ÚvodAktualityByli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?
Památky

Byli Petrovští loupežníci doma ve Vidrholci, na Kokoříně nebo na Petříně?

  • 19. listopadu 2023
Lotr Babinský, Don Špagát, Špinifiks, Lotrando, Vilda, Rumcajs, Ledříček, Grasel nebo Štětka: to jsou jména nejslavnějších českých loupežníků. Když se dalo víc dobrodruhů dohromady, vznikla loupežnická tlupa. Z nich nejznámější byli Petrovští, jejichž působištěm prý býval les Vidrholec. Na rozdíl od Petrovských existuje dodnes!

Petrovští loupežníci z Vidrholce

lesPodobně jako anglický lidový hrdina Robin Hood žil se svojí družinou v lese Sherwood nedaleko Nottinghamu, našim lapkům a zlodějům poskytoval útočiště český Sherwood aneb les Vidrholec či Fidrholec. Táhl se na východ od Prahy až k Českému Brodu a dodnes se z něj část dochovala.

Pozůstatkem středověkého Vidrholce je Klánovický les společně s přírodním parkem Klánovice – Čihadla a Škvoreckou oborou. Při procházce se rozhlédněte kolem sebe: dnes si jen těžko dokážete představit loupežníky, číhající mezi řídkými stromy. Jenže až do konce 18. století byl Vidrholec nefalšovaný temný hvozd, strašidelný a kvůli loupežníkům i nebezpečný. Co je tady drželo? Důvod je zřejmý: lesnatou krajinou vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu, po níž coby snadná kořist jezdívali obchodníci se zbožím. Dnes z Vidrholce zbyla kromě Klánovického lesa a několika dalších uvedených míst hlavně jména, často inspirovaná lesní termatikou: najdete tu Dubeč, Doubek a Dubeček, Háje nebo Kostelec nad Černými lesy, krvavou loupežnickou minulost zase připomíná pražská čtvrť Hrdlořezy. Vidrholec ale zmizel, podobně jako Petrovští. Co o nich vlastně víme?
 

Petrovští a Kokořín

lapkaPetrovští loupežníci byli tak slavní, že se jejich jméno dostalo i do pohádek: vzpomínáte si na příběh Zvířatka a Petrovští? Proč se jmenovali právě takhle se ale neví; jedni říkají, že v 17. století ve Vidrholci nějakou dobu pobýval známý lupič Petrovský se svou tlupou, další zase tvrdí, že pocházejí z osady Petrov či Petrovice. Jisté je, že podle soudních spisů a katovských knih hrdelního práva v Říčanech, Kolodějích a Kouřimi trvalo řádění loupežníků ve Vidrholci dlouhá staletí a nejednou skončilo pochytáním lapků a jejich popravou. Jenže Petrovští byli nesmrtelní: vždycky odněkud znovu vylezli, škodili a zase zalezli do svých slují, aby se objevili o pár let později a zase o kousek dál znovu.

KokořínJedna z band se ale zřejmě odstěhovala dál na sever a jejich rejdištěm se stalo Kokořínsko, kraj romantických roklí a kamenných pokliček. Zemské silnice tudy sice nevedly, ale na loupežníky tu čekalo něco lepšího: opuštěný hrad. Když po třicetileté válce císař Ferdinand zařadil Kokořín mezi „prokleté“ hrady, které se již nesměly opravovat, usadila se prý v jeho zdech banda loupežníků v čele s Petrovským z Petrovic a záhy se stala postrachem celého okolí. Řádění loupežníků připomíná několik pověstí, ale nakonec samotná jejich existence také byla považovaná za báchorku – než se při rozsáhlé rekonstrukci ve sklepech a také ve studni našlo množství koster. Šlo o unesené nešťastníky, za které lapkové žádali výkupné a v chudém kraji se žádného nedočkali, anebo o samotné loupežníky, za trest zazděné hluboko v hradním sklepení?
 

