Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Legiovlak 2024
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Otvírací doba
duben – září: všední dny 8-18 h, víkendy a svátky 9-19 h
říjen – listopad: všední dny 8-16 h, víkendy a svátky 9-16 h


Legiovlak se skládá z 15 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví.

Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových.

Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. Nejnovějším přírůstem Legiovlaku se stal v roce 2023 původně francouzský rychlíkový vůz vyrobený v roce 1910 pro společnost Východní dráhy, jeho prvoválečné osudy nejsou příliš známé, ale během druhé světové války byl přestaven na generátorový a doprovodný vůz, který sloužil v rámci německého radarového vlaku. Po válce byl radarový vlak součástí výzbroje československé armády a jeho vrak se zachoval do současnosti. Československá obec legionářská se vloni ihned pustila do rekonstrukce. Bývalý generátorový vůz je nyní využit jako prostor, kde se pořádají krátkodobé výstavy k aktuálním výročím a událostem
 

Legiovlak pro školy 

Legiovlak poskytuje žákům různou úroveň poučení a jeho návštěva je vhodná především pro děti II. stupně základních škol a pro studenty či učně středních škol. V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj čs. legionářů na Transsibiřské magistrále. Žáci si tak v případě zájmu mohou zjistit podrobnější informace o daném tématu, ale také prohlédnou originální součásti výstroje a výzbroje stejně, jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.

Odborný výklad poskytují školním třídám průvodci v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurzi provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Pro žáky jsou v rámci expozice připraveny pracovní listy a další materiály. Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tématikou. Výtěžek z tohoto prodeje přitom směřuje přímo na podporu projektu Legie 100.

Legiovlak je přístupný zdarma. Školy se tak nemusí obávat žádných dalších nákladů po dopravě svých tříd na místo vystavení Legiovlaku v jejich regionu. Školní skupiny objednávejte na webu http://legie100.com/legiovlak v kolonce Rezervace prohlídky pro školy. Neobjednaným školním skupinám nemohou legionáři garantovat možnost komentované prohlídky.
 

Zastávky legiovlaku 2024

Městec Králové 2.-7.4.
Milovice 9.-14.4.
Hořovice 16.-21.4.
Rokycany 23.-28.4.
Plzeň 30.4.-5.5.
Klatovy 7.-12.5.
Strakonice 14.-19.5.
Rožmitál pod Třemšínem 21.-26.5.
Pelhřimov 28.5.- 2.6.
Třebíč 4.-9.6.
Hevlín 11.-16.6.
Hodonín 18.-23.6.
Uherský Ostroh 25.-30.6.
Třemešná ve Slezsku 2.-7.7.
Krnov 9.-14.7.
Mohelnice 16.-21.7.
Potštejn 23.-28.7.
Hronov 6.-11.8.
Česká Skalice 13.-18.8.
Malé Svatoňovice 20.-25.8.
Svoboda nad Úpou 27.8.-1.9.
Trutnov 3.-8.9
Jičín 10.-15.9.
Pardubice 17.-22.9.
Humpolec 24.-29.9.
Soběslav 1.-6.10.
Volyně 8.-13.10.
Kdyně 15.-20.10.
Bor 22.-27.10.
Kynšperk nad Ohří 29.10.-3.11.
Chodov 5.-10.11.
Klášterec nad Ohří 12.-17.11.
Vejprty 19.-24.11.
Mělník 26.11.-1.12.

Aktuality

Jiřinkové dny Sloveč 2024

24. ročník jiřinkových slavností, areál Sloveč u Městce Králové. V době konání jiřinkových dnů si můžete nakoupit široký sortiment trvalek a skalniček, hrnkové chryzantémy, pokojové květiny, cibuloviny, okrasné keře, substráty, hnojiva a další zboží.
Sloveč, Středočeský kraj

Swap bazar a Vánoční Symfonie

Výměnný bazar spojený se swapem pokojových rostlin a semínek. Společně probíhá i Vánoční Symfonie – Řemeslné trhy a tvořivé dílny.
Poděbrady, Středočeský kraj

Swap bazar a Velikonoční Symfonie

Velikonoční Symfonie nabízí řemeslný trh a tvořivé dílny.
Poděbrady, Středočeský kraj

Techtle Mechtle – travesti revue Nymburk

Přijďte se s námi bavit na nejúspěšnější českou travesti revue Naším cílem je vás odreagovat a přinést vám večer plný smíchu!
Poděbrady, Středočeský kraj

Slavnostní zahájení lázeňské sezony 2024 v Poděbradech

Zažijte nejen relax při procedurách, ale také program na lázeňské kolonádě v Poděbradech ve dnech 10.5.-12.5.2024. Program bude zahájen v pátek slavnostním koncertem v centrálním lázeňském parku na kolonádě. V sobotu bude program pokračovat u Havířského kostelíka a opět v lázeňském parku.
Poděbrady, Středočeský kraj

Otevření okouzlujícího světa hraček

Patříte mezi milovníky krásných hraček? Sbíráte je nebo se pohledem na ně jenom rádi kocháte? Pokud ano, pak se určitě vydejte do Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově. Čeká vás nezapomenutelný zážitek, který potěší všechny věkové kategorie.
Nový Bydžov, Královéhradecký kraj

