ÚvodAktualityČeské muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory
Památky

České muzeum stříbra slaví 140 let: pozvánka na výlet do Kutné Hory

  • 30. dubna 2017
Českému muzeu stříbra v Kutné Hoře mohou jiná muzea závidět: jen málokteré sídlí v tak staré budově a pod žádným jiným muzeem se neskrývá pravý středověký důl. A navíc letos slaví významné výročí, 140 let od svého založení. Pojeďte do Kutné Hory slavit s námi, prohlédnout si zbrusu novou výstavu a užít si Cukrářské slavnosti, Muzejní noc a jiné akce!
Archeologický sbor Vocel, na jehož odkaz České muzeum stříbra navazuje a pokračuje v jeho poslání, byl založen v roce 1877 profesory místní reálné školy. Jeho členově se zpočátku věnovali hlavně záchraně věhlasných památek Kutné Hory; s finanční pomocí Českého sněmu a vlády rakousko-uherské monarchie se například zasloužili o záchranu chrámu sv. Barbory, Vlašského dvora, kamenné kašny nebo Kamenného domu. Právě v něm našlo muzeum útočiště na více než padesát let.
 

Příběh stříbrného muzea

V polovině dvacátého století už byl Kamenný dům přeplněný exponáty od sklepů až po půdu a muzeum se konečně stěhovalo do prostornějšího Hrádku. Vzácná budova se díky tomu dočkala rekonstrukce, při níž byla objevena řada historických skvostů. Když se v roce 1949 v Kutné Hoře u příležitosti výročí vydání Jihlavského horního práva konala celostátní výstava 700 let československého hornictví, muzeum získalo další unikát celosvětového významu: z jáchymovského dolu císaře Josefa byl přivezen a na zahradě Hrádku znovu sestaven velký těžní stroj z 16. století, takzvaný trejv. Přestože jich kdysi v Kutné Hoře pracovala celá řada, nedochoval se žádný.
 

1967: objev stříbrného dolu

Na největší objev si muzeum muselo počkat do roku 1967, kdy při hydrogeologickém průzkumu historického jádra města byla v hloubce 22 m pod Jezuitskou kolejí objevena stará štola. Nešlo sice o slavný důl Osel, který až do poloviny 16. století patřil k nejhlubším a nejbohatším kutnohorským dolům, ale nález byl přesto jedinečný. Dokonale zachovaná středověká odvodňovací štola byla ražená postupně od 14. až do počátku 16. století, ve spodních patrech se skrývá zatopené a zatím neprozkoumané rozsáhlé důlní dílo. Od roku 1969, kdy byla štola zpřístupněna, se během jediného roku zdvojnásobil počet návštěvníků a od té doby téměř stále stoupá. Podívat se sem můžete i vy, samozřejmě s helmou, svítilnou a v plátěné bílé haleně, takzvané perkytli – to abyste si na vlastní kůži připomněli život středověkých horníků, kteří v chodbách osvětlených hornickými kahany stovky let ručně pracovali s hornickými kladívky a mláty. O tuto prohlídkovou trasu je mimořádný zájem a je dobré objednat si lístky předem, kromě hlavní expozice můžete navštívit Kamenný dům s Lapidáriem a Tylův památník.
 

10 tipů, co vidět, zažít a navštívit v Kutné Hoře

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Královské stříbření Kutné Hory 2024

22. 6.23. 6.
Královské stříbření Kutné Hory 2024

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory se uskuteční koncem června 2024.

Kamenná kašna v Kutné Hoře Památky

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši Zážitky

Rixahora – prohlídky Kutné Hory z rikši

Nechte se provézt Kutnou Horou a užijte si unikátní okružní jízdu pomocí čtyřkolky, která vás proveze po historickém městě stříbra.

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století Kultura

Kamenný dům v Kutné Hoře – Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století

V Kamenném domě naleznete novou expozici Spolkový život a osobnosti Kutné Hory v 19. století. Jak již název napovídá, je zaměřena právě na místní spolky a osobnosti, které udávaly kulturní a společenský rytmus města.

