ÚvodAktuality10 tipů, kde se projdete po krytých dřevěných mostech aneb ve stínu i na výsluní
Památky

10 tipů, kde se projdete po krytých dřevěných mostech aneb ve stínu i na výsluní

  • 18. února 2023
Kryté mosty vás uchvátí na první pohled. Zvláštní stavby jsou většinou staré několik stovek let a dnešních časů se dočkaly jen díky příkladné péči těch, kterým nejsou lhostejné jejich osudy. Pojďte se s nimi seznámit na Kudy z nudy a zmapovat si výskyt pamětníků starých časů.
Který z krytých mostů je nejkrásnější? Na portálu Kudy z nudy hlasujeme pro dřevěný most, kterému jsme dokonce věnovali jeden z dílů seriálu #světovéČesko. Navrhl ho architekt Dušan Jurkovič a přestože je dokonale schovaný před pohledy kolemjdoucích, patří mezi nejzajímavější památky Královéhradeckého kraje. Schovává se totiž za zámkemNovém Městě nad Metují, kde spojuje upravené zámecké terasy se zahradou. Prostřední části v podobě domečku či věže se říká Perníková chaloupka nebo Valašská jizba, a protože zastřešená chodba je poměrně úzká, je to zároveň místo, kde se vyhnete dalším návštěvníkům.

Hvězdu krytých mostů jsme vám představili, je čas vyrazit do stínu – třeba k dřevěnému mostu, který vede přes řeku Zdobnici nedaleko Vamberka. Co mu chybí na délce, to si vynahrazuje šířkou: patří totiž k našim nejširším dřevěným mostům a dokonce jím smí jezdit auta, podobně jako po krytém mostě v Havlovicích severně od Babiččina údolí. To naopak po mostě v Pernštejně, kryté lávce ve Švařci i po dřevěné lávce v Černvíru poblíž hradu Pernštejn se projdete jen pěšky. Vodáci dobře znají krytý dřevěný most Rechle u Lenory, naopak málo známé jsou dva dřevěné kryté mosty přes Labe u Dvora Králové nad Labem. Poznat byste měli i dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou, před několika lety oceněný titulem Památka roku a cenou za nejlepší opravu historických objektů. Nefalšovaným pradědečkem všech krytých mostů ovšem je Radošovský dřevěný most přes Ohři; jeho stavbu totiž povolil už císař Karel IV.
Dřevěný most v Pernštejně Památky

Dřevěný most v Pernštejně

Zajímavá technická památka je pod hradem Pernštejn a spojuje břehy přes řeku Nedvědičku.

Věšadlový krytý most nad Zdobnicí u Vamberka Památky

Věšadlový krytý most nad Zdobnicí u Vamberka

Dřevěný krytý most věšadlové konstrukce z roku 1840 vede přes řeku Zdobnici nedaleko Vamberka. Co mu chybí na délce, to si vynahrazuje šířkou. Patří k našim nejširším dřevěným mostům.

Dřevěný krytý most v Suchovršicích Památky

Dřevěný krytý most v Suchovršicích

Ojedinělá konstrukce tohoto mostu z roku 1922 v Suchovršicích nedaleko Úpice budí velký zájem odborníků. Jedná se krytý most zdvojeného věšadlového typu přes Úpu mezi Úpicí a Trutnovem.

Dřevěné kryté mosty ve Verdeku Památky

Dřevěné kryté mosty ve Verdeku

Poměrně velmi málo známé jsou dva dřevěné kryté mosty přes Labe ve Verdeku u Dvora Králové nad Labem.

Dřevěný krytý most v Černvíru Památky

Dřevěný krytý most v Černvíru

V Černvíru u Tišnova, poblíž hradu Pernštejn, najdete nejstarší krytou dřevěnou lávku na Moravě. Most pochází z roku 1718 je celý krytý a dnes už spojuje jen dva protilehlé břehy bez silnice.

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí Památky

Kostel sv. Bartoloměje v Kočí

Jedinečný dřevěný gotický kostel z konce 14.století vás upoutá renesančními a barokními nástěnnými malbami a dřevěným stropem. Součástí areálu kostela je i šindelem krytá dřevěná zvonice a unikátní dřevěný krytý most.

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory Památky

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují Památky

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Radošovský dřevěný most přes Ohři Památky

Radošovský dřevěný most přes Ohři

Krytý most v Radošově má značně zajímavou a dlouhou historii. Povolení k jeho stavbě dal 16. dubna 1364 městu Ostrov sám císař Karel IV., aby tak zlepšil původní brod na "Solné stezce" do Prahy.

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří Památky

Dřevěná lávka v Kynšperku nad Ohří

Lávka v Kynšperku nad Ohří spojující centrum města s levobřežní částí města (k železnici) byla původně železobetonová, dlouhá 130 m, vybíralo se u ní mýto. Jedná se o druhou nejdelší krytou lávku v ČR.

Dřevěný silniční most v Havlovicích Památky

Dřevěný silniční most v Havlovicích

Dřevěný trámový most se střechou vede přes řeku Úpu v Havlovicích. Jako na jednom z mála mostů podobné konstrukce je na něm dosud povolen automobilový provoz.

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou Památky

Krytý dřevěný most v obci Bystrá nad Jizerou

Most v Bystré nad Jizerou má řadu konstrukčních zvláštností, díky kterým se dostal už v roce 1958 na seznam nemovitých kulturních památek. Nesou jej trojúhelníková a lichoběžníková věšadla, navíc vede 24 metrů přes řeku bez podpůrného pilíře uprostřed. Šířka mostu je tři metry a výška pět metrů.

Další aktuality

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
Památky

10 tipů kde najdete nejhezčí dřevěné kostely a zvonice aneb ve stínu i na výsluní

Při pohledu na malebné dřevěné kostelíky, kapličky a zvonice možná budete mít pocit, že jsou svědky starých časů a umění prostých horalů. Není to tak docela pravda, stovky let přečkaly jen některé z nich. Řadu dřevěných památek zničily požáry, a proto si o to víc považujme těch, které se dochovaly. Vydejte se s Kudy z nudy k prastarým dřevěným kostelíkům, zvonicím a mostům aneb do stínu i na výsluní!
Památky

Nejkrásnější proměny památek: hradní paláce, hotely, zámky, zahrady i továrny

Krásné proměny: podívejte se na nejlépe opravené památky a přehlídku zdařilých rekonstrukcí. Užijte si společně s portálem Kudy z nudy příběhy o tom, jak zanedbané a roky opomíjené hrady, zámky a další památky, roubenky, staré továrny i ryze praktické technické stavby vstaly z popela, chytily druhý dech a rozzářily se k novému životu.
Památky

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky