Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Věž Daliborka na Pražském hradě
Památky

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.

Věž Daliborka byla vybudovaná roku 1496 na příkaz Vladislava Jagellonského, a to jako součást opevnění hradního komplexu. V roce 1781 věž vyhořela a následující rok byla v důsledku poškození požárem snížena o jedno patro. Od roku 1883 je přístupná veřejnosti.

Své jméno dostala po svém prvním vězni Daliborovi z Kozojed, který zde byl uvězněn roku 1498. Věž totiž od svého založení sloužila jako vězení, které si zde můžete prohlédnout i dnes. V suterénu s mohutnou klenbou jsou čtyři kobky, v podlaze je kruhový otvor do hladomorny, kam byli těžcí zločinci spouštěni pomocí kladky. Samotný prostor cel oddělovaly dřevěné stěny, které byly dokonce vytápěné.  Zdivo hladomorny je silné 2, 6 m, pod hladomornou je ještě jedno patro, které se používalo jako další vězení. Lehčí provinilci byli vězněni ve vyšších patrech.

Dalibor z Kozojed se podle legendy ve věži ocitl za to, že akceptoval povstání poddaných na sousedním panství a povstalce přijal k sobě pod ochranu. Pověst dále praví, že se Dalibor naučil ve své cele hrát na housle a jeho hudba byla prý slyšet po celém Hradě a připomínala tak všem, že byl uvězněn neprávem. Pověst posloužila skladateli Bedřichu Smetanovi jako předloha k opeře Dalibor.

Dobové kroniky však zniňují, že Dalibor byl za svou nepoctivost již dvakrát popohnán před soud a rozhodně nepatřil mezi ochránce utlačovaných, naopak využil vzpouru poddaných k tomu, aby si přivlastnil majetek svého nepřítele, Adama Ploskovského. Pověst o houslích vychází nejspíše z úplně jiného nástroje, a to z mučícího. Skřipci se totiž přezdívalo housle, byl opatřený provazy (strunami) k napínání zločince. Dalibor prý na mučidle vedl nářek tak pronikavý, že ho bylo okny mučírny slyšet ven, což přivábilo kolemjdoucí, kteří se pak posměšně vyjadřovali o vinníkovi, který se předtím nechtěl přiznat, že ho bolest "naučila na houslích hráti", čili vypovídat pravdu o svém zločinu.

Dalším ze známých vězňů byl mecenáš umění hrabě František Antonín Sporck, který se například zasloužil o to, že byla do Čech zavedena hra na lesní roh. Daliborka přestala jako vězení sloužit v roce 1781. Ve spodním podlaží věže Daliborky je dnes umístěna expozice útrpného práva.

Aktuality

Lásky českých knížat, králů a prezidentů

Přemysl a Libuše, Oldřich a Božena, Břetislav a Jitka… tak tyhle páry zná asi každý, ale koho milovali nebo zrovna nemilovali ostatní naši panovníci?
Praha 1, Praha

Dětský den na Pražském hradě

Dětský den na Pražském hradě, který se bude konat 25.května 2024 pod záštitou manželky prezidenta Evy Pavlové, nabídne pro všechny malé i velké dobrodruhy spoustu zábavných a poučných aktivit.
Praha 1, Praha

Kniha je Art – výstava na Pražském hradě

Nová výstava na Pražském hradě Kniha je Art se zaměří na knižní formu a představí nejkrásnější a nejunikátnější české knihy od počátku knihtisku do současnosti. Výstava v Královském letohrádku se uskuteční od 7. června do 20. října.
Praha 1, Praha

Výstava fotografie a byzantských ikon v Senátu

Výstava ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu ČR v Praze – Athény-Praha & Praha-Athény: Cesta života, Joanna a Eva Vasdeki, umělkyně řecko-českého původu. Fotografie a Byzantské ikony – 14. 3. – 22. 4. 2024, Praha.
Praha 1, Praha

Cesta kolem světa za 45 minut – za obzory školního zeměpisu a dějepisu

Interaktivní výstava o tom, jak člověk v minulosti viděl svět, jak jej viděly děti ze školních lavic, jak se učení o Zemi vyvíjelo, kde co žije a co se pěstuje v kterých krajinách...
Praha 1, Praha

Bohemia Jazz Fest 2024

Léto v Česku opět rozezní jeden z největších jazzových hudebních festivalů v Evropě. Akce, která je tradičně pro diváky zdarma, se uskuteční na šesti místech: v Praze, Plzni, Hluboké nad Vltavou, Prachaticích a v Brně.
Praha 1, Praha

Svátek růžových vín na Pražském hradě

První máj, příjemná atmosféra, dechberoucí výhled na celou Prahu a…? Samozřejmě sklenička moravského nebo českého růžového vína! Již po čtrnácté se prvního května promění Pražský hrad na Svátek růžových vín. Dopřejte si příjemné chvíle s našimi růžovými víny, které si podmaní vaše smysly.
Praha 1, Praha

Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu

Národní galerie Praha představí od 17. května do 11. srpna 2024 ve Valdštejnské jízdárně zcela ojedinělou výstavu manýristického grafického umění. Vzácná díla, některá doposud veřejně nevystavená, zapůjčilo Musée de Louvre. Zcela unikátní zápůjčkou je například kresba Michelangela Buonarrotiho.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.
Praha 1, Praha

Muzeum hraček Praha v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu – expozice zrušena

Muzeum v prosinci 2023 ukončilo svoji činnost. Nástupce je však připraven – v roce 2024 by se Purkrabství mělo otevřít nové muzeum, které ukáže české a východoevropské hračky.
Praha 1, Praha

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.
Praha 1, Praha

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Praha 1, Praha

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.
Praha 1, Praha

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Bistro v Kunsthalle Praha

V industriálně laděném Bistru v Kunsthalle Praha pro vás každý den připravují obědové menu, slané i sladké snacky a mnohem víc.
Praha 1, Praha

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha