ÚvodAktuality20 tipů, kam jít na procházku do arboreta
Příroda

20 tipů, kam jít na procházku do arboreta

  • 3. června 2023
Arboreta (z latinského slova arbor – strom) a dendrologické zahrady jsou ideálním cílem výletů a procházek. Najdete v nich nejen poučení a uvolnění, ale především mnoho krásného pro oči i duši. Tvary, barvy rostlin, stromů, keřů i ptačí hlasy vám připomenou, že příroda je všemocná. Vyberte si z lákavé nabídky!
Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn Příroda

Botanická zahrada a arboretum u hradu Hauenštejn

Zahrada u Horního Hradu nedaleko Stráže nad Ohřína bízí k vidění řadu rostlin v nezvyklém prostředí, jedinečné zdejší endemity i řadu u nás unikátních druhů! K mimořádným patří rovněž sbírka více než 40 druhů javorů.

Dendrologická zahrada v Průhonicích Příroda

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Nejvýše položená botanická zahrada v ČR v Prášilech Příroda

Nejvýše položená botanická zahrada v ČR v Prášilech

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.

Arboretum Bílá Lhota Příroda

Arboretum Bílá Lhota

V zámeckém parku v Bílé Lhotě nedaleko Litovle se nachází významné arboretum s 400 druhy vzácných dřevin – listnaté, jehličnaté a stále zelené dřeviny ze severní Ameriky, Japonska, Číny, Malé Asie a dalších zemí.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně Příroda

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Botanickou zahradu a arboretum Mendelovy univerzity najdete v brněnské čtvrti Ponava, nad fotbalovým stadionem Za Lužánkami. Její rozloha činí 11 hektarů, součástí zahrady jsou tropické skleníky a celkově zde roste na 13 tisíc rostlin.

Americká zahrada u Chudenic Příroda

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny Příroda

Arboretum Křtiny a naučná stezka Domácí dřeviny

Školní lesní podnik Křtiny se stará o Arboretum Křtiny. To se nachází u silnice mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od jihomoravské metropole Brna. Arboretum Křtiny je zpřístupněno vždy v sobotu, po celé vegetační období.

Arboretum Nový Dvůr Příroda

Arboretum Nový Dvůr

V Arboretu Nový Dvůr můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou Kultura

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Relax, zábava a poznání pro děti i dospělé s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Arboretum Borotín Příroda

Arboretum Borotín

Arboretum se nachází v malé obci Borotín na Boskovicku. Bylo založeno v roce 1918 rodinou Riedlů. Nový majitel po restituci arboretum opustil. To zůstalo delší dobu bez ošetření a bylo téměř zničeno.

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice Příroda

Procházka v arboretu Šmelcovna Boskovice

Možnost poznávání mnoha rodů a druhů rostlin přirozených porostů i cíleně provedených výsadeb cizokrajných listnatých i jehličnatých dřevin, travin, trvalek a dalších. Spojte příjemné s užitečným a navštivte Arboretum Šmelcovna, které je celoročně veřejnosti volně přístupné.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech Příroda

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Arboretum Žampach u Letohradu Příroda

Arboretum Žampach u Letohradu

Arboretum Žampach je součástí zámeckých parků na Žampachu, které jsou státem chráněnou kulturní památkou. Nachází se nedaleko města Letohrad ve vsi Žampach a je součástí Domova pod Hradem. Veřejnosti je však celoročně volně přístupné.

Arboretum v Semetíně Příroda

Arboretum v Semetíně

Zahrada a lesopark Arboretum Semetín se nachází v obci Semetín, která je místní částí města Vsetín a leží od něj 4 km severozápadním směrem. Zájemci zde mohou zhlédnout na pět stovek druhů nejen okrasných dřevin ze všech koutů světa, ale také staré valašské ovocné odrůdy.

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny Příroda

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny

První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR Příroda

Botanická zahrada v Táboře – druhá nejstarší v ČR

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší botanickou zahradou v ČR. Největší část botanické zahrady zaujímá arboretum, ve kterém jsou zastoupeny keře a stromy jak domácí, tak i cizokrajné.

Arboretum na Bukovině v Českém ráji Příroda

Arboretum na Bukovině v Českém ráji

Arboretum na Bukovině se nachází v samém srdci Hruboskalska. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Založil jej tehdejší majitel hruboskalského panství Jan Bedřich Lexa z Aehrenthalu se svým správcem Leopoldem Angrem kolem roku 1860.

Další aktuality

I s kočárkem se můžete vydat na túru do hor

Máte doma malé dítě a na výlety stále musíte vyrážet s kočárkem? Zároveň byste si užili den někde mimo město při pěkné procházce přírodou? Pak tu pro vás máme zajímavé tipy, kam se můžete vydat. Naberte inspiraci na místa, kudy pohodlně projedete i s kočárkem!
Příroda

Květinové ráje aneb nejkrásnější zahrady Česka

Nádherně kvetoucí parky a zahrady lákají milovníky květin a okrasných dřevin k romantickým procházkám. Portál Kudy z nudy vybral dvacet našich nejkrásnějších zahrad a zve vás ke krásnému výletu do světa pestrých barev a vůní. Projděte se květinovými ráji Česka!
Příroda

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec

Kůrovcová kalamita, kůrovec aneb lýkožrout smrkový, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté. Kde?
Příroda

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.
Příroda

Kam na nejkrásnější květnové výlety a procházky v Česku?

Láká vás představa májového prosluněného dne, který si užíváte na procházce přírodou? Naplánujte si, kam se vypravíte! Teplé květnové dny lákají k výletu po krásných místech naší republiky. Naše tipy vás nenechají jen tak sedět doma, ale vytáhnou vás ven do parku, na naučnou stezku i za zajímavou květenou.
Příroda

Ledoví muži a uplakaná Žofie: letos své pověsti nejspíše nedostojí

Svátky, které se neslaví a zároveň tři nejproklínanější svatí, to jsou Pankrác, Servác a Bonifác. Svorně je nenávidí zahrádkáři i zemědělci a o moc lépe na tom není ani Žofie, která za třemi zmrzlými muži kráčí v těsném závěsu. Letos to ale po dle norské předpovědi vypadá, že si letos všichni "zmrzlí" vezmou dovolenou – týden, který obvykle bývá ve znamení ledových mužů a dešťové Žofie by měl být přívětivě teplý.
Příroda

Kde si užít nejkrásnější východy slunce?

Přivítejte krásný den pohledem na vycházející slunce! Je to jeden z nejkrásnějších pohledů, který po tmavé noci přináší naději krásného dne. V dnešních tipech vám představíme místa, odkud bude vycházející slunce působit nejmagičtěji. Vyrazte přivítat slunce na kopce, vršky a vrchy, a nezapomeňte si s sebou foťák. První ranní paprsky jsou totiž velmi fotogenické. Víte, že Mezinárodní den Slunce se slaví každoročně 3. května? Jedním z hlavních důvodů proč si připomínáme tento den je význam sluneční energie pro planetu Země jakožto hvězdy která je nejblíže naší planety. Slunce nám dodává energii a probouzí vše živé.
Příroda

Májové tradice: Proč se líbat pod rozkvetlou třešní, stavět májky a sypat chodníčky lásky?

Líbat se samozřejmě můžete všude kde vás napadne, ale tradice prvomájových polibků přesto každý rok velí vyhledat kvetoucí třešňové stromy. Kde najdete ty nejkrásnější třešně pro pěkné jarní políbení a kam se vypravit na romantické výlety se svou láskou za dalšími májovými tradicemi? Na Kudy z nudy máme pár skvělých prvomájových tipů!
Příroda