Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Weinbergerova vila ve Znojmě
Památky

Weinbergerova vila ve Znojmě

Židovský továrník Alfred Weinberger vybudoval po roce 1882 v prostoru za znojemským nádražím prosperující kožedělný podnik. Volných stavebních pozemků na tehdejší Wilsonově (dnes Rudoleckého) ulici u nádraží využili roku 1926 ke stavbě dvou obytných rezidencí.
Projekčními pracemi na reprezentační vile pro staršího syna Hanse Weinbergera a jeho choť Lisbeth byl pověřen brněnský architekt Norbert Troller.

Finálních úprav a zařízení vily stylovým mobiliářem se ujal renomovaný Vídeňan Armand Weiser. Výsledek uchvátil nejen celou znojemskou prvorepublikovou honoraci, ale i odbornou veřejnost za hranicemi Moravy.

Interiérové řešení vily a mobiliář se staly hlavní náplní prestižního německého časopisu Innen-Dekoration z roku 1928 a pochvalné recenze se objevily i v periodicích Bau- und Werkkunst či Moderne Welt. Neoklasicistní vila s reprezentačním přízemím a obytným patrem dnes slouží jako mateřská škola.

Pro továrnický pár Weinbergerů a mladšího syna Fritze navrhl architekt Weiser sousední obytný dům Rudoleckého čp. 859, k jehož výstavbě došlo roku 1929. Oproti vile má mladší dům modernější, funkcionalistický výraz. Weinbergerovi město opustili s nástupem Hitlerovy Třetí říše. Jejich podnik pak byl po II. světové válce znárodněn (později pod jménem Gala).  

V roce 2017 se vila stala kulturní památkou.