ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVelká synagoga v Plzni – největší v Česku
Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.
Velká synagoga v Plzni je (po Budapešti) druhou největší synagogou v Evropě a pátou největší na světě. Postavena byla v letech 1888–1892 v novorománském slohu s maurskými prvky. Synagogu najdete v centru města, v ulici Sady Pětatřicátníků. V roce 1992 byla prohlášena kulturní památkou České republiky. Ve velké i malé synagoze jsou velmi často pořádány koncerty a jiná kulturní představení.

Návštěva památky nabízí ale víc než jen prohlídku. Za pozornost stojí dvě stálé expozice na balkonech. První je věnována historii plzeňských Židů, druhá vysvětluje judaismus jako takový. Lidé se zde dozvědí například, jaké rituály podstupuje matka po porodu, děti v období dospívání, jak probíhá židovská svatba, i jak jsou ošetřováni zemřelí. Expozice představuje i židovský lunisolární kalendář a popisuje všechny židovské svátky.
 

Expozice Tady žili Židé na horních galeriích

Na horních galeriích je od jara 2022 k vidění nová stálá expozice věnovaná židovským památkám Plzeňského kraje s názvem Tady žili Židé. Autorem a kurátorem je fotograf Radovan Kodera. Jedná se o soubor fotografií zpracovaný na dvou dotykových obrazovkách přímo ovládaných návštěvníky a šesti obrazovek, na nichž poběží obrazové smyčky sestavené do šesti tematických okruhů. Fotografie mapují historii a proměnu židovských památek Plzeňském kraji. Do souboru jsou zařazeny i archivní fotografie přestavěných nebo dnes již neexistujících synagog a dalších objektů.
 

Synagoga a rabínský dům

V interiéru Velké synagogy došlo od podzimu 2018 do jara 2022 k obnově jedinečné výmalby na stropě i ve zbytku interiéru stejně jako svatostánku aron ha-kodeš. Přistoupilo se i k opravě unikátních varhan, jež sestavili bratři Braunerovi z Uničova v roce 1893. Dveře na chodbách dostaly originální vitráže s geometrickými tvary (v synagoze je totiž přípustné používat pouze rostlinné nebo geometrické vzory). Při první rekonstrukci památky se některé původní obrazce zachránily, byly uloženy a podle nich se udělaly další. Vyměněny byly rovněž lustry a lampičky, podle dochovaných kousků vznikly zdařilé repliky.

Po letech přišla řada také na přestavbu rabínského domu v Palackého ulici. V suterénu novorománské budovy s novorenesančními prvky vznikla rituální židovská lázeň mikve. Dům slouží také jako výukové středisko judaismu. Nechybí ani výstavní prostory a multifunkční sál.
 

Z historie Velké synagogy

Od poloviny 19. století se počet židovských obyvatel, kteří se zde po svém vypovězení po roce 1504 mohli opětovně usazovat, strmě vzrůstal. V roce 1854 žilo v Plzni 249 židů, v roce 1870 již 1207. Nevíme sice přesně, kdy se o stavbě třetí novodobé synagogy začalo uvažovat, ale již roku 1874 za tímto účelem zakoupila zdejší židovská obec pozemek. Velká synagoga je postavena v novorománském slohu s maurskými prvky podle plánů vídeňského architekta Maxe Fleischera, přepracovaných plzeňským stavitelem Emanuelem Klotzem, a její stavba probíhala v letech 1888 až 1893. Podle pamětního listu, nalezeného v báni severní věže, se náklady na stavbu vyšplhaly k 141 092,06 zlatých (dnešních cca 21 milionů korun). Jedná se o monumentální stavbu se dvěma 45 metrovými věžemi a trojlodní dispozicí. Interiér synagogy je zdoben výmalbou s rostlinnými motivy a součástí jsou též varhany z roku 1890. Ve dvoře synagogy se nachází patrový rabínský dům, postavený v novorománském slohu.

Z nově vybudované synagogy se ovšem plzeňští židé netěšili příliš dlouho. V lednu 1942 bylo třemi transporty nacisty deportováno do Terezína 2605 židů z Plzně. Od zničení Velkou synagogu nejspíše zachánila poloha mezi dvěma domy a také skutečnost, že sloužila jako prodejní sklad nábytku deportovaných židů a později se stala pracovní dílnou, kde se šily uniformy německým vojákům. Boje o osvobození města na konci války dodnes připomínají viditelné otvory po kulkách na deskách desatera na vrcholku průčelí synagogy. Po válce se synagoga navrátila židovské náboženské obci, která však byla po válečných útrapách značně zdecimována. Jen zázrakem přečkala synagoga i období komunistické zvůle a nebyla přestavena na městské lázně či tržnici. Postupně se její již tak žalostný stav zhoršoval a byla ponechána napospas svému osudu.

Snaha židovské obce o záchranu této památky vyvrcholila v letech 1994 – 1998, kdy došlo k částečné rekonstrukci. Slavnostního znovuotevření synagogy na židovský svátek Tu biŠvat (11.2.1998) se zúčastnili přední představitelé města a státu. V současné době slouží synagoga svému původnímu účelu, zároveň je využívána jako výstavní a koncertní sál a úsilí židovské obce o dokončení její opravy kontinuálně pokračuje.
 

Komentované prohlídky Velké synagogy

Od 20. dubna 2022 si můžete synagogu projít s výkladem průvodce Turistického informačního centra. Během komentovaných prohlídek se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První trasa vás zavede až na vrcholek jedné z věží synagogy, odkud si užijete nádherný výhled na centrum města. Druhá trasa vám dovolí nahlédnout do rabínského domu, který je po rekonstrukci nově zpřístupněn a najdete v něm židovskou lázeň mikve.