Pohádky a povídačky

  • Hora, Kopec nebo Vrch svatého Vavřince: pražský Petřín vystřídal v průběhu staletí několik jmen. Na jeho vrcholu stojí už více než sto let rozhledna a jezdí sem lanovka, ale dřív se odtud táhl les až k Bílé hoře a ve skalách a lomech, které tu zbyly po lámání opuky, se prý za třicetileté války usadili lapkové a vojenští zběhové – zkrátka petřínští loupežníci, zkráceně Petrovští. Jisté je, že už v první polovině 19. století začaly na Petříně parkové úpravy a od té doby měli loupežníci smůlu.
  • Pohádka Zvířátka a Petrovští se objevuje v několika verzích včetně animovaného filmu Jiřího Trnky z roku 1946, který si odvezl hlavní cenu z filmového festivalu v Cannes. Příběh zvířátek, která obsadí doupě loupežníků a zaženou je mečením, bečením, štěkáním a kokrháním, ale není ryze český: zpracoval jej Hans Christian Andersen i bratři Grimmové v pohádce Brémští muzikanti.
Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem Příroda

Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem

Méně známé pokličky se nacházejí asi kilometr západně od města Vojtěchov. Vznikly stejně jako ty známější Kokořínské, t.j. selektivním zvětráváním pískovců, které během třetihor absorbovaly železité sloučeniny.

Vesnická památková rezervace Nosálov – unikátní komplex chmelařských domů Památky

Vesnická památková rezervace Nosálov – unikátní komplex chmelařských domů

Střed obce na Kokořínsku tvoří unikátní soubor původních dřevěných chalup, tzv. chmelařských domů z přelomu 18. a 19. století. V minulosti zde totiž byla vyhlášená chmelařská oblast.

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku Památky

Skalní hrad s jeskyní Kostelíček na Kokořínsku

Skalní ostroh s jeskyní, zčásti uměle přitesanou, se nachází nedaleko obce Jestřebice na Kokořínsku.

Skalní průchod v Přírodní rezervaci Vlhošť Příroda

Skalní průchod v Přírodní rezervaci Vlhošť

V sedle mezi Malým Vlhoštěm a Vlhoštěm prochází cesta zajímavým skalním průchodem.

Naučná stezka Klánovických lesem Příroda

Naučná stezka Klánovických lesem

Naučná stezka prochází rozsáhlým lesním komplexem na východním okraji Prahy. Výchozím i konečným místem je jí železniční stanice Praha-Klánovice. V místech dnešního lesa bylo v minulosti několik osad, z nichž můžeme dodnes nacházet viditelné pozůstatky.

Přírodní park Klánovice – Čihadla Příroda

Přírodní park Klánovice – Čihadla

Významný krajinný celek je největším přírodním parkem na území Hlavního města Prahy o rozloze 970 hektarů. Rozkládá se ve východní části Prahy na území městských částí Praha 14, Dolních a Horních Počernic, Běchovic, Klánovic a Újezda nad Lesy

Xaverovský háj v Dolních Počernicích Příroda

Xaverovský háj v Dolních Počernicích

Díky rozsáhlým porostům dubu a lípy je Xaverovský háj jedním z nejpřírodnějších pražských lesů. Xaverovský háj je součástí přírodního parku Klánovice-Čihadla, který je největším pražským přírodním parkem.

Kokořínský důl Příroda

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů Památky

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt Ubytování

Zámek Lobeč – ideální místo pro romantický pobyt

Již několik let nabízí zámek Lobeč svým hostům ubytování a kompletní servis pro svatební hostiny a jiné rodinné a firemní oslavy.

Přírodní rezervace Klánovický les Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Martinské stěny na Kokořínsku Příroda

Martinské stěny na Kokořínsku

Přírodní památka Martinské stěny leží nad Komářím dolem v CHKO Kokořínsko. Stěny tvoří pískovcová plošina a příkrá hrana skal. Na plošině je písčitá půda a rostoucí bor, kdežto na hraně skal je pouze zvětralý písek a solitérní borovice.

