě.
 

Co roste v našich lesích?

I když se celková plocha jehličnatých dřevin stále snižuje a kvůli optimální druhové skladbě lesů roste počet vysazovaných listnáčů, jehličnany v našich lesích stále převažují. Smrky zaujímají 50,6 %, borovice 16,5 %, modříny 3,9 % a jedle 1,1 % lesních ploch. Z listnatých dřevin patří největší podíl bukům (8,2 %), dubům (7,1 %) a břízám (2,8 %).



Nejlesnatější z našich krajů je Karlovarský (49,4 %), vysoký podíl lesů mají kraje Liberecký (47,7 %) a Zlínský (45,1 %). Naopak nejnižší lesnatost má hlavní město Praha (10,9 %). Lesnatost v ostatních krajích se pohybuje kolem 30 %. Největší plochy lesů objevíte v Jihočeském (416 tisíc hektarů) a Plzeňském kraji (324 tisíc hektarů).
 

Lesnické parky

Na procházku se samozřejmě můžete vypravit do nejbližšího lesa, ale vybrat si můžete také některý z lesnických parků. Myšlenka zakládání lesnických parků jakožto příkladných objektů trvale udržitelného hospodaření v lesích a v krajině sjednotila celou lesnickou veřejnost a získala podporu nejvýznamnějších lesnických institucí i osobností včetně obou lesnických fakult. První lesnický park Křivoklátsko vznikl v roce 2010. O rok později během Mezinárodního roku lesů vznikly další dva lesnické parky, a to Masarykův les Křtinylesnickým Slavínem a Lesnický park Bezděz. Nejmladším lesnickým parkem jsou Podkomorské lesy, které po obou stranách Brněnské přehrady kopírují hranice stejnojmenného přírodního parku.


 

Strom duší na Boubíně

Neobvyklý památník více než tisíce lesáků, lesních dělníků, kočích, myslivců, policistů i přepravců dřeva, kteří od roku 1918 zemřeli při práci v lese, vybudovaly Lesy České republiky na šumavském Boubíně. Památník Strom duší je pietní místo připomínající strom, jehož letokruhy tvoří čtyřmetrové smrkové sloupy se jmény. Národní památník zemřelých v lesnictví spravuje lesní závod Boubín a je výsledkem dlouholeté badatelské práce Petra Martana, šumavského lesníka a autora literatury faktu.

Strom duší najdete kousek od informačního střediska národního parku Šumava Idina Pila.
 

Lesní útulny a odpočívadla

Možná jste už nejednou na svých cestách využili odpočívadla a areály, které Lesy České republiky budují u parkovišť a na rozcestích turistických tras. Jednou z novinek, kterou ocení zejména lidé putující po dálkových trasách v České republice, jako je Via Czechia a Stezka Českem, jsou útulny. V jednoduchých přístřešcích můžete nouzově přenocovat anebo se schovat před vánicí či deštěm. Útulny mají jednotný design a dvě varianty, ty horské se vyznačují šikmou střechou. V dřevěném „áčku“ je stůl s lavicemi, na nichž se vyspí až čtyři osoby.



Místa vhodná pro útulny vytipoval Jan Hocek, autor tuzemských turistických a poutních stezek Via Czechia. Vyrůstají většinou nedaleko od stezek a přírodních zdrojů vody, zejména pak v odlehlých místech, kde není možné využít jiné ubytování.
 

Lesnická muzea, stezky a areály

Tématu lesů a lesnictví se věnuje několik muzeí. Na zámku Úsov, kde v letech 1852–1867 působila první lesnická škola na Moravě, můžete navštívit Lovecko-lesnické muzeum s unikátní sbírkou trofejí a preparovaných zvířat nejen z českých zemí, ale i z Polska, Itálie, Indie a Afriky. Sbírka vznikla díky lovecké vášni Lichtenštejnů, kteří na přelomu 19. a 20. století jezdili na lovecké výpravy do celého světa.

Lesnictví, myslivosti a rybářství se věnuje muzeum na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, pobočka Národního zemědělského muzea v Praze. K procházce do lesa láká řada zajímavých tras, například lesnická naučná stezkaTerčině údolí, naučná lesnická stezka Zábělá anebo lesnická naučná stezka Zákupy.
 

