ÚvodAktuality10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí
Příroda

10 důvodů, proč jet na výlet do národního parku Podyjí

  • 28. září 2020
Proč si právě teď vybrat Podyjí? Třeba proto, že nikdy jindy neulovíte barevnější fotografie než právě teď, kdy listnaté lesy nad údolím Dyje září jako vzácné šperky. A také proto, že do konce října ještě stihnete navštívit všechny tři zdejší zámky!

Tři hrady a zámky: zavírají až na konci října!

VranovZe všech národních parků je Podyjí nejmenší, což je ovšem výhoda: během jediného víkendu stihnete nejenom procházku do přírody, hrající všemi barvami, ale stihnete navštívit i další zajímavá místa. Ať už si vyberete zámek Vranov nad Dyjí, hrad Bítov nebo zříceninu Nový Hrádek, všechny mají otevřeno o víkendech až do konce října.
 

Seznámení s Braitavou

BraitavaPokud jste o Braitavě ještě neslyšeli, vězte, že jde o lesní komplex jižně od Vranova nad Dyjí a zároveň nejvyšší místo ZnojemskaFelicitinou studánkou a Býčí horou; její vrcholek v nadmořské výšce 536 metrů označuje malý kamenný menhir. V lesích stojí zapomenutá malá kamenná rozhledna, kterou nechalo kdysi postavit vranovské panstvo, a také lovecký zámeček; když navíc ze stromů opadá listí, otvírají se odtud kouzelné výhledy do okolí.

Braitava je ale mimořádně zajímavá i z hlediska geologického, protože pod letohrádkem na svahu k Dyji se rozkládá území s monumentálními skalními sloupy, v tomto kraji vcelku nečekanými. Zbývá ještě dodat, že celé území si uchovalo svůj ráz "díky" tak zvané železné oponě, kterou se komunistický stát oddělil od západního světa. Vstup sem byl totiž po válce přísně zakázán.
 

Podyjí a nejhezčí vyhlídky na meandry Dyje

Národní park Podyjí lemuje 40 km dlouhé a až 100 metrů široké údolí řeky Dyje; začíná u Vranova nad Dyjí a do rovinaté jihomoravské krajiny se znovu otevírá až u Znojma. Na rakouské straně chrání stejné území Nationalpark Thayatal. Pohledy do údolí se nabízejí z řady míst, pověstné jsou zejména vyhlídky Králův stolec, Sealsfieldův kámen a Hardeggská vyhlídka.

Severně od Hnanic kdysi stávala pohraniční rota Devět mlýnů, dnes tu objevíte vinařský hotel Vinice Hnanice. Zelená značka vás dovede na okraj vinice U kapličky na vyhlídku Devět mlýnů, odkud je pěkný pohled na meandry řeky Dyje a vinici Šobes, jednu z legend moravského vinařství.
 

Přeje vám počasí? Zkuste to na kole!

Národní park myslí na cyklisty, takže tu objevíte celou řadu dobře značených cyklostezek s odpočívadly a krytými přístřešky. Na cyklisty myslíme i my na portálu Kudy z nudy, takže pokud si s sebou berete kolo anebo využijete některou z půjčoven, máme pro vás plán cyklotrasy po nejhezčích místech Podyjí.
 

Víno budiž pochváleno…

…a to moravské zvlášť, protože pokud máte pocit, že letošní vinobraní jsou už nenávratně pryč, nemusíte věšet hlavu! Přijeďte v sobotu 31. října do Vrbovce, kam vás místní vinaři (pokud to situace dovolí) společně se Spolkem přátel Hroznové kozy zvou na Vrbovecké vinobraní se zazimováním hroznového kozla.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí Památky

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Letní sporty

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Moravský sklípek v Šatově – ochutnávka vín Znovín Znojmo Gurmánská turistika

Moravský sklípek v Šatově – ochutnávka vín Znovín Znojmo

V slunečných rovinách jižně od Znojma, jen kousek od rakouských hranic, leží stará vinařská obec Šatov. Stopy tisícileté tradice pěstování vinné révy jsou patrné doslova na každém kroku, zejména pak ve sklepních uličkách, které si dosud uchovaly původní ráz.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13 Letní sporty

Stezka železné opony – evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 20 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině Příroda

Pramen Dyje u Panenské Rozsíčky na Vysočině

Moravská Dyje pramení na louce u vísky Panenská Rozsíčka nedaleko Třeště. Místo, kde řeka pramení je teď příjemným místem k zastavení. Pramen zdobí soška s názvem Jarní studánka od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. K prameni se můžete dostat pěšky či na kole.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR Památky

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka Památky

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy Památky

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

Muzeum Charlese Sealsfielda v Popicích Kultura

Muzeum Charlese Sealsfielda v Popicích

Muzeum sídlí v rodném domě Charlese Sealsfielda v Popicích. Spolu s knihovnou si prohlédnete expozici Národního parku Podyjí o přírodě v okolí Popic.

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí Příroda

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí Příroda

Geopark u Čížova v Národním parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí vytvořila u návštěvnického centra v Čížově na Znojemsku geopark, který představuje 12 základních hornin nacházejících se na tomto chráněném území.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Přírodní památka Braitava u Vranova nad Dyjí Příroda

Přírodní památka Braitava u Vranova nad Dyjí

Patrně nejzajímavějším krajinným útvarem v blízkosti Vranova nad Dyjí je Braitava, lesní komplex na pravém břehu řeky Dyje, vtékající tady do 40 km dlouhého a až 100 metrů hlubokého kaňonu.

Další aktuality

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Putování krajem vína po Malovaném kraji vás zavede na vinařské stezky i k otevřeným sklepům

Vydejte se jižní Moravou na putování za lahodným vínem. Na první květnovou sobotu 4. 5. 2024 je připraveno putování za víny z podlužních lesů a nivy řeky Moravy. Trasy vás zavedou z Moravské Nové Vsi do Průšánek, Josefova, Velkých Bílovic a do dalších sousedních obcí.
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Česko mezi řádky: Směšné lásky, Brno a Milan Kundera

Deset románů, z toho čtyři napsané francouzsky, povídky, dramata a čtyři svazky esejů: to je dílo Milana Kundery. Se seriálem Česko mezi řádky se vrátíme do jeho rodného města Brna. Právě tam, v kavárně Bellevue, se odehrávají jeho povídky, shrnuté do tří sešitů Směšných lásek.
Kultura, Jihomoravský kraj

Jak poznat Brno za jeden den

Rádi byste navštívili moravskou metropoli, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které Brno nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
Památky, Jihomoravský kraj

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Zážitky, Jihomoravský kraj

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Památky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Zážitky, Jihomoravský kraj