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města Zážitky

Průvodcovská služba Kutná Hora – prohlídky stříbrného města

Chtěli byste se při návštěvě stříbrného města dozvědět víc, než se dočtete v brožurách a na internetu? Využijte nabídky Průvodcovské služby Kutná Hora.

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře Kultura

Muzeum čokolády a čokoládovny Lidka v Kutné Hoře

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě, čokoládovna Lidka? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Přijďte objevit tajemství kutnohorské čokoládové historie na vlastní chuťové pohárky!

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kaple Božího těla v Kutné Hoře Památky

Kaple Božího těla v Kutné Hoře

Objekt kaple Božího těla se nachází v těsné blízkosti chrámu svaté Barbory a zcela jistě stojí za zhlédnutí. Působivou atmosféru vyvolává nádherný halový prostor vrcholně gotického slohu.

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře Památky

Kostel Matky Boží Na Náměti v Kutné Hoře

Kostel Matky Boží Na Náměti byl založen pravděpodobně na místě starší hornické kaple před rokem 1357. Stavba byla nejprve financována z výtěžku prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem a byla nametena na hromadu a prodána.

Dačického dům v Kutné Hoře Památky

Dačického dům v Kutné Hoře

Představte si dům, kterým můžete sami libovolně procházet od sklepa až po půdu. Dům s historickými prvky, které jsou citlivě spojené s moderní architekturou a technologií, jako jsou dotykové obrazovky, prostorový videomaping, propadající se podlaha. To vše je Dačického dům.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře

Kutná Hora je jediným městem ve Středočeském kraji, zapsaným na seznam UNESCO, a to zejména díky velkému množství gotických památek. Nenechte si však ujít tento opomíjený skvost barokní architektury, vystavěného dle plánů proslulého architekta F. M. Kaňky v letech 1734-1754.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře Příroda

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Další aktuality

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj

Prožijte noc na Kačině v chotkovské zámecké knihovně

Chotkovská zámecká knihovna na Kačině po roce opět otevírá své unikátní interiéry i v noci. Návštěvníci nahlédnou do zámeckého života 2. poloviny 19. století skrze deníkové záznamy hraběte Arnošta Chotka či dobové fotografie a historické mapy. Druhý ročník akce Noc v chotkovské knihovně se koná v pátek 3. května v 19:00 a 21:00 hodin.
Památky, Středočeský kraj

Hrabalovo Kersko vás pozve na lesní slavnosti i do chaty slavného spisovatele

Tradiční setkání příznivců díla Bohumila Hrabala se uskuteční v sobotu 18. května 2024. Lesní slavnost, na zahradě Lesního ateliéru Kuba v chatové oblasti Kersko, věnovaná Bohumilu Hrabalovi zahrnuje kulturní program i procházku Kerskem po místech, která měl Bohumil Hrabal rád. Udělejte si třetí květnovou sobotu poetický den nesený v duchu tvorby nejslavnějšího českého pábitele. U příležitosti 110. výročí narození otevře Muzeum Polabí také Hrabalovu chatu, kde vznikla nová expozice.
Zážitky, Středočeský kraj

Česko mezi řádky: Postřižiny, Nymburk a Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal (1914–1997) se do literatury druhé poloviny 20. století zapsal jako autor s nevšedním pozorovacím talentem a strhujícím vypravěčským stylem. S Kudy z nudy můžete na jeho známá literární díla vzpomínat třeba při návštěvě míst, kde se odehrávají: pojďte se podívat do Kerska a do Nymburka, do kraje Slavností sněženek a Postřižin.
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň oživí řeč květin

Netradiční prohlídka loučeňského zámku, kdy vás zámkem kromě člena knížecí rodiny provedou také květiny, to je Květ(n)omluva, která bude v interiérech probíhat od 1. do 31. května 2024. A májovou Květ(n)omluvou bude žít i zámecký park. Příchozí zde čeká zábavné putování "Za květinami celého světa".
Památky, Středočeský kraj