Kouřim

V Dalimilově kronice se píše, že u Štolmíře poblíž Českého Brodu se kníže Radslav z Kouřimi podrobil přemyslovskému knížeti Václavovi. Kdyby tehdy Radslav vyhrál, Čechy mohly mít úplně jinou metropoli. Dějiny ale rozhodly jinak: hlavním městem se stala Praha a Kouřim se proměnila v klidné maloměsto.

Oblíbené ve městě

„Rebelantské“ zvony a další památky v Kouřimi

V Kouřimi je snadné vrátit se do minulých časů, protože středověký půdorys i řada památek si dodnes zachovaly původní podobu. Téměř v plném rozsahu se dochovalo raně gotické městské opevnění s baštami a Pražskou bránou, další cenné stavby najdete na Mírovém náměstí. V bývalé radnici sídlí Muzeum Kouřimska, dominantou města je kostel sv. Štěpána se zvonicí. Zvony v ní visí vzhůru nohama a do pohybu se uvádí šlapáním na pedály, podobně jako v Rovensku pod Troskami.
 

První, druhá a třetí Kouřim

Dnešní město mělo dva předchůdce. Prvním bylo mohutně opevněné hradiště Stará Kouřim, které prý založil vojvoda Lech, bratr praotce Čecha. Dodnes tu najdete Lechův kámen, na kterém prý odpočíval, dávné české báje připomíná i Libušino jezírko, na nejvyšším místě návrší stojí barokní kaplička sv. Víta. Hradiště později vystřídal knížecí hrad s osadou, v mapách označený jako hradiště u sv. Jiří, teprve ve 13. století pak vznikla třetí Kouřim, tedy dnešní město. 
 

Filmy, bitva, klášter a skanzen

Kouřim znáte, ač jste tu nikdy nebyli; natáčely se tu třeba pohádky Rumburak a Nesmrtelná teta, anebo seriál Bylo nás pět. Často se filmuje i ve skanzenu – Muzeu lidových staveb na jižním okraji města. Toulky po okolí vás dovedou na řadu zajímavých míst, třeba k památníku bitvy u Lipan anebo ke kuriózní zřícenině klášterního chrámu v Klášterní Skalici, z něhož zbyl jen jediný pilíř. Velikostí a krásou měl prý konkurovat svatovítské katedrálePraze nebo klášternímu chrámuKutné Hoře – Sedlci.

Letnice v Kouřimi – zapomenutá lidová slavnost

Celodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a králenskou obchůzku. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení.
Kouřim, Středočeský kraj

Bitva Lipany – historická bitva husitů u Lipan

Rozhodující střetnutí husitských válek s tržištěm pro děti i dospělé se chystá na poslední květnovou sobotu, 25. května 2024. Rekonstrukce se uskuteční na Lipské hoře, poblíže Mohyly u obce Vitice. Areál se otevírá v 11 hodin, bitva se odehraje od 15 hodin.
Kouřim, Středočeský kraj

Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?
Kouřim, Středočeský kraj

Léto na vsi ve skanzenu v Kouřimi

Národopisný pořad, tentokrát o všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích v létě. Přijďte se podívat do dob minulých.
Kouřim, Středočeský kraj

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.
Kouřim, Středočeský kraj

Podzim na vsi v kouřimském skanzenu

Národopisný pořad, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, tentokrát o všedním životě na venkově i o zbožnosti a lidových obyčejích na podzim.
Kouřim, Středočeský kraj

Svatohavelské posvícení v Kouřimi

Když se řekne posvícení, všichni si představí dobré jídlo a pití, hromadu koláčů a voňavou pečínku. O nic z toho návštěvníky skanzenu neochudíme, navíc jim však přidáme zážitek z toho, jak v minulých dobách prožívali posvícenské veselí naši předkové.
Kouřim, Středočeský kraj

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.
Kouřim, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník bitvy u Lipan – místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.
Kouřim, Středočeský kraj

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.
Kouřim, Středočeský kraj

Památník astronomického středu Evropy v Kouřimi

Památník od Jaroslava Poula z roku 2010 na náměstí v Kouřimi má upozornit na to, že se v poli asi 1,5 km od města nachází astronomický střed Evropy tzn. průsečík 50. rovnoběžky a 15. poledníku.
Kouřim, Středočeský kraj

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí.
Kouřim, Středočeský kraj

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.
Kouřim, Středočeský kraj

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.
Kouřim, Středočeský kraj

Zvonice s obrácenými zvony v Kouřimi

Obrácené zvony jsou v České republice pouze na dvou místech a jedním z nich je Kouřim. Po staletí se o církevních svátcích z jejích útrob rozeznívají zvony, zavěšené atypicky srdci vzhůru. Zvony se rozeznívají šlapáním.
Kouřim, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Kouřim

Apartmány č.p. 9 – kouzelné ubytování v Kouřimi

Na náměstí v Kouřimi stojí jeden z historicky nejcennějších domů ve městě, s popisným čísle 9. Dnes zde naleznete pohodlné apartmány, kde se budete cítit jako doma.
Kouřim, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kutnohorsko a Kolínsko


Zábavný výlet pro děti: za medvědy, co se potkali u Kolína

Znáte dva medvídky z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát? Podle filmového příběhu se potkali u Kolína, vy je najdete v lesoparku Borky na Zálabí: dřevění medvědi hlídají vstup do parku u Křičkovy ulice, o kousek dál najdete reliéf s oběma hrdiny. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
za medvědy, co se potkali u Kolína, Výlety pro děti

Putování za adventním kouzlem v Polabí

Objevte adventní kouzlo Polabí, kdy se v Kolíně a Lysé nad Labem konají vánoční trhy, v Pečkách vystaví klub modelářů stovky mašinek a krásným zážitkem je také návštěva vyzdobených chaloupek ve skanzenu v Přerově nad Labem. Právě tam se totiž konají originální Lidové Vánoce v Polabí.

Prožijte kouzelný čas vánoční v Kutné Hoře a na zámku Kačina

Vánoční čas v Kutné Hoře nabízí spoustu možností, jak příjemně strávit volný čas. Projděte se krásným historickým centrem města a nechte se unést kouzelnou vánoční atmosférou. Zastavit se v adventním shonu můžete na Hrádku a krásné budou také podvečerní koncerty při svíčkách. Adventní čas oživí veselými výstavami a prohlídkami blízký zámek Kačina.

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.