Provozovatel

Velká synagoga v Plzni

Sady Pětatřicátníků 35/11
301 37 Plzeň
Tel.:
+420 377 235 749
Email:
zoplzen@zoplzen.cz
WWW:
www.zoplzen.cz
GPS:
49,746712 13,372798
 

Cena

Cena: 120 Kč

Snížená cena: 80 Kč

Rodinná cena: 350 Kč

Poznámka:děti do 10 let zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Konvoj vojenských historických vozidel ve Spáleném Poříčí 2024

Při příležitosti výročí osvobození západních Čech americkou armádou každoročně křižuje silnice Plzeňského kraje spanilá jízda vojenských veteránů ze 2. světové války.
Spálené Poříčí, Plzeňský kraj

Zahájení lázeňské sezony 2024 v Karlových Varech

Začátek května bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezony. Během tří dnů oslavuje město přírodní léčivé zdroje a děkuje Karlovi IV. za založení města.
Karlovy Vary, Karlovarský kraj

UmTrh na Palachově náměstí

UMtrh je nejen umělecký rukodělný trh s malým street food festivalem, ale hlavně je synonymem relax zony v centru Prahy.
Praha, Praha

Slavnosti svobody 2024 v Plzni – velkolepé oslavy osvobození

Letošní Slavnosti svobody uspořádá Plzeň v termínu od 3. do 6. května. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický a kulturní program. Připomeňte si události spojené s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou.
Plzeň, Plzeňský kraj

Noční prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Neobvyklá noční prohlídka pivovaru Bohemia Regent vás čeká každý pátek a sobotu 20 hodin.
Třeboň, Jihočeský kraj

Jarní sraz Velorexů v Boskovicích

Tradiční třídenní akce v Boskovicích a okolí, letos již 26. ročník a to v termínu 3. – 5. května.
Boskovice, Jihomoravský kraj

Čokoládová tretra 2024

Po 64. se uskuteční unikátní závod pro děti od 6 do 11 let Čokoládová tretra. A podvanácté za hranicemi rodné Ostravy. Po osmé pak i na Slovensku.
Olomouc, Olomoucký kraj

Trocnovské divadelní slavnosti 2024

Zveme vás na Trocnovské divadelní slavnosti, sérii čtyř představení pod širým nebem v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, který je pobočkou Jihočeského muzea.
Borovany, Jihočeský kraj

Aktivity v okolí

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Štěchovice, Středočeský kraj

Vestecký rybník a Planetární stezka Vestec

U rybníka ve Vestci u Prahy vznikl venkovní volnočasový areál pro všechny věkové kategorie. Najdete tu cyklostezku, hřiště, venkovní posilovny, mola a lávky a další zábavu v přírodě. Názorné ukázky na Planetární stezce vám pomohou vytvořit si představu o velikostech těles a vzdálenostech ve vesmíru.
Vestec, Středočeský kraj

Skryjská jezírka – objevte kouzelnou přírodní scenérii na Zbirožském potoce

Skryjská jezírka jsou dvě malá jezírka nedaleko obce Skryje. Leží v nadmořské výšce 270 m, vzdálená od sebe jen několik metrů. Každé z nich měří přibližně 30 m a zaujímá plochu asi 150 m². Jedná se o chráněnou přírodní památku.
Skryje, Středočeský kraj

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.
Krňany, Středočeský kraj

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.
Praha 2, Praha

Přírodní rezervace Prokopské údolí – přírodní klenot Prahy

Prokopské údolí patří k nejkrásnějším místům na území Prahy a je častým cílem mnoha návštěvníků. Místo, které protíná naučná stezka, patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci.
Praha 5, Praha

Český Grand Canyon – Velká Amerika

Místo, kde se filmoval Limonádový Joe, ale také někdejší cílová stanice nepohodlných politických vězňů. To všechno jsou vápencové lomy Velká a Malá Amerika. Přijeďte poznat krásy Českého krasu, Karlštejna a okolí.
Karlštejn, Středočeský kraj

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.
Mšeno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.
Praha 1, Praha

Zmrzlinárna Ralsko v Mimoni – desítky druhů proslulé čerstvé zmrzliny

Snili jste někdy o mrkvové, makové nebo mateřídouškové zmrzlině? Vezměte vaše chuťové buňky na výlet do Mimoně a potěšte je nevšedním zážitkem. Ve Zmrzlinárně Ralsko se připravují každý den desítky druhů čerstvé zmrzliny klasické i nevšední.
Mimoň, Liberecký kraj

Hospůdka U Štěpána ve Vojeticích

Vyhledávaná šumavská hospůdka u Štěpána je od konce května 2023 znovu otevřená. Provozovatelé slibují výborné steaky, čerstvou a šťavnatou zeleninu a mnoho dalšího.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.
Praha 6, Praha

Houbové domečky v hotelu Jesenice

Jesenická vesnička U houbiček vyrostla uprostřed krásné přírody Křivoklátska, v areálu hotelu Jesenice. Kapacita houbiček je 4-5 osob. Každá houbička má dvě patra, dole se nachází předsíň, koupelna a ložnice s manželskou postelí, nahoře je pak ložnice se dvěma až třemi lůžky.
Jesenice, Středočeský kraj

Autocamp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatkách i karavanech, nebo v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2O23, vyhrál i dílčí ocenění nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové – glampingové stany ve větvích

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Chata v lese – netradiční ubytování na samotě

Na břehu jihočeského rybníka, obklopena deseti hektary soukromého lesa, leží Chata v lese. V naprosté samotě tu můžete pozorovat třpytící se hladinu rybníka, šumící les a spoustu zvířat, která se často nebojí přijít až na terasu před chatou.
Pluhův Žďár, Jihočeský kraj