Tereza Zichová – Neboj! v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech

Výstava v Poděbradech představí výběr ze současné tvorby Terezy Zichové doplněný o ukázky jejích starších děl.
Poděbrady, Středočeský kraj

Poděbradský festival vína 2024

Srdečně vás zveme na další ročník Poděbradského festivalu vína, největší vinařské akce ve městě! Festival bude probíhat od pátku 9. 8. do soboty 10. 8. na kolonádě v Poděbradech.
Poděbrady, Středočeský kraj

Zahradnictví Dahlia – specialisté na pěstování jiřin

Zahradnictví Dahlia pěstitele pana Brzáka se specializuje na pěstování a množení jiřin. Najdete tu více než 300 odrůd jiřin z celého světa i nejnovější české odrůdy.
Městec Králové, Středočeský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1295 ve spojitosti se Zdeslavem z Kněžic. Pozdně barokní kostel v obci Kněžice vznikl v letech 1769-1780 .
Kněžice, Středočeský kraj

Zaniklá tvrz Beňovice u Kněžic

Zaniklá osada s tvrzištěm bývala na severozápadním okraji lesa u obce Osek. Tvrz Beňovice na tomto místě stávala od 13. do 15. století.
Kněžice, Středočeský kraj

Žehuňská obora Kněžičky

Národní přírodní rezervace Žehuňský rybník a Žehuňská obora se rozkládá na rozloze 941,5 ha. Předmětem ochrany jsou společenstva listnatých hájů s porostem dubu šipáku a dubu zimního a letního, slatinný luk a slínovcových strání. V oboře je možné pozorovat daňky a muflony.
Kněžičky, Středočeský kraj

Hotel a restaurace Obora – myslivecké vyžití v Kněžičkách

Hotel a restaurace Obora se nachází v blízkosti hlavní trasy Praha – Hradec Králové v oblasti honitby a v místě konání loveckých akcí.
Městec Králové, Středočeský kraj

Zámek Dymokury

V obci Dymokury se nachází barokní zámek s kaplí a kašnou postavený v 17. století na místě zaniklé tvrze. Kolem stavby se nacházejí hospodářské budovy z 18. a 19. století. Veřejnosti je nepřístupný.
Dymokury, Středočeský kraj

Kostel Zvěstování Panny Marie v Dymokurech

Autorem návrhu barokní svatyně z let 1723-25 byl patrně J. Santini. Roku 1761 byla postavena kostelní věž. Nad portálem kostela je umístěn kamenný znak jeho zakladatelky Marie Antonie kněžny Montecuculi.
Dymokury, Středočeský kraj

Kostel sv. Gotharda a kostnice Žehuň

Barokní kostnice byla postavena v letech 1765 – 1766. V interiéru se nachází stěny z lidských kostí vysoké 2,5 m a silné 60 cm, které jsou zpevněny dřevěnou konstrukcí. Kostnice stojí v jihozápadním rohu zrušeného hřbitova u kostela sv. Gotharda.
Žehuň, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Konírna

Restaurace se nachází za kulturním domem v Městci Králové.
Městec Králové, Středočeský kraj

Bar na konci vesmíru – Letní výčep Pivovaru Záhora

Čerstvé pivo přímo před Pivovarem Záhora.
Kněžičky, Středočeský kraj

Hotel Koruna Chlumec nad Cidlinou

Hotel Koruna nabízí jedinečné ubytování v Chlumci nad Cidlinou!
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Zámecká restaurace Chlumec nad Cidlinou

Jen pár kroků od zámku Karlova Koruna, v příjemném prostředí u zámeckého parku, najdete Zámeckou restauraci. Hledáte-li vhodné místo s výbornou kuchyní a pravou italskou pizzou na dřevě, přijďte rovnou k nám.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Pivovar, pivnice a penzion U Vacků

V Chlumci nad Cidlinou rodina Vacků provozuje zhruba dvacet let pivnici, postupně přidala penzion a v roce 2014 vybudovala minipivovar.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Penzion Alwin – místo hvězdných nocí

V malebném koutě východních Čech najdete Penzion Alwin, který leží necelé 2 km za Chlumcem nad Cidlinou v lokalitě zvané "Amerika". Nejen pro milovníky přírody a zvířat, ale i pro všechny, kteří mají rádi pohodu, klid a dobré jídlo je zde připraveno ubytování i posezení v typicky venkovském stylu.
Chlumec nad Cidlinou, Královéhradecký kraj

Bučický mlýn – penzion a restaurace na samotě u Rožďalovic

Pouze 3,5 kilometru za obcí Rožďalovice najdete malebné místo, kterému dominuje stylový penzion Bučický mlýn. Penzion leží v unikátní oblasti Rožďalovické rybníky, která je součástí projektu Natura 2000 (soustavy biologicky chráněných území).
Rožďalovice, Středočeský kraj

Areál Vigvam v Němčicích u Kolína

Víceúčelový areál Vigvam se nachází nedaleko Prahy, na samém okraji Němčic u Kolína. Je situován s výhledem do přírody, obklopen loukami a lesem. Vyrazit sem můžete za zábavou, gurmánskými zážitky a také za neotřelým ubytováním jak ve vigvamu, tak také v dřevěném sudu či maringotce.
Němčice, Středočeský kraj