Další aktuality

V Poděbradech zahájí již 116. lázeňskou sezonu

V Poděbradech dojde druhý květnový víkend, ve dnech 10. až 12. května 2024 na zahájení již 116. lázeňské sezóny. Bude se na co dívat, co poslouchat a také co ochutnávat. Na pódiu v lázeňském parku vystoupí řada zpěváků a hudebníků v čele s Danielem Hůlkou. Jarmark bude probíhat v sobotu 11. května 2024 od 13:00 do 21:00 na lázeňské kolonádě.
Zážitky, Středočeský kraj

V Lužné se chystá letošní první parní víkend

Už tuto sobotu a neděli 11. a 12. května 2024 vypraví České dráhy parní vlak z pražského Hlavního nádraží do Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat akce "První parní víkend". Neopakovatelnou atmosférou historie na kolejích můžete zažít již cestou tam v parních vlacích s lokomotivami Rosnička a Bardotka. Po oba víkendové dny tedy pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak.
Kultura, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 11. května 2024 na kolínské jízdárně. Letošním tématem je doba husitská, ze které bude vycházet program nazvaný "Země bez krále".
Zážitky, Středočeský kraj

V Kersku se chystá otevření Hrabalovy chaty

Na sobotu 18. května se v Kersku chystá otevření Hrabalovy chaty pro veřejnost. Polabské muzeum v objektu, kde spisovatel žil a tvořil, vybudovalo expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. Na návštěvníky má působit dojmem, jako by se známý spisovatel zrovna na chvíli ze své chaty vzdálil. Muzeum navrátilo objektu vzhled, jaký měl v době, kdy ji Bohumil Hrabal využíval, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století.
Letní sporty, Středočeský kraj

Nechte se pozvat na jarní hrnčířské trhy do Berouna

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika má dlouhou historii a navštívit zde můžete i Muzeum berounské keramiky. Velmi oblíbené jsou velké hrnčířské trhy, které se v Berouně konají dvakrát ročně. Na ty jarní, které proběhnou od 11. do 12. května, vás zve portál Kudy z nudy.
Kultura, Středočeský kraj

Ochutnejte lahodný chřest z Hostína

Chřestové slavnosti se v Hostíně u Vojkovic, nedaleko Veltrus, budou letos konat 11. a 12. května 2024. Přijeďte na nezapomenutelný víkend plný chřestu a křenu! Prodej chřestu bude vždy od 9:00, v sobotu do 17:00 a v neděli do 16:00 hodin. Kromě skvělého chřestu se můžete těšit také na speciálně vypěstovaný Mělnický křen, přednášky na téma pěstování chřestu nebo soutěž Chřestožrout roku!
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Na hradě Karlštejně už je opět otevřena Kaple sv. Kříže

Od května se opět otevřela kaple svatého Kříže na Karlštejně, kterou vybudoval císařem Karel IV. a zdobí ji největší kolekce gotických obrazů od jednoho mistra na světě. Stěny kaple zdobí zlatý pás, vykládaný leštěnými polodrahokamy, čela kleneb vyplňuje sto dvacet devět obrazů. Mistr Theodorik na nich zachytil "veškeré vojsko nebeské", které mělo poklad hlídat.
Památky, Středočeský kraj

Vydejte se do Průhonic na přehlídku tulipánů

O tulipánech se říká, že jsou nejvznešenější ozdobou jarních záhonů i kytic. Na začátku jara jste je mohli vidět v květinových vazbách na některých hradech a zámcích, teď však přichází doba pro tulipány v zahradách. Proto vás portál Kudy z nudy zve tam, kde o nich ví skoro všechno: do Průhonic.
Příroda, Středočeský kraj