Zajímavosti a aktuality o Lesích České republiky

  • Státní podniky Lesy České republiky a Budějovický Budvar převedly v roce 2023 do státního rozpočtu 3,25 miliardy korun. Lesy ČR odvedly 3 miliardy korun, Budějovický Budvar 250 milionů korun.
  • Rozhodující podíl lesů v České republice vlastní stát, a to asi 56 %. Obce a lesní družstva se na vlastnictví lesů podílejí 18 %, 26 % lesů patří soukromým vlastníkům. Z celkové výměry lesů ve vlastnictví České republiky (asi 1 461 tisíc hektarů) je 1 218 tisíc hektarů ve správě státního podniku Lesy České republiky. 122 tisíc hektarů spravuje státní podnik Vojenské lesy a statky České republiky, 95 tisíc hektarů obhospodařují správy národních parků.
  • V únoru 2024 podepsal generální ředitel Lesů České republiky Dalibor Šafařík se starostou spolku Junák – český skaut Josefem Výprachtickým Memorandum o vzájemné spolupráci. Spojuje je zájem o přírodu, krajinu, životní prostředí i výchovu a rozvoj dětí a mladých lidí. Lesníci se skauty spolupracují na celostátních akcích pro děti a mládež, skauti také mají na pozemcích podniku řadu tábořišť.
  • Lesy mají své dny: každý rok 21. března slavíme Mezinárodní den lesů.
  • Jednou ročně také otevírají své lesy vlastníci obecních, soukromých a církevních lesů. V roce 2024 se Den otevřených lesů koná v sobotu 18. května. Na různých místech jsou nachystané komentované procházky v lese, ukázky lesnických prací, zalesňování, lesní pedagogiky, občerstvení, soutěže pro děti a další aktivity.
Výlety na místa známá z legend a pověstí Příroda

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny Životní styl

Úžasné stavby z českého dřeva: kůň, mamut, poštovna i rozhledny

Dřevěné stavby jsou i v dnešní ultra-technické době stále "in". Mnoho jich vzniká pro soukromé bydlení, výjimkou nejsou ani kancelářské budovy s dřevěnými prvky. Tradiční materiál, jakým dřevo je, se používá ale i na stavby rozhleden či v zábavních parcích. A kde najdete nejzajímavější, nejhezčí a jedinečné stavby z českého dřeva? To vám poradí portál Kudy z nudy.

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě Příroda

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud Ubytování

Vydejte se do Krkonoš za příběhy kultovních horských bud

Víte, že na Hříběcí boudě v Krkonoších si v padesátých letech léčil bolavou duši král komiků Vlasta Burian? Anebo že na Martinově boudě prožila část dětství tenistka Martina Navrátilová, pojmenovaná právě po starodávné Martinovce? Zkrátka krkonošské horské boudy neslouží jen jako útočiště pro unavené výletníky, ale mají i svá tajemství a příběhy, často staré několik set let. Pojďme si je připomenout, třeba vás zlákají k výletu!

Tradice: posedy pro zábavu, bydlení, výhledy, pikniky i zastavení na cestách Ubytování

Tradice: posedy pro zábavu, bydlení, výhledy, pikniky i zastavení na cestách

Posedy zdaleka neslouží jen myslivcům. Své o tom ví rodiny s dětmi, na posedy ale kvůli hezkému výhledu vylézají i dospělí výletníci a turisté. Stavby, původně určené pro lovce, inspirovaly také autory rozmanitých glampingových míst, tvůrce rozhleden a dalších zastavení v krajině. Vydejte se s Kudy z nudy na posedy. Zbraně nechte doma, hodit se vám bude spíš nálada pro poznávání nepoznaného a objevování neobjevených míst!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě Ubytování

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: kde lišky dávají dobrou noc aneb ubytování na samotě a o samotě

Toužíte prožít alespoň pár dní volna opravdu daleko od civilizace? V místě, které se vším liší od obvyklých rekreačních center? Kam nevedou asfaltky, ale třeba jen polní cesty, kde uslyšíte zpívat ptáky a kde i navigace bude váhat? Pak jste na správné adrese: nabízíme vám mozaiku krásných ubytování na samotách a v místech na konci světa. A bude záležet skutečně jen na vás, zda svůj nápad dovedete k dokonalosti a místo si užijete o samotě. Protože prodloužený víkend nebo dovolená bez lidí, telefonu, internetu, televize, sociálních sítí a signálu, to je teprve ten opravdový luxus!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Šumava, to jsou stovky kilometrů tras pro pěší i cyklisty, naučných stezek i cest, na kterých vás žádné značky provázet nebudou. A také fantastická příroda jako z jiného světa, nouzová nocoviště, kilometry plavebních kanálů a sjízdných řek, zaniklé obce a tisíce zajímavostí. Přitažlivé jsou všechny, ale některé z nich vás přesto spolehlivě přilákají, ať už jedete na Šumavu poprvé nebo posté. Které to jsou?

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec Příroda

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec

Kůrovcová kalamita, kůrovec aneb lýkožrout smrkový, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté. Kde?

