Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Zámek Sychrov: prohlédněte si luxusní interiéry novogotické rezidence rodu Rohanů

Zámek Sychrov: prohlédněte si luxusní interiéry novogotické rezidence rodu Rohanů

Město Liberec leží v kotlině, kterou z jedné strany chrání Jizerské hory, z druhé Ještědský hřbet s impozantním moderním vysílačem a horským hotelem. Město nabízí nepřeberné množství zážitků a radovánek, ale pokud si alespoň na chvíli chcete připadat jako v pohádce, vydejte se na nedaleký zámek Sychrov. Pravidelně si jej vybírají filmové štáby a znáte jej nejenom z dětských, ale i z historických filmů.

Sychrov, rezidence rodu Rohanů

Zámek SychrovPro Sychrov začala doba největší slávy roku 1820, kdy se majitelem panství stal kníže Karel Alain Gabriel Rohan z rodu významných bretaňských vévodů. Jako přímí bratranci francouzských králů získali Rohanové titul princů z královské krve a díky obratné sňatkové politice byli spřízněni s řadou panovnických rodů v Evropě. Francii opustili na sklonku 18. století a jejich hlavním rodovým sídlem se pak na více než sto let stal zámek Sychrov.

Zahrada SychrovProjekt romantické novogotické přestavby z let 1847–1862 vypracoval německý architekt Bernard Grueber (1807–1882), první profesor architektury na Akademii výtvarných uměníPraze. Podílel se také na proměnách jiných českých zámků, například Blatné, Hrubé Skály, Orlíku či letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Po dokončení přestavby se zámek Sychrov zařadil mezi nejvýznamnější památky historizujících slohů 19. století. Za vidění stojí také překrásně vyřezávané obklady stěn a dveří, nábytek a další předměty: vyrobili je vesměs místní umělci a řemeslníci. Zajímavé je i to, že sychrovský anglický zámecký park se stal předlohou například pro parky v Průhonicích nebo park kolem zámku Konopiště.
 

Ložnice králů, klenoty, Skotské hry a další akce

Zámek SychrovProhlídka Sychrova vás zavede do reprezentačních sálů, soukromých pokojů i do honosně zařízeného Královského apartmá, kde při svých návštěvách přespávali císaři a králové. Stěny zdobí stovky portrétů členů rodiny Rohanů a francouzských králů, vůbec největší sbírka francouzského portrétního umění mimo území Francie. Prohlédnout si můžete i výstavu uměleckých předmětů z drahých kovů klenotníka Františka Khynla, který pracoval pro společnosti Tiffany, Cartier a další světově proslulé klenotnické firmy.

Na Sychrově se během roku pořádají noční a pohádkové prohlídky, nechybí ani výstava Technopolis, zaměřená zejména na vynálezy a vynálezce 19. a 20. století a zejména pro rodiny s dětmi hra v zámeckém parku, spojená s pátráním po ukrytém pokladu. V zámeckém parku můžete v hlavní sezoně pozorovat atraktivní létání dravců, doplněné výkladem o historii i současnosti sokolnictví.

SychrovSychrov patří k nejoblíbenějším výletním místům severu Čech i kvůli řadě akcí. Konají se tu Velikonoční a adventní trhy spojené s ukázkami řemesel, přehlídky šermířských skupin, fakírů, loutkoherců, kejklířů a sokolníků i letní Skotské hry se soutěží dudáků, ukázkami a výukou skotských tanců a ochutnávkami whisky.

Když už budete v Českém ráji, byla by škoda nepodívat se i na jiná místa. Ze Sychrova to není daleko ke zřícenině hradu Frýdštejn nebo hradu Vranov – Pantheon. Koho lákají slavná skalní města, ten se může vydat třeba do Klokočských skal, Hruboskalského skalního města nebo mezi věže a strmé stěny Příhrazských skal se Studeným průchodem a skalní pevností Drábské světničky.
 

Tipy kam se podívat v Liberci a v okolí

LiberecAlespoň na chvíli se zastavte také v Liberci. Víte, že tu můžete navštívit vůbec nejstarší zoologickou zahradu v Česku, kde žijí vzácní bílí tygři? Více než stoletou tradici má také zdejší botanická zahrada, kde v rozsáhlých sklenících objevíte řadu tropických a subtropických rostlin.

V historickém centru města se zastavte na náměstí E. Beneše před nádhernou novorenesanční radnicí a ve Větrné ulici u hrázděných Valdštejnských domků; pocházejí z let 1678–1681 a připomínají někdejší zástavbu Liberce. Mezi oblíbené výletní cíle patří také centrum Babylonaquaparkem a zrcadlovým labyrintem, science centra iQpark a iQlandia a samozřejmě symbol Liberce, hora Ještěd. Na jejím vrcholku stojí horský hotel, restaurace a vysílač s rozhlednou, pozoruhodná stavba z let 1966–1973. Její autor, architekt Karel Hubáček, za ni obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Těsně pod vrchol vás dopraví kabinová lanovka, z horského hotelu i z řady míst v jeho okolí se otvírá jedinečný kruhový výhled – například na Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Český ráj a České středohoří. Když budete mít štěstí, uvidíte dokonce pražskou Petřínskou rozhlednu!