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách Zážitky

Jižní Čechy: řeky, rybníky, vodácké výlety, plavby na vorech a voda ve všech podobách

Nedotčená příroda, svěží vzduch a hlavně voda v mnoha podobách: to jsou jižní Čechy. Nepřeberná nabídka aktivit pro malé i velké návštěvníky zahrnuje vodácké výlety i odpočinek u pověstných jihočeských přehrad či v lázních, výlovy rybníků, plavby na vorech, rybolov nebo výlety po trasách a cyklostezkách podél řek. Zkrátka ideální místo pro rodinnou dovolenou v každé roční době.

Vodní nádrž Sovín u Buchlovic Letní sporty

Vodní nádrž Sovín u Buchlovic

V podhůří Chřibů, necelé 2 km od Buchlovic, se nachází malá nenápadná přehrada Sovín nebo také Nad Sovínem.

Kaple v osadě Na Radosti u Vimperku Památky

Kaple v osadě Na Radosti u Vimperku

U samoty Na Radosti si můžete prohlédnout kapli Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Kaple byla vystavěna koncem 19. století významným vimperským knihtiskařem Johannem Steinbrenerem. Později, když zde byl vojenský prostor, kaple zchátrala, k její obnově došlo na podzim roku 2015.

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách Památky

Útulna u Protržené přehrady v Jizerských horách

Jednoduchá dřevěná stavba s půdorysem 5 x 8 metrů a sedlovou střechou je od června 2015 návštěvníkům přístupná. Útulna postavena na místě vyhlášené Krömerovy boudy se nachází u Protržené přehrady na Bílé Desné v Libereckém kraji.

Zámek Židlochovice a zámecký park Příroda

Zámek Židlochovice a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí Příroda

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zvou také muzea či hraniční pevnosti.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou Příroda

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Oslavte Den Země s Lesy ČR Příroda

Oslavte Den Země s Lesy ČR

Již tradičně si i v České republice připomínáme 22. dubna Den Země, svátek naší planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů a rostlin. K tomuto svátku se tradičně připojuje také státní podnik Lesy České republiky.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z Životní styl

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Krkonošské lávky a útulny získaly cenu za architekturu Příroda

Krkonošské lávky a útulny získaly cenu za architekturu

Při letošním prvním udělování Krkonošských cen za architekturu zabodovala také Správa KRNAP. Lávky a útulny, které pro Správu KRNAP vytvořili studenti a pedagogové Fakulty architektury ČVUT získaly jedno z ocenění.

Nejvýznamnější místa Slavkovského lesa představuje Dům přírody Kladská Příroda

Nejvýznamnější místa Slavkovského lesa představuje Dům přírody Kladská

Státní podnik Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozuje na Kladské u Mariánských Lázní, v sousedství Loveckého zámečku Kladská, Dům přírody Slavkovského lesa, který návštěvníkům poutavou formou přibližuje krásy zdejší přírody. Dozvíte se zde o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Slavkovského lesa.

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.

Projděte si nově otevřenou naučnou stezku kolem Flájského kanálu Památky

Projděte si nově otevřenou naučnou stezku kolem Flájského kanálu

Již v pátek 5. července se uskuteční první putování budovanou kulturně-historickou naučnou stezkou okolo jedinečné technické památky – Flájského kanálu v Krušných horách. Stezka vzniká na české i německé straně Krušných hor již od roku 2012 a provází turisty krajinou od Flájské přehrady po německé hranice a dále vede až do německého Clausnitz.

Zámek Křtiny – královský zážitek na zámku Křtiny Ubytování

Zámek Křtiny – královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny svým hostům poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.

Další aktuality

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.
Příroda

Kam na nejkrásnější květnové výlety a procházky v Česku?

Láká vás představa májového prosluněného dne, který si užíváte na procházce přírodou? Naplánujte si, kam se vypravíte! Teplé květnové dny lákají k výletu po krásných místech naší republiky. Naše tipy vás nenechají jen tak sedět doma, ale vytáhnou vás ven do parku, na naučnou stezku i za zajímavou květenou.
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.
Příroda

Kde si užít nejkrásnější východy slunce?

Přivítejte krásný den pohledem na vycházející slunce! Je to jeden z nejkrásnějších pohledů, který po tmavé noci přináší naději krásného dne. V dnešních tipech vám představíme místa, odkud bude vycházející slunce působit nejmagičtěji. Vyrazte přivítat slunce na kopce, vršky a vrchy, a nezapomeňte si s sebou foťák. První ranní paprsky jsou totiž velmi fotogenické. Víte, že Mezinárodní den Slunce se slaví každoročně 3. května? Jedním z hlavních důvodů proč si připomínáme tento den je význam sluneční energie pro planetu Země jakožto hvězdy která je nejblíže naší planety. Slunce nám dodává energii a probouzí vše živé.
Příroda

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!
Příroda

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda